אובמה מינה את הייגל לשר ההגנה: "אינני אנטי-ישראלי"

בכירים במפלגה הרפובליקאית איימו להיאבק במינוי; הייגל דחה הביקורת; היועץ למלחמה בטרור ברנן מונה לראשות הסי-איי-אי

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו

נשיא ארצות הברית ברק אובמה ומועמדו השנוי במחלוקת לתפקיד שר ההגנה, צ'אק הייגל, פתחו אתמול במתקפה של יחסי ציבור שנועדה להחליש את ההתנגדות בסנאט לאשרור מינויו של הייגל ולהזים האשמות של הרפובליקאים ושל תומכיהם בתקשורת בדבר נטיותיו האנטי-ישראליות.

"הרקורד שלי, שעוות לחלוטין על ידי מבקריי, יוכיח את תמיכתי הטוטאלית והחד-משמעית בישראל", אמר הייגל בראיון שהעניק לעיתון "ג'ורנל סטאר" ממדינת נברסקה, אותה ייצג במשך תריסר שנים בסנאט. "נכון, לא חתמתי על כל מיני מכתבים והצהרות (הנוגעים לישראל) - כי הם היו חסרי תועלת ולא פתרו דבר".

"ישראל נמצאת במצב מאוד קשה", הוסיף, "ואנו צריכים לפעול כדי להגן עליה ולוודא שלא תבודד. קידום תהליך השלום במזרח התיכון הוא אינטרס ישראלי".

הייגל גם דחה טענות על יחסו ה"רך" כלפי איראן, ואמר שתמך וימשיך לתמוך בסנקציות בינלאומיות חזקות נגד טהראן, אך לא בסנקציות אמריקאיות חד-צדדיות "שאינן מועילות ורק מבודדות את ארצות הברית". הוא כינה את איראן ‘מדינה תומכת טרור' אך ציין כי הביע ספק בדבר "גישות יהירות כלפי נושאים מאוד מורכבים במזרח התיכון".

דבריו של הייגל התפרסמו כמה דקות לאחר שאובמה הכריז באופן רשמי כי הוא מועמדו להחליף בפנטגון את שר ההגנה היוצא, ליאון פנטה. בדבריו הדגיש אובמה את שלוש התכונות העיקריות של הייגל שישמשו את אנשי הממשל בימים הקרובים כדי לרכך את התנגדותם של סנאטורים למינויו: היותו חייל מעוטר ממלחמת וייטנאם, החוגר הראשון שיהיה שר הגנה ו"מנהיג ראוי לחיילינו"; הרקורד שלו כאדם שפיו ולבו שווים ושאיננו מהסס לומר את האמת גם במחיר פגיעה במעמדו; ומי שיהיה מוכן לקצץ בתקציב הביטחון האמריקאי אך באותה העת לשמור על היכולת המבצעית של צבא ארצות הברית.

אובמה והייגל, אתמול בבית הלבן. לפני שייכנס לפנטגון, עליו לצלוח את החקירה בסנאטצילום: רויטרס

יחד עם הייגל, אובמה הציג גם את מועמדותו של ג'ון ברנן, ששימש עד כה יועצו למלחמה בטרור, כמועמדו לתפקיד ראש הסוכנות הביון המרכזית, הסי-אי-איי, שם יחליף את דייוויד פטראוס, שנאלץ לפרוש בשל חשיפת פרשיית אהבים שניהל מחוץ לנישואין.

גם ברנן צפוי לעבור שימוע לא פשוט בפני הוועדה לענייני מודיעין של הסנאט, אם כי לא בעוצמה ובסערת הרגשות שילוו את חקירתו של הייגל בפני ועדת השירותים המזוינים. הסנאטור ג'ון מקיין כבר הודיע שבכוונתו לחקור את ברנן על תפקידו באישור עינויים בחקירות במהלך שנות עבודתו בסי-אי-איי ובבית הלבן, בעוד סנאטורים אחרים צפויים לתשאל אותו על מדיניות החיסולים-באמצעות-מזל"טים של אובמה, שברנן הוא המרכז שלה.

באותה מידה, גורמים יהודיים הביעו אי נחת גם ממינויו של ברנן, על אף הרקורד המוצלח שלו במלחמה מול אל-קאעדה ולמרות הקשרים העמוקים שרקם בשנים האחרונות עם רבים בצמרת הביטחונית הישראלית. ברנן "הסתבך" עם אוהדי ישראל בכמה הזדמנויות בשנים האחרונות: פעם כשרמז על נכונות ממשל אובמה לנהל דיאלוג עם "גורמים מתונים" בחיזבאללה, פעם כשאמר ש"ג'יהאד איננו טרור אלא מאבק קדוש ומרכיב לגיטימי של האיסלאם" ופעם כשבנאום פומבי כינה את ירושלים בשמה הערבי "אל-קודס".

מינוייהם של הייגל וברנן משלימים את הצגתה של הכוורת הביטחונית-מדינית של אובמה, שיחד עם סגן הנשיא ג'ו ביידן, שר החוץ המיועד ג'ון קרי והיועץ לביטחון לאומי טום דונילון מצטיירת כחבורה של "גברים לבנים מבוגרים", כמו התדמית שהדמוקרטים הדביקו בהצלחה ליריביהם הרפובליקאים במערכת הבחירות האחרונה.

הקבוצה הזו, שתעסוק עתה בפועל בגיבוש מדיניות החוץ והביטחון האמריקאית לצדו של הנשיא, מורכבת מאישים שכבר הוכיחו עצמם בעשייה הציבורית. עבור רובם, מדובר באקורד הסיום של קריירה מוצלחת ולא בקרש קפיצה לתחנה הבאה. רובם מסכימים באופן כללי עם עיקרי מדיניותו של אובמה, אך מעמדם האישי הוא כזה שלא יהססו לחלוק על הערכותיו. במובן הזה, אובמה הציב לצדו "מועצת מנהלים" המורכבת מדירקטורים עצמאיים ובעלי דעה.

ההרכב החדש נראה פחות נוח מקודמו מבחינת ממשלת ימין ישראלית, אם תקום כזו לאחר הבחירות. אף שגם לביידן וגם לקרי קשרים ארוכי שנים עם אישים יהודים ורקורד עקבי של תמיכה בישראל, החבורה מאוחדת בהתנגדותה התקיפה להתנחלויות, בתמיכתה במעורבות אמריקאית אקטיבית בקידום פתרון של שתי מדינות, ובהסתייגותה ממהלכים רבים שבהם נקט ראש הממשלה בנימין נתניהו במגעיו עם הנשיא אובמה.

גם מבחינת איראן ההרכב החדש נראה פחות מבטיח עבור אלה המאמינים בצורך לנקוט מהלכים צבאיים, אף שיש לזכור שההחלטה תהיה בסופו של דבר של אובמה לבד. לא זו אף זו, ייתכן שהצבתו של הייגל בראש המערך הביטחוני האמריקאי עשויה לשמש ביום מן הימים "תעודת יושר" מבחינת דעת הקהל האמריקאית, אם יחליט אובמה לאיים במפורש במהלך צבאי: דעותיו הנחרצות של הייגל נגד מלחמה יסייעו לשכנע את הציבור האמריקאי שלאובמה לא נותרה כל ברירה אחרת.

כל זה, כמובן, בהנחה שתאושש הערכתם של גורמים בממשל שבסופו של דבר, הייגל יצלח את חקירתו על ידי סנאטורים רפובליקאים שמבקשים לתקוף את אובמה באמצעותו, ושהסנאט יאשר את המינוי. אתמול רשם הממשל הישג ראשון במערכה כאשר יושב ראש הוועדה שבה ייערך השימוע להייגל, הסנאטור היהודי הדמוקרטי קרל לוין ממישיגן, פרסם הודעה שבה קבע כי להייגל יש ניסיון רב בנושאים של ביטחון לאומי ושהוא "מתאים ביותר" לשמש שר הגנה.

בתוך כך, נמשכה החלוקה למחנות של הממסד היהודי. ראש הליגה נגד השמצה אייב פוקסמן אמר שהוא "מכיר בזכותו של הנשיא" למנות כרצונו את שריו, אך דרש שהייגל "יבהיר את דבריו המטרידים" בקשר ללובי היהודי. מן העבר השני, ראש תנועת ג'יי סטריט, ג'רמי בן עמי, פרסם מכתב ללוין שבו קבל על טענותיהם של "אלה המתיימרים לייצג את ישראל" נגד הייגל, שאותו כינה "חבר אמיץ של ישראל ומי שעמד לצדה בכל הנושאים החיוניים".

ואילו העיתונאים והפרשנים חיככו ידיהם בהנאה לקראת ההצגה הטובה בעיר שתיערך בוועדה של לוין, מתוך תקווה שזו תספק דרמה, כותרות והרבה אקשן, לפחות עד שיחל המאבק החזיתי והדרמטי בין הדמוקרטים והרפובליקאים על העלאת תקרת החוב, שם משחקים על כל הקופ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ