סוכנויות הידיעות

חמישה מהמואשמים בפרשת האונס הקבוצתי שזעזעה את הודו הופיעו הבוקר (שני) לראשונה בבית משפט בניו דלהי. הדיון הופסק כעבור זמן קצר לאחר שבאולם פרצה מהומה. על פי הערכות, לנוכח רגישות התיק, הועברו הדיונים לבית משפט מיוחד שיקיים את ההליכים באופן מזורז ובדלתיים סגורות. בפרשה מואשם גם קטין בן 17 שתיקו מתנהל בבית משפט לנוער. 

כתב בי-בי-סי שהיה באולם סיפר כי הוא היה מלא מפה לפה בעורכי דין, עיתונאים, שוטרים ומאבטחים. לדבריו, המואשמים היו בהיכל המשפט אולם מסיבה לא ברורה לא הוכנסו לאולם הדיונים. המהומה החלה לאחר שכמה עורכי דין התנדבו לייצג את הנאשמים וספגו קיתונות של ביקורת מצד כמה מהקולגות שלהם, שטענו כי הם אינם זכאים לייצוג. כעבור זמן קצר פרסמה אגודת עורכי הדין במחוז שבו מתנהל המשפט כי הוא מסרב לייצג את הנאשמים. סוכנות הידיעות רויטרס מסרה כי היעדר ייצוג משפטי יכול לסייע לנאשמים בערעורם (בהנחה שיימצאו אשמים).

ששת העצורים מואשמים כי ב-16 בדצמבר תקפו סטודנטית לפיזיותרפיה בת 23, ששמה ותמונתה לא פורסמו עד כה, ואת בן זוגה, בעת שנסעו באוטובוס בבירה ההודית. הם היכו נמרצות את בן הזוג ואנסו בברוטליות בזה אחר זה את הצעירה. לאחר מכן השליכו אותה מהאוטובוס הנוסע. הצעירה, שנחבלה קשות, הוטסה לטיפול בסינגפור אולם מתה כעבור כמה ימים. המקרה הצית הפגנות גדולות ברחבי הודו הדורשות שינוי תודעתי ביחס לנשים והחמרה משמעותית בטיפול וענישת עברייני מין.

חלק גדול מהזעם הציבורי מופנה כלפי אוזלת היד של רשויות אכיפת החוק בכל הקשור לטיפול בתלונות של נפגעות תקיפה מינית. משטרת הודו, הנמצאת תחת לחץ רב, השעתה אתמול ארבע שוטרים עקב "טיפול כושל" במעשה אונס ורצח אחר שבוצע בינתיים באחד מפרברי הבירה ההודית. במקרה זה מדובר בצעירה בת 21, שגופתה נמצאה בשבת. אביה של הנאנסת אמר כי השוטרים כלל לא התייחסו לתלונה שהגיש על היעלמות בתו, וטענו כי "היא בוודאי נמצאת עם מישהו". בינתיים, עצרה המשטרה שני חשודים במעורבות באונס. חשוד שלישי נמלט.

שמותיהם של חמשת הנאשמים הבגירים באונס הקבוצתי פורסמו בעיתונות המקומית. על פי הדיווחים, שניים אמרו במהלך חקירתם כי יספקו ראיות בתמורה להקלה בגזר דינם, שעלול להיות עונש מוות. בתוך כך, הכחיש הבוקר אביה של הצעירה המנוחה דיווח בעיתון בריטי לפיו הוא מעוניין ששמה של בתו יפורסם. בהודו הועלתה בשבוע שעבר הצעה לקרוא לחקיקה החדשה להידוק האכיפה והענישה על עבירות מין, על שמה של הצעירה. במקביל, הודיעה משטרת ניו דלהי על כמה שינויים מידיים, ובהם הוספת 2,500 שוטרות.

בצד הזעם הציבורי, מזהירים ארגוני זכויות אדם וכמה ארגונים פמיניסטיים מפני מצב שבו שינוי החקיקה יפגע בחרויות הפרט. לדבריהם, הודו זקוקה למשטרה ולמערכת משפט טובות יותר, ולא לחוקים דרקוניים המאיימים לפגוע בחוקה. בסוף השבוע הודיעו בכירים ממרבית מדינות המחוז בהודו על תמיכתם בחקיקה שתוריד את גיל המינימום לענישה במקרה של עבירות מין ל-16. ועדה ממשלתית שדנה בגיבוש המלצות בעניין צפויה להגיש את ממצאיה ב-23 בחודש.

אשה מנפאל מביעה סולידריות עם קורבן האונס בהודו במהלך הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בקטמנדו, אתמולצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ