תחמושת איראנית לא מסומנת התגלתה ברחבי אפריקה

צוות חוקרים עצמאיים עקב במשך 6 שנים אחר התפשטות קליעים מסתוריים ביבשת. לבסוף נמצא המקור. לא ברור אם לשלטונות בטהראן יד בדבר

ס. ג' צ'יברס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ס. ג' צ'יברס, ניו יורק טיימס

הרמזים הראשונים הופיעו בקניה, אוגנדה ודרום סודאן. חוקר נשק בריטי שבדק את התחמושת שבה השתמשו כוחות ממשלתיים ומיליציות אזרחיות ב-2006, גילה קליעי קלצ'ניקוב שבהם לא נתקל בעבר. על התחמושת לא היה קוד בית החרושת, עובדה המעוררת את ההנחה שהיצרן ניסה להתחמק מזיהוי.

בשנתיים שלאחר מכן מצאו חוקרים אחרים קליעים זהים בדארפור. ב-2009 הם הופיעו באצטדיון בקונאקרי בירת גיניאה, כשחיילים ירו על מפגינים והרגו יותר מ-150 בני אדם.
במשך שש שנים התאמצה קבוצת חוקרים עצמאיים לאתר את מקור הקליעים המסתוריים. לאחר שאיחדו מידע מארבע יבשות, הם הגיעו למסקנה שמישהו שולח בחשאי תחמושת לרובים ולמכונות ירייה לאזורים שבהם מתנהלים עימותים ממושכים, והוא מצליח להימנע מחשיפה.

התחמושת כללה קליעים לרובי קלצ'ניקוב, לרובי צלפים ולמכונות ירייה בינוניות וכבדות. הוטבעו עליהם רק סימנים לקליבר ושתי ספרות שציינו את שנת היצור. החקירה חשפה קליעים איראניים בידי מורדים בחוף השנהב, חיילי צבא הממשלה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, חיילי טליבאן באפגניסטאן וארגונים הקשורים לאל-קאעדה הפועלים בניז'ר. התחמושת שימשה ממשלות מחד, וארגונים הקשורים לטרור מאידך.
החוקרים גילו שכמויות אדירות סופקו לממשלות גיניאה, קניה, חוף השנהב וסודאן.

חיילים בצבא קניה, אתמולצילום: רויטרס

ממדינות אלה התחמושת הגיעה לרבים מחלקי היבשת, והיא שימשה אחדים מהמשטרים האכזריים ביותר ובמלחמות הקשות ביותר. אותם קליעים נמצאו גם במקומות אחרים, כולל במאגר נשק של המורדים בעיראק ובספינה שנתפסה כשהיתה בדרכה לרצועת עזה.

מטרת החוקרים היתה למצוא מי עומד מאחורי המשלוחים, אך היצרן שגילו לא היה אחד החשודים הרגילים באפריקה. לאחר שנים של איסוף נתונים, אירעה פריצת הדרך: בסוף 2011 הגיע לידי הצוות שטר המטען של 13 מכולות שנתפסו ב-2010 על ידי השלטונות בלאגוס, ניגריה. המסמך הראה שמקור המכולות היה באיראן ושתכולתן "חומרי בנייה". אולם, כפי שהחוקרים ציינו בדו"ח שלהם, "מאחורי לוחות האבן וחומרי הבידוד היה משלוח נשק".

באיראן פועלת תעשייה צבאית מפותחת, אך על פי הנתונים עד היום, היא לא מייצאת נשק בכמויות שיכולות להתחרות ביצואניות הנשק הגדולות: ארה"ב, רוסיה, סין ומספר מדינות אירופיות. "אם הייתם שואלים אותי עד לפני זמן לא רב מהו חלקה של איראן באספקת התחמושת לאפריקה, הייתי אומר שהוא אינו גדול", אומר ג'יימס בוואן, חוקר נתיבי מסחר נשק מטעם האו"ם לשעבר, שמנהל היום משרד חקירות פרטי, "אבל הבנתנו את הנושא משתנה".

ברחבי אפריקה ניתן למצוא תחמושת ממקורות רבים אחרים – סין, רוסיה, הונגריה, צ'כיה ומדינות הגוש הסובייטי לשעבר. אליה מצטרפת תחמושת מתוצרת מקומית. קליעים לא חסרים באפריקה, ולכן, הסיבות לחדירת איראן לשוק המוצף אינן ברורות. בוואן מעריך כי על האינטרס הכלכלי נוספה שאיפתה של איראן להעמיק את השפעתה באזור.

תחמושת לנשק קל מושכת פחות תשומת לב מכלי נשק אסטרטגיים, או נשק שנוי במחלוקת בינלאומית, כמו מוקשי קרקע ופצצות מצרר. עם זאת, היא מרכיב בסיסי באלימות מאורגנת וגורמת מדי שנה לאינספור פשעים ומקרי מוות.

על אף שאיראן נמצאת במעקב בינלאומי בגלל תוכניתה הגרעינית ובשל תמיכתה בארגונים שונים במזרח התיכון, תעשיית התחמושת האיראנית המשיכה בשנים האחרונות לשלוח את תוצרתה, באמצעות רשתות חשאיות, לרשימות ארוכות של לוחמים, בין היתר, באזורים שעליהם מוטל אמברגו נשק מטעם האו"ם.

החוקרים אינם בטוחים אם התחמושת נמכרה ישירות על ידי ממשלת איראן, על ידי שירותי הביטחון שלה, או חברה הנשלטת על ידי הצבא או הממשלה. אולם, לדבריהם, אין ספק שהמקור הוא איראני. התרמילים יוצרו על ידי קבוצת and Metallurgy Industries Ammunition, חברה-בת של התעשייה הצבאית האיראנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ