חרף התנגדות הבית הלבן |

יו"ר גוגל שמידט יצא לצפון קוריאה

שותפו של שמידט, המושל לשעבר ביל ריצ'רדסון, כי מטרת הביקור היא לבדוק "אספקטים כלכליים והומינטריים" ולנסות להביא לשחרור של אזרח אמריקאי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

חרף התנגדות הבית הלבן ומשרד החוץ האמריקאי, יצאו הבוקר (שני) מושל ניו מקסיקו לשעבר, ביל ריצ'רדסון, ויו"ר ענקית החיפוש גוגל, אריק שמידט, לביקור פרטי בצפון קוריאה. הביקור מושך תשומת לב ברחבי העולם בעיקר לנוכח המדיניות הנוקשה של צפון קוריאה כלפי השימוש באינטרנט - מדיניות הנחשבת למגבילה ביותר בעולם. 

התקשורת הצפון קוריאנית כי המשלחת האמריקאית כוללת את שמידט ובתו, את ריצ'רדסון ואת איש גוגל, גארד כהן, יגיעו לפיונגיאנג מבייג'ינג במטוס של חברת התעופה הלאומית של צפון קוריאה "אייר קוריו". בטרם עלה למטוס אמר ריצ'רדסון כי מטרת הביקור היא לבדוק "אספקטים כלכליים והומניטריים" בצפון קוריאה וכן לנסות ולהביא לשחרורו של מדריך הטיולים האמריקאי ממוצא קוריאני, קנת באה, שנעצר במדינה הקומוניסטית המבודדת אשתקד.

אלא שבוושינגטון מעורר מסעם של ריצ'רדסון ושמידט מורת רוח. בחודש שעבר שיגרה צפון קוריאה טיל בליסטי ארוך טווח בעל שלושה שלבים. בפיונגיאנג טענו כי מטרת השיגור היתה להכניס לוויין חדש לחלל, אולם במערב רואים אות בשיגור כהסוואה לניסוי של טכנולוגיית טילים ארוכי טווח, שיוכלו לשאת ראש חץ גרעיני עד קליפורניה. מועצת הביטחון של האו"ם טרם החליטה כיצד להגיב לשיגור הטיל.

"צפון קוריאה נוקטת מדיניות של התגרות בארה"ב. עד כה נהגה לבצע ניסויים גרעיניים זמן קצר אחרי שיגור טילים", אמר גורם אמריקאי בכיר בבית הלבן. "בתקופות שכאלה חשוב מאוד שהקהילה הבינלאומית תאחד כוחות, לפחות ברמת מועצת הביטחון, על מנת להבהיר לצפון קוריאה שהפרת התחייבויותיה תעלה לה במחיר יקר". במשרד החוץ אמרו עוד בשבוע שעבר כי "אין זה הזמן הנכון" לנסיעת ריצ'רדסון-שמידט.

ריצ'רדסון, שכיהן בעבר כשגריר ארה"ב באו"ם, הוא דיפלומט מנוסה שביקר בצפון קוריאה פעמים רבות בעבר. הסיבה למעורבותו של שמידט בנסיעה אינה ידועות, אף שגוגל ציינה שמדובר בביקור "אישי". ריצ'רדסון עצמו אמר כי משפחתו של מדריך הטיולים העצור פנתה אליו ובדעתו להעלות את הנושא בביקורו.

בכל הנוגע ליחסיה של גוגל עם המדינה הקומוניסטית רב הנסתר על הגלוי. בכירים צפון קוריאנים ביקרו כפי הנראה במטה גוגל ב-2011, אולם לדיווח לא התקבל מעולם אישור רשמי. כהן ושמידט קיימו אשתקד גם שורת מפגשים עם עריקים מצפון קוריאה.

שמידט בנמל התעופה בבייג'ינג, הבוקרצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ