אובמה פועל להוציא את צבא ארה"ב מאפגניסטאן מוקדם מהצפוי

בתום פגישה עם נשיא אפגניסטאן, חמיד קרזאי, אמר נשיא ארה"ב כי החל מהאביב יפעל הצבא האמריקאי באפגניסטאן רק ככוח מסייע

מארק לנדר ומייקל גורדון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק לנדר ומייקל גורדון, ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב ברק אובמה, אמר שלשום כי החל מהאביב השנה יפעל הצבא האמריקאי באפגניסטאן רק ככוח מסייע. בכך הכשיר את הקרקע להוצאת החיילים במהירות רבה יותר ממה שתוכנן עד כה. אובמה אמר שעדיין לא החליט מה תהיה מצבת החיילים עד סוף השנה, אך ציין כי ארה"ב תאיץ את העברת האחריות על ענייני הביטחון לאפגנים, העשויה להתקיים באמצע השנה, בעקבות התקדמותם של החיילים האפגנים. 

אובמה גם הבהיר כי הוא מתכנן להשאיר מספר קטן, יחסית, של חיילים באפגניסטאן אחרי תום משימת נאט"ו ב‑2014, והדגיש שהכוחות יתמקדו בייעוץ לאפגנים ובהדרכתם, ובמרדפים אחרי שרידי אל קאעדה. "זו משימה מוגבלת מאוד, וברור שאינה דורשת כוחות בהיקף שהיו לנו באפגניסטאן בעשר השנים האחרונות", אמר אובמה אחרי פגישה עם הנשיא האפגני, חמיד קרזאי, בבית הלבן.

זו היתה פגישתם הראשונה של שני המנהיגים מאז מאי, והיא הדגישה את הקצב המואץ שבו ארה"ב מסיימת את מעורבותה באפגניסטאן. קרזאי לא התנגד באופן פומבי לקיצוץ מספר החיילים, ואמר שהשיג שני ויתורים חשובים מארה"ב: העברת בתי הכלא שבהם מוחזקים חשודים בטרור לשליטת האפגנים והוצאת החיילים האמריקאים מכפרים אפגנים באביב השנה.

ארוחת ערב חג המולד במטה נאט"ו בקאבול, בשבוע שעברצילום: אי–פי

"המספרים לא ישנו את המצב באפגניסטאן. היחסים רחבי ההיקף הם אלה שיהיו בעלי משמעות באפגניסטאן ומחוצה לה", הוסיף קרזאי, שציין כי ילחץ להעניק חסינות משפטית לחיילים האמריקאים שיישארו באפגניסטאן. ארה"ב לא הצליחה להשיג מעיראק הבטחה דומה, ולכן אובמה הוציא ממנה בסוף 2011 את כל החיילים האמריקאים למעט מספר סמלי.

הודעת אובמה על קיצוץ נרחב במספר החיילים מנוגדת לגישתו של גנרל ג'ון אלן, המפקד האמריקאי הבכיר באפגניסטאן. שני בכירים אמריקאים אמרו בנובמבר שאלן רצה להשאיר בה מספר חיילים משמעותי עד סוף עונת הלחימה המסתיימת בסתיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ