רודן לכל עת באיטליה

ביטויי הערצה לדיקטטור לשעבר בניטו מוסוליני, שדמותו מעטרת לוחות שנה וטי-שירטים, הפכו ללגיטימיים באיטליה - לא מעט בזכות סילוויו ברלוסקוני

טום קינגטון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טום קינגטון, גרדיאן

פסקואלה מורטי נוטל את לוח השנה החדש, שעליו מתנוססת תמונתו של בניטו מוסוליני, מהמדף בבית הקפה שלו ברומא ופותח אותו בעמוד שבו רואים את הרודן משתתף בקציר חיטים. "נולדתי בתקופה שבה הוא שם לחם על שולחננו", אומר האיש בן ה‑78. "אני לא יכול לבגוד בתרבותי".

השנה צפוי יבול חדש של דיוקנאות הרודן. מדי שנה בתקופה זו, צצים ברחבי איטליה לוחות שנה עם תמונותיו של מוסוליני בדוכני עיתונים, המספקים תמונות של המנהיג הפאשיסט לכל דורש למשך שנה שלמה. לפעמים הם מוצנעים בתוך כתבי עת יעודיים, אבל לדברי אחד מבתי הדפוס המוציא אותם, הם מבוקשים מאוד. "אנחנו מוכרים יותר משמכרנו לפני עשר שנים", אומר רנאטו צ'ירצ'י, מנהל חברת הדפוס גאמה 3000 ברומא. "לא ידעתי שזה עדיין בגדר תופעה, אבל גם הצעירים קונים אותם עכשיו".

68 שנים אחרי שגופת הרודן הפאשיסטי נתלתה ברגליו במיתר של פסנתר בתחנת דלק במילאנו, בעקבות דיכוי הדמוקרטיה האיטלקית, חוקי הגזע שהחיל ובריתו הרת-האסון עם אדולף היטלר, שב מוסוליני אט אט לתפוס את מקומו כמושא הערצה בקרב רבים באיטליה.

בניטו מוסוליני ב-1927. ברלוסקוני תיאר פעם את הגליית אויביו של מוסוליני ליישובים נידחים כשהות במחנה נופש צילום: אי-פי

עם חסידיו נמנים גם אותם צעירים ניאו-פאשיסטים רעולי פנים שערכו בסתיו פשיטות אלימות על בתי ספר ברומא, במחאה על הקיצוצים בתקציב החינוך, תוך כדי השלכת פצצות עשן במסדרונות וקריאות "ויוה איל דוצ'ה".

גם כנופיית רעולי פנים שתקפה בנובמבר קבוצה של אוהדי קבוצת טוטנהאם האנגלית בפאב ברומא, היתה על פי החשד בעלת רעיונות ניאו-פאשיסטיים. למחרת, כשטוטנהאם שיחקה נגד קבוצת לאציו המקומית, קראו אוהדיה של הקבוצה האיטלקית "יױדן טוטנהאם", רמז למורשתה היהודית של הקבוצה מלונדון.

פולחן הדוצ'ה גולש גם אל הזרם המרכזי של החברה. החלטת עיירה קטנה בדרומה של רומא, להקצות 127 אלף אירו מכספי הציבור להקמת אנדרטה לזכרו של רודולפו גרציאני, אחד מהגנרלים האכזריים ביותר של מוסוליני, התקבלה בציבור באדישות.

דוגמה שגרתית יותר היא הצעתו של איש עסקים רב עוצמה לשנות את שמו של שדה התעופה פורלי במחוז אמיליה רומאנה הצפוני, שבו נולד הרודן, ולקרוא לו על שם מוסוליני; או יוזמתו של מנהל בית ספר לתלות דיוקן של הרודן בבית ספרו. אחד האנשים שיכול לזקוף לזכותו את הסרת האבק משמו של מוסוליני הוא סילוויו ברלוסקוני, שתיאר פעם את הגליית אויביו של מוסוליני ליישובים נידחים, כשהות במחנה נופש.

הריהביליטציה המובלעת, שברלוסקוני עשה למוסוליני, באה במקביל לצירוף המפלגה הפוסט-פאשיסטית של ג'נפרנקו פיני לממשלה ב‑1994 וב‑2001, ואחרי "שנות העופרת", העידן שנמשך על פני שנות השבעים והשמונים ושבו נלחמו הניאו-פאשיסטים והאוהדים הקומוניסטים ברחובות. "חוקי הגזע של מוסוליני נגד היהודים הם עדיין בגדר סוגיה מביכה, אבל לאנשים לא אכפת מכך שהוא רדף את האנטי-פאשיסטים", אומרת לאורה רודוטה,עיתונאית בעיתון קוריירה דלה סרה. "זה הפך לאחת מהבדיחות של ברלוסקוני".

ההערצה למוסוליני נפוצה בחוג של ברלוסקוני. סוכן השחקנים ללה מורה, העומד בימים אלה למשפט על שסרסר לכאורה למען ראש הממשלה לשעבר, קבע כרינגטון לטלפון הנייד שלו שיר פאשיסטי שאותו הוריד מהאינטרנט, ואילו ידידו הוותיק של ברלוסקוני, הסנטור מרצ'לו דל'אוטרי, מתאר את הדוצ'ה כ"אדם מיוחד במינו ותרבותי בצורה מופלאה".

אחרי רצח מוסוליני על ידי פרטיזנים ב‑1945, שעה שבעלות הברית עשו את דרכן דרך איטליה, המדינה לא סילקה את רוחות הרפאים של הפאשיזם כפי שעשתה גרמניה. חוק משנת 1952, האוסר קיום מפלגות פאשיסטיות או הערצת הפאשיזם, לא נאכף ברצינות אף פעם. "אחת הסיבות שהוא לא נאכף היתה שהוא היה פוטנציאלית מנוגד לחוקה, והסיבה הנוספת היתה הערצה סמויה לפאשיזם", אומר ג'יימס וולסטון, פרופסור למדעי המדינה באוניברסיטה האמריקאית ברומא.

עשרות שנים לאחר מכן, זכרו של מוסוליני כאיש החזק שהציב משרד דואר בכל פיאצה ואילץ את הרכבות לנסוע בזמן, ממשיך להתקיים במנותק מהאידאולוגיה של הפשיזם, אומר הסופר אנג'לו מלוני. "הוא נחשב כעת לסמל פופ, לאיטלקי האולטימטיבי, לאישיות שהאגדה הכרוכה בו קשורה לשנות הקונצנזוס באיטליה. כמו שאנשים שלא הולכים לכנסיה אוהבים את פאדרה פיו (1887‑1968), קדוש ומיסטיקן קתולי ואחד הקדושים הנערצים ביותר באיטליה, 90% מהאנשים שקונים את לוחות השנה של מוסוליני לא היו מצביעים היום בעד המפלגה הפאשיסטית".

סילביו ברלוסקוניצילום: רויטרס

בית הדפוס גאמה 3000 מקדם את לוחות השנה עם תמונת מוסוליני באתר האינטרנט שלו לצד לוחות שנה שעליהם מופיעות תמונותיהם של פאדרה פיו, צ'ה גווארה, דוגמניות עירום וחתלתולים חמודים. ואולם, לארגונים הניאו-פאשיסטיים המודרניים של איטליה, כולל קאזה פאונד, שמו של הדוצ'ה עדיין קשור בקשר בל ינותק לאידאולוגיה. "כל מי שקונה את לוח השנה הזה מעריץ את פועלו, ואי אפשר להפריד בין שני הדברים האלה", אומר סימונה די סטפאנו, סגן נשיא הארגון. "קיים היום צורך בפוליטיקה שלו, במישהו שיעמיד את הבנקים ואת הפיננסים לשירותה שלאיטליה. הצעירים שבאים אלינו כבר רואים את מוסוליני כאבי המדינה הזאת".

ארגון הסטודנטים בלוקו סטודנטסקו, שמוצאו בקאזה פאונד, הוא המקור העיקרי של הארגון לגיוס צעירים ברומא. הוא קיבל לפני שלוש שנים 11,000 קולות בבחירות למועצת התלמידים ואפילו הצליח לגייס את בנו בן ה‑17 של ראש עיריית רומא, שצולם ב‑2012 כשהוא מצדיע במועל יד פאשיסטי יחד עם ידידים.

הרחובות האמידים מסביב לפיאצה פונטה מילוויו, מצפון לאצטדיון הכדורגל של רומא, מלאים כיום בפוסטרים ובגרפיטי של ארגונים ניאו-פאשיסטיים, כולל קאזה פאונד. הברים המקומיים הפכו למקומות הבילוי של כנופיות ימניות שחבריהן לובשים חולצות פרד פרי ומרכיבים משקפי שמש שחורים מתוצרת רייבאן.

"בני נוער רבים נמנעים מללכת לפונטה מילוויו מאז שהאנשים שהולכים לשם פנו עוד יותר לימין", אמר רודוט. במורד הכביש מצוינת הכניסה לאצטדיון באובליסק ענק מהתקופה הפשיסטית שהמלה "מוסוליני" כתובה באותיות ענק בתחתיתו. בקרבת מקום לשם שוכן הבר של פסקואלה מורטי, שבו נפגשים אוהדי לאציו לפני משחקים. בבר יש סופרמרקט קטן שבו אפשר לקנות כל מיני מזכרות של התקופה הפאשיסטית -­ מבקבוקי יין שעל התווית שלהם מופיעה תמונתו של מוסוליני, ועד לדגלים וחולצות פאשיסטיים ותמונות שמן של הדוצ'ה. "הוא בנה בתים לפועלים, משהו שאף קיסר רומי לא עשה", אומר מורטי. "איך אני יכול לא לכבד את זה?"

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ