חשש במערב: גם אחרי הפצצת הכור - למשטר אסד נותרו 50 טונות של אורניום

אנשי מודיעין חוששים כי ייעשה שימוש בנשק כימי או שהוא יועבר לארגוני טרור. צילומי לוויין מראים שאסד החל לפנות אתר סודי להפקת דלק גרעיני ליד דמשק

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

פרט לחשש הבינלאומי מפני שימוש אפשרי של סוריה במאגרי הנשק הכימי הנמצאים ברשותה ולזליגתם האפשרית לארגוני טרור, נוסף בימים האחרונים חשש מפני מצבור של 50 טונות אורניום שנותרו בידי המשטר, לאחר הפצצת הכור הגרעיני הסודי שבנה.

על פי דיווח אתמול (רביעי) בעיתון "פיננשל טיימס", אנשי מודיעין מערביים חוששים שמאגר דלק גרעיני, אורניום לא-מועשר, הנמצא בידי סוריה עומד להיות מועבר ליעד לא ידוע. צילומי לוויין שבוצעו בחודשים האחרונים של 2012 מראים שהוחל בתהליכי פינוי של אתר סודי ששימש להפקת הדלק הגרעיני במארג' אל-סולטן, צפונית לדמשק. בין השאר, פונה שם שטח גדול ללא צורך ברור.

האורניום נרכש ממקור לא ידוע על מנת להפעיל את הכור שבנתה סוריה, עם ידע מצפון קוריאה וסיוע איראני. הכור התגלה על ידי המודיעין הישראלי ולפני שהופעל, הופצץ והושמד על ידי חיל האוויר בספטמבר 2007. צוות של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) ביקר במקום במאי 2008 וגילה שרידים של אורניום, אך סוריה הכחישה את עובדת קיומו של הכור ועד עתה, לא נודע מה עלה בגורל כ-50 טונות של דלק גרעיני שהיו נדרשים להפעלתו.

הבסיס הסורי במארג' אל-סולטןצילום: גוגל

כעת, עם התערערות משטרו של אסד ואיבוד השליטה של צבא סוריה בחלקים נרחבים של המדינה, מתגבר החשש שבעלת הברית של סוריה, איראן, תנסה לשים את ידה על מצבור האורניום הסורי. על פי הערכת מומחי גרעין, ניתן להפיק מכמות כזאת של אורניום כחמש פצצות גרעין.

כניסתו של אורניום סורי לאיראן עלול לשמש את המשטר בטהראן אם יבקש לבצע העשרה לרמה גבוהה המתאימה לשימוש בפצצה, ללא ידיעת פקחי סבא"א והקהילה הבינלאומית. עד היום לא ברור מהיכן הגיע האורניום שהיה אמור לשמש את הכור הסורי. איראן, הנתונה לסנקציות בינלאומיות, מתקשה להשיג משלוחים חדשים של אורניום ברמה גבוהה.

למרות הסנקציות הבינלאומיות על ייצוא אורניום לאיראן, המשטר בטהראן טען במשך שנים שהוא יכול לכרות אורניום די הצורך בארצו. בנוסף, קיבלו האיראנים דלק אורניום לא מועשר מרוסיה במסגרת ההסכם להפעלת הכור הגרעיני האזרחי בבושהר. בדרום איראן, קרוב לנמל בנדר עבאס, נמצא מכרה פתוח של אורניום שלדעת סבא"א כבר פעיל וכי האיראנים מפתחים מכרה נוסף וכן מפעלים לעיבוד האורניום הגולמי. עם זאת, על פי הערכות מומחים, אין די באורניום המופק באיראן כדי להפעיל הן את תוכנית האנרגיה הגרעינית האזרחית ובנוסף על כך, לייצר נשק גרעיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ