מחאת הילידים שכובשת את קנדה

הצעת חוק שמפקיע זכויות על קרקע ומשאבי טבע הצית התקוממות עממית של העמים הילידים במדינה, ואף בארה"ב. על הפרק: שירה, שביתות רעב וחסימות כבישים

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

זה הזמן להיות בקנדה. לא בגלל השלג, אלא בשל האינתיפאדה שמחוללים בה זה חודשיים בנות ובני העמים הראשונים. ארבע נשים מהפרובינציה סאסקאצ'וואן - ג'סיקה גורדון, שילה מקלין, סלביה מקאדמס ונינה וילסונפלד - הן שהתחילו את ההתקוממות העממית המלהיבה הזאת שנקראת - Idle No More "לא עוד נרפים".

בסוף אוקטובר 2012 הארבע עיינו בהצעת חוק ההסדרים עב הכרס שממשלתו השמרנית של סטיוון הארפר הגישה, והזדעזעו. הן הגיעו למסקנה שהחוק מפר התחייבויות של ממשלות קודמות לעמים הילידים, מתכוון להמשיך ולהפקיע מהם את זכויותיהם על קרקע ומשאבי טבע, חותר תחת ההסכמים שהגדירו את הממשל העצמי שלהם, שואף להטמיע אותם כיחידים בחברה הקנדית תוך מסמוס הייחוד הלאומי שלהם ומוביל לפגיעה סביבתית חמורה אף יותר מזו הנגרמת כיום מפעולותיהן של חברות חציבה פרטיות תאוות בצע.

אותן ארבע נשים יזמו משמרת אחת, ועוד אחת, ומאז אמצע נובמבר התנועה צוברת תאוצה ומתמקמת לה על המפה במאות אירועי לימוד, מחאה, נגינה שירה וריקוד, הפגנות, משמרות, חסימות כבישים ופסי רכבת, מאמרים, סרטונים, עמוד בפייסבוק, אין ספור בלוגים, דיווחים בתקשורת ודיונים על פרטים ועובדות שעד לא מכבר רוב הקנדים אהבו להדחיק. לא רק בקנדה אלא גם בארה"ב ובאמריקה הלטינית נוספו תומכים לתנועה ופעילויות.

צפו במחאת הילידים באדמונטון, קנדה

קולם של העמים הרבים שאיכלסו את "אי הצב" הרבה לפני קולומבוס והקולוניאליזם נשמע היום חזק מאי פעם - בלי קשר לגודלם, קוטנם, עוניים, השוני ביניהם והסכסוכים הפנימיים בין הנהגות שונות ועמים ילידים שונים. כמו "תחריר" ולכבוש את וול-סטריט - זו תנועה שצומחת מלמטה, לא היירארכית. בניגוד להן - היא ממוקדת הרבה יותר ומאגדת ציבור מוגדר ומובחן. היא התחילה בחוק, אבל מעמתת את החברה עם ההיסטוריה האכזרית של הקולוניאליזם בקנדה וממשיכיו היום: גזענות, אפליה, דיכוי תרבותי, גזל משאבים, התרוששות וצביעות.

משתתפים בתנועה גם הרבה "מתנחלים", כפי שמכנה את עצמה ושכמותה הבלוגרית ג'ודי רביק, שכתבה באתר CA RABBLE ש"תנועת Idle No More נדיבה כלפינו המתנחלים הרבה יותר משאנו, בתנועת הנשים, היינו כלפי הגברים. כתוצאה מכך, תמיכת הקנדים יוצאת דופן ויש לקוות שעוד תגדל".

ב-4 בדצמבר הרשויות לא התירו לצ'יפים של "אסיפת העמים הראשונים" (מין ממשלת-על) להיכנס לבית המחוקקים באוטאווה כדי להביע דעתם על חוק ההסדרים. החדשה הזאת נפוצה מיד ומשמרות המחאה התרבו. למחרת, תרזה ספנס, צ'יף השמורה אטאוופיסקאט שבצפון אונטאריו פתחה בשביתת רעב, בדרישה שראש הממשלה הארפר ייפגש עם כל הצ'יפים ועם המושל הכללי (נציג הכתר הבריטי), משום שההסכמים המקוריים המכירים בהם כעמים ריבונים נחתמו עם הממלכה הבריטית במאה ה-18.

שביתת הרעב שלה נתנה דחיפה לתנועה כולה, במיוחד לצעירים. שלא במפתיע, מנגד הודלפו טענות לאי סדרים כספיים בשמורה שלה, המסבירים כביכול את מצוקת הדיור הקשות בה. גם כן שלא במפתיע, אפשר לשמוע אנשים שמטילים ספק ברצינותה של שביתת הרעב שלה (נוזלים בלבד), ושאף מרמזים לממדי גופה (כלומר, היא ממילא צריכה דיאטה). ועוד נשמעות טענות טיפוסיות שהמתקוממים לא מבינים את החוק. אבל התומכים הודפים את הטענות ומקשרים אותן לנחישותם של בעלי האינטרסים לשמר את הפריווילגיות שלהם ולהבטיח שגישתם לקרקע ולמשאבים תהיה קלה יותר ויותר.

הפגנת Idle No More בטורונטו, שלשוםצילום: רויטרס

והנה, תחת לחץ התנועה העממית הואיל ראש הממשלה להיפגש שלשום עם הצ'יפים. אבל ספנס וכמה מעמיתיה החרימו אותה, משום היעדרותו של המושל הכללי, נציג הכתר, ומשום שהארפר הודיע שיהיה בה רק חצי שעה. בחוץ הפגינו אלפים, ובמקביל התקיימו הפגנות בערים אחרות. כצפוי, יש חילוקי דעות בין הצ'יפים. שון אטלאו, ראש אסיפת המנהיגים של העמים הראשונים, שהשתתף בפגישה, גילה אופטימיות זהירה אחריה, כפי שמדווח אתר העיתון "דה סטאר". מי שלא השתתפו היו ספקנים ביותר לגבי כוונותיה של הממשלה הפדרלית. הארפר אמנם הבטיח לשים דגש חדש על קובלנות העמים הילידים, כפי שהוצגו על ידי בני שיחו. אבל ג'ון דנקן, השר לענייני ילידים (מין מתאם הפעולות בשטחים פלוס יועץ לענייני ערבים במשרד ראש הממשלה), הדגיש שהממשלה אינה מתכוונת לעיין מחדש בחוק ההסדרים כפי שדורשים הצ'יפים ותנועת Idle No More.

ובינתיים, התנועה קוראת להמוני תומכיה לקיים יום של פעילות ברחבי קנדה ב-28 בינואר, כשהפרלמנט ישוב ויתכנס. בקול קורא ליום זה של פעילות נכתב: "החזון של ‘לא עוד נרפים' נובע ממקורות הידע של העמים הראשונים, הנעוצים עמוק בריבונותם המגוננת על המים, האוויר, היבשה וכל הבריאה למען דורות העתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ