דיפלומט אמריקאי לשעבר: השערורייה סביב מינוי הייגל נובעת מהיחסים הלקויים בין נתניהו לאובמה

לדברי ארון דייוויד מילר, "בין השניים מתקיימים יחסים לקויים שמעולם לא נתקלתי בכמותם. חלק ניכר מהאליטות היהודיות באמריקה אינן בוטחות בנשיא"

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

אחד משורשי המחלוקת הפוליטית הקשה שהתעוררה סביב מינויו של הסנאטור לשעבר צ'אק הייגל לתפקיד שר ההגנה האמריקאי נעוץ במערכת היחסים הקלוקלת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא ברק אובמה - כך סבור הדיפלומט האמריקאי לשעבר ארון דייוויד מילר.

"בין נתניהו לאובמה מתקיימים יחסים לקויים שמעולם לא נתקלתי בכמותם בכל שנות עבודתי ומחקרי. חלק ניכר מהאליטות היהודיות באמריקה אינן בוטחות בנשיא", אמר מילר. "לכן, חלק מהמתקפה על הייגל נובעת מכך שאנשים מבינים שהוא משקף הרבה מהדברים שאובמה חש כלפי ישראל והמצב במזרח התיכון".

במובן הזה, מוסיף מילר, לישראלים המאמינים שהשימוש או האיום בכוח צבאי אמריקאי הם מכשיר חיוני להתמודדות עם תוכנית הגרעין האיראנית, "ישנן אכן סיבות טובות להיות חשדניים כלפי צ'אק הייגל". לדבריו, מינויו מסמן את כוונתו של אובמה לבחון מחדש "כיצד, מתי ומדוע ארצות הברית צריכה להקרין את כוחה הצבאי בעולם" - תהליך שמילר עצמו תומך בו.

בנוסף לכך, מילר מפרט את רצונם של הרפובליקאים לגבש מדיניות חוץ משל עצמם, להוכיח לאובמה שלא יאפשרו לנהל את וושינגטון לבדו וכן את הצלחתם לסכל את מינויה של השגרירה לאו"ם סוזן רייס כגורמים נוספים המדרבנים אותם להתנגד להייגל.

אובמה והייגל, אתמול בעת הכרזת מועמדותו לתפקיד שר ההגנה

ספרו האחרון של מילר, "הארץ המובטחת מדי" על מאמצי השלום האמריקאיים במזרח התיכון, סיפק למעשה את הציטוט שגרם להייגל את הנזק הרב ביותר, בדבר עוצמתו המרתיעה של "הלובי היהודי". מילר, שמסתייג מעצם השימוש בביטוי "לובי יהודי" במקום "לובי פרו-ישראלי", משבח עם זאת את "הבהירות והכנות" של הייגל ואת נכונותו להבהיר שהאינטרסים של אמריקה אינם חופפים במלואם לאינטרסים של ישראל.

"אם אתה גר בוושינגטון - ואינך שרוי בתרדמת - אתה יודע שלקהילה הפרו-ישראלית באמריקה יש קול רב עוצמה. אין בכך כל פסול. זו לא קונספירציה. כך פועלת השיטה האמריקאית. לישראל יש תמיכה רחבה ושורשית בדעת הקהל האמריקאית", מסביר מילר. "בניגוד לעמיתיו, הייגל פשוט אישר בפומבי את המציאות שלפיה סנאטורים וחברי קונגרס מעדיפים שלא להתעמת עם הלובי הפרו-ישראלי וחוששים מההשלכות הפוליטיות אם יעשו כן. זה מספיק כדי להרתיעם".

התבטאויותיו השנויות במחלוקת בעבר של הייגל לגבי איראן, חמאס וחיזבאללה ממילא אינן רלוונטיות, סבור מילר, משום שמדיניות החוץ והביטחון של ארצות הברית נקבעת על ידי איש אחד בלבד - ברק אובמה. "כך גילתה הילרי קלינטון וכך גם יגלה בקרוב מחליפה המיועד ג'ון קרי". מילר סבור שאין בסיס לפסילתו של הייגל "אלא אם כן יוכח שהוא עוין באופן יסודי למדינת ישראל, דבר שאיננו נכון". הוא מעריך שהסנאט יאשר בסופו של דבר את המינוי, ושבתוך כמה שבועות "כל השערורייה הזו תישכח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ