חנינה המונית בגיאורגיה: אלפי אסירים פוליטיים ישוחררו

הממשלה הפרו-רוסית תשחרר כ-3,000 אסירים שהורשעו בין היתר בחתירה תחת השלטון ובריגול לטובת רוסיה. הנשיא: שחרור המוני של פושעים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הפרלמנט הגיאורגי אישר בסוף השבוע את שחרורם של כ-3,000 אסירים ואת קיצור עונשים של אלפי אסירים אחרים, שנכלאו בתקופת כהונתו של הנשיא לשעבר מיכאיל סאאקשווילי. בי-בי-סי דיווח כי לטענת ממשלתו של בידזינה איוונישווילי, מדובר באסירים שזכו למשפטים לא צודקים. ראש הוועדה הפרלמנטרית לזכויות אדם אמר כי מדובר ב"מורשעים אישיים" של הנשיא מיכאיל סאאקשווילי.

כבר הבוקר (ראשון) שוחררו כ-200 בני אדם, המוגדרים "אסירים פוליטיים", אשר נעצרו במהלך ההפגנות נגד סאאקשווילי במאי 2011. אחרים נשפטו בגין חתירה תחת השלטון או בגין ריגול לטובת רוסיה. סאאקשווילי מתח ביקורת קשה על החנינה ההמונית, כינה אותה "שחרור המוני של פושעים" והזהיר מההשלכות.

אחרי תשע שנים, איבד באוקטובר שעבר סאאקשווילי את השליטה בפרלמנט הגיאורגי לטובת מפלגת האופוזיציה הפרו-רוסית. בטביליסי גובר כעת החשש כי ריכוך המדיניות כלפי מתנגדי הנשיא יחזיר גורמי פשיעה ומאפיה לגיאורגיה, שבה שיעורי הכליאה הם מהגבוהים בעולם. 

אסיר פוליטי (במרכז) חוגג עם חבריו את שחרורו, הבוקר בטביליסיצילום: אי–פי

הסערה הציבורית סביב מדיניות יד הברזל של סאאקשווילי כלפי מתנגדיו, החלה עוד לפני הבחירות לפרלמנט. הטלוויזיה הממלכתית שידרה סרטונים רבים בהם נראים שומרים בבתי הסוהר מכים או מתעללים מינית בעצירים. בעקבות החשיפות יצאו המונים להפגנות נגד הממשלה ואיוונישווילי ניצל זאת כדי להגדיל את כוחו ולזכות בבחירות. הבחירות לנשיאות גיאורגיה צפויות להתקיים בהמשך השנה.

בחודש שעבר התלונן סאאקשווילי כי כמה מחברי מפלגתו, שכיהנו בממשלה הקודמת כשרים, נרדפים על ידי הממשלה הנוכחית ונעצרו בחשדות שונים. ממשלת איוונישווילי דוחה טענות אלה וטוענת כי היא מנסה לטפל בשחיתות ובתופעות פסולות אחרות שפשו בממשלה הקודמת. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ