רוחות המזל של תאילנד

כ-20 מיליון משתתפים בהגרלות לוטו לא חוקיות ורבים מאמינים ברוחות שיגלו להם את המספרים. החיפוש אחר המזל הפך כך נראה לאובססיה לאומית

תומס פולר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומס פולר, ניו יורק טיימס

בפינה של רחוב סואן במרכז בנגקוק ניצב עץ גדול, הכרוך בבד מוזהב ומוקף במאות פסלונים. הוא מכונה "עץ 100 הגופות" ומשמש אנדרטה לזכרם של הולכי הרגל שנהרגו בתאונות דרכים בעיר. אזרחים מכל רחבי תאילנד באים למקום כדי להתייחד עם הרוחות שלפי אמונתם שוכנות בתוך העץ. הם באים לשם גם מתוך תקווה כי יגלו את המספרים שיעלו בהגרלת הלוטו. "ביקשתי מהעץ משאלה: שהמספר הזוכה יופיע בחלומותיי", מספר קרינגסאק קונארט, נהג מונית שעובד באזור. אחרי שהמספר 45 צץ בחלומו הקפיד לצרף אותו לכמה הגרלות. "בסוף זכיתי!", הוא מכריז.

בדומה לנהג המונית מבנגקוק, תאילנדים רבים מאמינים כי אסונות מחוללים מזל טוב. הם מאמינים שרוחות עוצמתיות שנוצרות בגלל טרגדיות יכולות לסייע בניבוי המספרים הזוכים. בעיתונים רבים מתפרסמים מספרי לוחיות הרישוי של מכוניות שהיו מעורבות בתאונות דרכים. חובבי הלוטו רושמים לפניהם את מספרי הכבישים המהירים שבהם התרחשו התאונות ואת מספר ההרוגים בכל תאונה ותאונה, ומהמרים על המספרים. כל אסון, מזוויע ככל שיהיה, אם מדובר בתאונת מטוס או בטבח המוני, יכול לשמש בעיניהם מקור למזל.

"אלה אמונות תפלות", אומר ווראוויט סריאנונרקסה, עורך בעיתון המקומי דיילי ניוז, המפרסם בדומה לעיתונים אחרים בתאילנד רשימות של מספרים המשמשים את המהמרים. "רבים מהמהמרים, בעיקר באזורים הכפריים, עדיין מאמינים ברוחות רפאים ובתופעות על-טבעיות שלא ניתן להסביר. הם מחפשים אחר מספרי מזל בכל ידיעה חדשותית".

בתאילנד יש כמה הימורים שמותרים בחוק, אולם הגרלות המספרים המחתרתיות זוכות לפופולריות עצומה. הימורים אלה אינם חוקיים, אולם בדרך כלל הרשויות מעלימות עין ומאפשרות את קיומם. כמעט שליש מאזרחי המדינה משתתפים בהגרלות והחיפוש אחר מספרי מזל הפך כמעט לאובססיה לאומית, שמגיעה לשיאה פעמיים בחודש, בשעה שכדורי הפלסטיק הממוספרים נשלפים מהמכונה וזוכה חדש נולד.

לא רק אסונות משמשים השראה לציידי מספרי המזל. לדברי כמה מהמרים, המספרים הזוכים מופיעים גם בחלומות או חרוטים בדרך קוסמית כלשהי על קליפות של עצים. מספרים שונים מחולצים גם מתוך דיווחים בכלי התקשורת על תופעות מוזרות ויוצאות דופן בכפרים, כמו למשל צב בעל שש רגליים או לטאה עם שני זנבות. בני אדם בתאילנד מהמרים על מספרי החדרים בבתי מלון שבהם ביקרו כוכבי קולנוע, על יום הולדתו של ראש הממשלה, ועל כל מספר הקשור למשפחת המלוכה.

ואולם, תאילנדים רבים סבורים שהדרך הטובה ביותר לזכות בהגרלות היא באמצעות מספרים שמקורם ברוחות רפאים עוצמתיות, נשמות בני אדם שמתו בייסורים קשים. אחת מרוחות הרפאים הידועות ביותר במדינה היא זו של מאי נאק, המונצחת במקדש בדרום מזרח בנגקוק בסמוך למקדש בודהיסטי. לפי אגדה תאילנדית, מאי נאק מתה בעת לידה בשעה שבעלה החייל נלחם בחזית. כאשר חזר, ריחפה רוחה של אשתו בחדרי הבית.

לדברי פאן פאדתונג, מגלה עתידות בן 72, המציע את שירותיו בסמוך למקדש מאי נאק, בני אדם רבים באים למקדש ומביעים משאלות שונות ומשונות. גברים צעירים מבקשים מהרוח שתסייע להם לחמוק מגיוס לצבא. נשים מבקשות עזרה בהבאת ילדים לעולם. סטודנטים מבקשים להצליח במבחנים. הוא טוען כי הוא חש בנוכחות של מאי נאק המרחפת מעל המקדש. "היא שומעת אותנו מדברים עכשיו", הוא קובע.

במקדש מונח גם כד חרס בשביל המהמרים, ששולפים מתוכו כדורים ממוספרים כדי למצוא את מספרי המזל שלהם. אחרים מגרדים קליפות של עצים במקדש בתקווה שיופיעו שם ספרות. לדברי פאן, אנשים אלה מתאמצים יותר מדי. "אם יש לכם מזל, כל מה שצריך לעשות הוא להיכנס בשערי המקדש ואז כבר תראו את המספרים מרחפים סביבכם", הוא מסביר. אלה שגורלם לא שפר עליהם יצטרכו להשלים עם המצב, הוא אומר, "אפשר לגרד קליפות של עצים במקדש במשך כל היום ולא תצוץ שם שום ספרה".

בנגקוק היא עיר קוסמופוליטית ומודרנית. רבים מתושביה אינם מאמינים באמונות תפלות, אולם הם סובלניים מאוד כלפי אלה שמסתייעים בכוחות על-טבעיים בהרגלי ההימורים שלהם. הגישה הרווחת מתגלמת באמרה המקומית: "אם אתה לא מאמין במשהו, אל תזלזל בו".

בתאילנד מתפרסמים לפחות שלושה כתבי עת העוסקים בנומרולוגיה וכמה אתרים באינטרנט מציעים הדרכה למהמרים, כמו למשל רשימה של עשרה אתרים בבנגקוק שמהם ניתן לשאוב השראה (עץ 100 הגופות הופיע במקום החמישי ברשימה).

הלוטו, שהביאו לתאילנד לפני כ-200 שנה מהגרים מסין, הוא חלק בלתי נפרד ממארג החיים החברתיים במדינה. משחק המזל הוא חלק כה מרכזי בחיי התאילנדים, עד שאחת האוניברסיטאות המרכזיות במדינה, צ'ולאלונגקורן, יזמה מחקר בעניין. סקר שערך בשנת 2011 החוקר נופנאנט ואנאתפסאקול קובע כי 20 מיליון מתושבי תאילנד, שאוכלוסייתה היא 65 מיליון, משתתפים בהגרלות הלוטו הלא חוקיות. 

סוכני ההימורים הם לרוב ידידים של המהמרים. הם רושמים את הסכום שעליו החליטו חבריהם להמר וגובים את התשלום רק אחרי ההגרלה. "השיטה מבוססת על אמון", אומר נופנאנט, "איש לא יהמר אצל אדם שהוא לא מכיר".

החיפוש אחר המספרים מתפשט לכל תחומי החיים. וימונמס סופאווירשבאנצ'ה, בעלת דוכן מזון בעיר סופאנבורי, המרוחקת כ-90 קילומטרים מבנגקוק, אומרת שלקראת מועד ההגרלה היא מתקשה להתרכז בעבודתה. המספרים מופיעים במחשבותיה במשך היום ובחלומותיה בלילות.

"המספרים המוצלחים ביותר מופיעים בחלומותיי בלילה שלפני ההגרלה", היא אומרת. "לפעמים אני חולמת על מטוס סילון ולפעמים על דגים. אפשר לקשור כל דבר למספרים" (הגיית המלה סילון בתאילנדית דומה להגיית המלה שבע, והמילה דג מתחילה באותה אות שבה מתחילה המלה שמונה). לדבריה, היא זוכה פעמים רבות, אולם רווחיה זעומים מפני שהיא מהמרת רק על סכומים קטנים.

בדומה למדינות רבות, גם בתאילנד יש מרכז להימורים חוקיים בחסות המדינה, אולם הלוטו המחתרתי פופולרי יותר. אף על פי שהפרסים שמחולקים בהגרלות הלא חוקיות צנועים לעומת ההגרלות הרשמיות, סיכויי הזכייה בהן גבוהים יותר. הלוטו הלא רשמי הוא חלק מהכלכלה השחורה עצומת ההיקף בתאילנד, הפועלת מחוץ לטווח ידה של רשות המסים. הוא גם קרקע פורייה לשחיתות: נופנאנט מעריך שהמשטרה מקבלת שוחד ודמי חסות בסכום של 362 מיליון דולרים בשנה בפעילויות הקשורות ללוטו המחתרתי.

שיתוף הפעולה בין הצדדים מתגלם במקדש ברובע הסיני בבנגקוק, שבו התגורר בשעתו יי הו קונג, אחד מחלוצי הלוטו בתאילנד במאה ה-19. המקדש, אחד האתרים הפופולריים בקרב ציידי מספרי המזל, ממוקם בקומה הרביעית בבניין תחנת המשטרה המקומית, והמבקרים במקום משאירים ליי הו קונג מתנות, קפה וסיגרים. "אנשים כמעט לא מגיעים לתחנת המשטרה כדי לדווח על פשעים", אומר השוטר תסאנה פלואנגצ'רון, שמברך את המבקרים בכניסה לבניין. "מרבית המבקרים פונים ישר למקדש", הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ