שבועון נחשב בסין שובת במחאה על צנזורה מצד השלטונות

"סאותרן וויקלי" פרסם מאמר מערכת לרגל השנה האזרחית החדשה ובו קרא לרפורמות חוקתיות. בבייג'ינג צנזרו ונתקלו בהתנגדות עזה מצד העובדים

איאן ג'ונסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איאן ג'ונסון, ניו יורק טיימס

עובדי השבועון הסיני הגדול "סאותרן וויקלי" פתחו היום (שני) בשביתה במחאה על רקע צנזורה שהפעיל המשטר כלפי העיתון. תומכי העיתון, עובדיו וסטודנטים התגודדו סביב בניין המערכת וחלקם נשאו שלטים בהם נכתב "אנו רוצים חופש עיתונות, חוקתיות ודמוקרטיה". עדי ראייה מסרו כי המשטרה נמצאת במקום, אך לא מונעת את קיום ההפגנה. לפי שעה לא ברור אם מדובר בשביתה מלאה או חלקית.

בשבוע שעבר פרסם העיתון מאמר מערכת לשנה החדשה בו הוא קורא לרפורמות חוקתיות בסין. המאמר צונזר על ידי השלטונות והפך למעשה למאמר המשבח את המפלגה הקומוניסטית. למרות זאת, בעיתון החליטו שלא לשתוק: בשני מכתבים עליהם חתומים 35 עובדים לשעבר וכ-50 מתמחים ואנשי ציבור, הם דורשים את פיטוריו של מנהל מחלקת התעמולה במחוז גואנדונג, טאו זן, ומכנים אותו: "דיקטטור בתקופה של פתיחות גוברת". אגב, טאו, שנכנס לתפקידו בשנה שעברה, שימש קודם לכן ככתב לענייני כלכלה. 

מפגין נגד סגירת סאותרן וויקלי נושא שלט בו נכתב: "בואו נרדוף אחר החלומות שלנו יחד", היוםצילום: אי–פי

אתמול שבה והתלקחה המחלוקת סביב המאמר, והפעם באינטרנט. מסר שהעלתה מערכת העיתון בדף המיקרובלוגינג הרשמי שלה הכחיש "שמועות שנפוצו ברשת" על כך שמאמר המערכת שונה בגלל צנזורה. המסר הצית את זעמם של חלק מעובדי המערכת וכ-100 מהם הודיעו על שביתה מכיוון שהעיתון נתון ללחץ מצד השלטונות. חלק אחר של המערכת ככל הנראה "שומר אמונים" לשלטונות, והשתלט על הדף של העיתון ברשת החברתית "וייבו", המקבילה הסינית לטוויטר.

השביתה בסאותרן וויקלי, הנמצא בבעלות קבוצת התקשורת "נאנפנג" ומודפס בכ-1.6 מיליון עותקים מדי שבוע, הולכת ומצטיירת כאתגר המשמעותי הראשון לנשיא, שי ג'ין-פינג, מאז נכנס לתפקידו בחודש נובמבר. האם יתמוך בקו הקשוח של טאו זן, או שיצדד בעמדת העיתון ובכך יסמן על רוח חדשה הנושבת בבייג'ינג בכל הנוגע לצנזורה על אמצעי התקשורת?

גיליון השנה החדשה של סאותרן ויקליצילום: אי-פי

אין זו הפעם הראשונה שסאותרן וויקלי מוצא את עצמו על מסלול התנגשות עם המשטר, אך בזכות שמו הטוב הצליח לפרסם ידיעות גם בסוגיות רגישות כמו תנאי העבודה במפעלי "פוקסקון" ותפוצת האיידס באזורי הספר של סין. יצויין כי סאותרן וויקלי מחזיק בעמדה ייחודית בעיתונות הסינית: הוא העיתון היחד שאינו מחזיק בעמדה ממסדית מובהקת ומצליח לפרסם לעתים תחקירים הבוחנים את גבולות חופש הביטוי. מכאן נובעת גם הדילמה שבה מצוי שי, המסתכן בהכתמת תדמיתו. 

ביום שישי התייחס לפרשה העיתון הממסדי "גלובל טיימס". במאמר המערכת שלו נכתב כי "מדיניות הרגולציה הנוכחית אינה יכולה להימשך כפי שהיא כיום. החברה מתקדמת ודרכי הניהול צריכות להתקדם גם כן". עם זאת נכתב במאמר כי "ללא קשר לאופן שבו ייעשה הפיקוח על התקשורת בסין, הוא לעולם לא יהיה דומה לזה הנהוג במדינות המערב". דובר משרד החוץ הסיני התייחס אף הוא לפרשה בשבוע שעבר ואמר כי בסין "אין צנזורה על חדשות".

עובדים, סטודנטים ותומכי העיתון בהפגנה סמוך למערכת "סאותרן וויקלי", היוםצילום: רויטרס

אל מחאת סאותרן וויקלי הצטרף בשבוע שעבר גם המגזין "יאנחואנג צ'ון טיו" שפרסם מאמר הטוען כי החוקה הנוכחית מניחה את התשתית לרפורמות פוליטיות, אך כישלון המפלגה הקומוניסטית לפעול ברוח החוקה עומדת במוקד חוסר היציבות הפוליטי במדינה. בתגובה לדברים הופל אתר המפלגה ביום שישיץ מסר שפרסם המגזין בדף שלו בווייבו, ובו ביקורת על המהלך, שותף על ידי לא פחות מ-31 אלף גולשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ