הממשלה אישרה את הפיכת מרכז שלם למוסד אקדמי

החל מהשנה הבאה יקיים המוסד השמרן, הקשור לאישים בימין, לימודי תואר ראשון. בתוכנית: "פילוסופיה והגות יהודית ו"לימודי המזרח התיכון"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הפיכתו של מרכז שלם למרכז אקדמי. המוסד הפרטי יוכל ללמד החל משנת הלימודים הבאה לקראת תואר ראשון "לימודים הומניסטיים בפילוסופיה ובהגות יהודית", "לימודים הומניסטיים" ו"לימודי מזרח תיכון ואסלאם".

את הצעת ההחלטה העלה שר החינוך ויו"ר המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה), גדעון סער, בהתאם להחלטת מליאת המועצה להשכלה גבוהה מתחילת החודש, שהחליטה להעניק היתר למרכז השמרני לפתוח מוסד להשכלה גבוהה ולקיים בו תכניות לימודים לתואר ראשון.

בשבוע שעבר אישרה המועצה להשכלה גבוהה את הפיכת המוסד ל"מרכז האקדמי שלם". לפיכך, החל משנת הלימודים האקדמית הבאה, צפוי המרכז, שעד כה פעל כמכון מחקר אך לא העניק תארים, לקלוט בשעריו סטודנטים שילמדו לקראת תואר ראשון. המוסד מתעתד לקלוט כ-50 סטודנטים בכל שנה וכ-200 סטודנטים במצב של הפעלה מלאה ובראשו מיועד לעמוד פרופ' מרטין קרמר.

מכון המחקר הירושלמי נוסד בשנת 1994 על ידי ד"ר יורם חזוני, שהיה ממקורביו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בדברי "חזון מרכז שלם" נכתב בין היתר, כי "לחזית האנטי-ציונית נוספים עוד ועוד קולות מבית ומחוץ, המטילים ספק בלגיטימיות של מדינת הלאום היהודית; החברה הישראלית מתקשה להתלכד סביב ליבה ערכית משותפת; המרכזים הגדולים של העם היהודי הולכים ומתרחקים זה מזה; ועם ישראל כולו שרוי, כך נדמה, במשבר זהות הולך ומחריף, שאותותיו ניכרים בכל תחומי החיים. הצורך להציב מענה הולם לתהליכים אלה הוא הכוח שהניע את הקמתו של מרכז שלם".

בין האישים שיצאו מבתי היוצר של מכון שלם והפכו למקבלי החלטות ניתן למנות את השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, שגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן, יועצו של נתניהו רון דרמר, פרופ' עומר מואב לשעבר ראש הפורום המייעץ לכלכלה וחברה במשרד האוצר, יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי.

על פי אתר המכון, יו"ר חבר הנאמנים של המרכז גם בימים אלו הוא יאיר שמיר, החבר ברשימת "הליכוד-ביתנו". עם החילוף האחרון של חברי מליאת המל"ג, סער אף דאג לייצוגו של מרכז שלם, ומינה כחבר בה את ד"ר אופיר העברי, מבכירי וותיקי מכון שלם. ד"ר העברי כיהן גם כן בעבר כחבר בוועדת ההיגוי בתוכנית להעצמת תשתיות המורשת הלאומית במשרד ראש הממשלה.

לדברי חוקר הניאו ליברליזם אמנון פורטוגלי, מהמרכז לצדק חברתי על שם יעקב חזן במכון ון-ליר בירושלים והמכללה החברתית כלכלית, "מרכז שלם ייבא רעיונות ניאו-שמרניים וניאו-ליברליים אמריקאיים לשיח הפוליטי והתרבותי בישראל, על פי המודל של מכוני החשיבה הימניים האמריקאיים. פעילותו מהווה פרדיגמה קלאסית לאופן פעולתם של המכונים האמריקאיים ולשילוב בין חשיבה אסטרטגית ותפישה פוליטית ניאו-שמרנית ומדיניות כלכלית וחברתית ניאו-ליברלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ