לוגו רויטרס
רויטרס

הפרלמנט בוונצואלה החליט לדחות את תאריך השבעתו של הוגו צ'אבס לכהונה חדשה לנשיאות, שתוכננה ליום חמישי. ההחלטה התקבלה לאחר ששלשום ביקשה ממשלת ונצואלה לדחות למועד אחר את השבעת צ'אבס, עקב מחלתו. צ'אבס, שנותח בחודש שעבר אחרי שהסרטן התפרץ שוב בגופו, אינו יכול להופיע להשבעה שנקבעה ל-10 בינואר.

המחלוקת החוקתית סביב הסוגייה מאיימת לטלטל את עתידה הפוליטי של ונצואלה. בעלי בריתו של צ'אבס טוענים שתאריך ההשבעה אמנם נקבע בחוקה, אבל מדובר בהליך פורמלי בלבד. האופוזיציה טוענת כי עמדה זו מהווה זלזול בוטה בחוקה. "אם נשיא הרפובליקה לא ייכנס לתפקידו ביום חמישי, ייווצר ואקום בשלטון וזה לא ייתכן"', אמר תומאס גואניפה, איש מפלגת האופוזיציה "צדק תחילה". לדבריו, יש למנות את יו"ר הקונגרס, דיוסדאדו קאביו, לתפקיד הנשיא באופן זמני ולהעביר את ההכרעה בסוגיה לבית המשפט העליון.

הוויכוח הסוער בין הצדדים מסיט את תשומת הלב מהעובדה שהנשיא נעדר מהזירה הפוליטית ואינו מסוגל לפנות את העם בשידור חי. הממשלה דוחה הצעות לפיהן צ'אבס יפרוש זמנית עד להחלמתו. בתחילת השבוע מסר שר ההסברה של ונצואלה שמצבו של צ'אבס "יציב". למעט דברים אלה לא עדכנה ממשלת ונצואלה כלל את הציבור במצבו של הנשיא. עמדתה הרשמית של הממשלה היא שצ'אבס עדיין ממלא את חובותיו כראש המדינה למרות בריאותו הלקויה.

גרפיטי של צ'אבס באחד מרחובות קראקס, היוםצילום: רויטרס

אנריקה קפרילס, מנהיג האופוזיציה שהפסיד לצ'אבס בבחירות שהתקיימו בחודש אוקטובר, אמר שבגלל העיסוק האובססיבי בצ'אבס ובמצב בריאותו, הממשלה משותקת ואינה מסוגלת לתפקד. הרשתות החברתיות בוונצואלה מתפקעות בשמועות אודות מצבו הבריאותי של צ'אבס וברבות מההודעות נכתב כי הוא על ערש דווי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ