יו"ר גוגל שב מצפון קוריאה; "תמשיך לפגר בלי אינטרנט"

אריק שמידט ושותפו לביקור, שגריר ארה"ב באו"ם לשעבר ביל ריצ'רדסון, קראו לפיונגיאנג לחדול מניסויים גרעיניים ומשיגור טילים בליסטיים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
הארץ

יו"ר גוגל אריק שמידט קרא לצפון קוריאה לצאת מבידודה מרצון ולהרשות לאזרחיה להשתמש באינטרנט. שמידט, שדיבר אחרי ביקור בפיונגיאנג, אמר כי צפון קוריאה תמשיך לפגר מבחינה כלכלית אם לא תאמץ את חופש האינטרנט.

הבי-בי-סי מוסר ששמידט היה חלק ממשלחת אמריקאית שבראשה עמד המושל לשעבר ביל ריצ'רדסון. שני האישים גם קראו לצפון קוריאה לחדול מהניסויים הגרעיניים והבליסטיים, וגם העלו את שאלת גורלו של האמריקאי העצור במדינה הקומוניסטית.

הבי-בי-סי מוסר כי ריצ'רדסון, לשעבר שגריר ארה"ב באו"ם, ביקר בצפון קוריאה פעמים אחדות, שהאחרונה בהן היתה בדצמבר 2010. בפעמיים הקודמות סייע להביא לשחרורם של אזרחים אמריקאים שהיו עצורים בה. לאחר שהגיע לבייג'ינג מפיונגיאנג, אמר שמידט שדן בה על האפשרות שהאינטרנט יהיה פתוח וחופשי.

השימוש באינטרנט מוגבל מאוד בצפון קוריאה. רק למעטים יש גישה למחשבים, ורוב המשתמשים רשאים להיכנס רק לרשת הפנים-ארצית ולא לעולמית. "העולם נעשה מקושר יותר מאי פעם, והחלטתם להישאר מבודדים רק תזיק לעולמם הפיזי, לצמיחת כלכלתם וכיוצא בזה. היא גם תקשה עליהם להשיג את שאר המדינות מבחינה כלכלית", הדגיש שמידט. "ברגע שהאינטרנט נפתח לכולם, אזרחים יכולים לבנות עליו ולכן הממשלה חייבת לעשות משהו. היא חייבת להנגיש לאזרחים את השימוש באינטרנט, דבר שממשלת צפון קוריאה עדיין לא עשתה".

ריצ'רדסון אמר מצדו שהמשלחת שוחחה על קנת באי, אזרח אמריקאי-קוריאני שנעצר בנובמבר בנסיבות שעדיין אינן ברורות. צפון קוריאה שחררה בעבר עצורים אמריקאים אחרי ביקורי אישים אמריקאים ידועים, אך ריצ'רדסון אמר שלא הצליח לפגוש את באי. לדבריו, בשיחות נדונו גם הגרעין והטילים הבליסטיים של פיונגיאנג. "קראנו בתקיפות לצפון קוריאנים לחדול מהניסויים בטילים בליסטיים ואולי גם מניסויים גרעיניים", הוסיף.

נסיעת המשלחת לפיונגיאנג נערכה פחות מחודש אחרי שצפון קוריאה הכניסה לוויין למסלול מסביב לכדור הארץ בעזרת טיל תלת-שלבי, פעולה שארה"ב גינתה. לאחר הביקור הודיע הממשל האמריקאי שלא הועיל במיוחד. "אנחנו ממשיכים לחשוב שהנסיעה לא היתה נבונה במיוחד", הוסיפה דוברת משרד החוץ ויקטוריה נולנד.

שמידט וריצ'רדסון באוניברסיטה בפיונגיאנג. מהפכת אינטרנט בצפון קוריאה?צילום: אי–פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ