צפו במצגת |

כשזיהום האוויר בבייג'ינג שובר את הסקאלה

בשגרירות ארה"ב בבירה הסינית נמדדה רמת הזיהום הגדולה ביותר מאז מאז החלו המדידות ב-2008. תושבים מתארים אווירה "פוסט אפוקליפטית"

אדוורד וונג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוורד וונג, ניו יורק טיימס

ביום שישי, לפני יותר משנתיים, תיעד מכשיר לניטור זיהום אוויר שהוצב על גג שגרירות ארה"ב בבייג'ינג נתון כל כך מזעזע, שמישהו בשגרירות כינה בדף הטוויטר שלו את רמת הזיהום בבירה הסינית באותו יום - "מוטרף". הציוץ זכה אז לתהודה רבה ברשת ובכלי תקשורת, מכיוון שבאותו יום גירד המכשיר את המספר 500 - הרף העליון של מדד זיהום האוויר האמריקאי, שערכיו נקבעים על ידי הסוכנות הפדרלית להגנת הסביבה.

כל זה קרה כאמור לפני יותר משנתיים. ואם אז השתמשו במילה "מוטרף", דמיינו את התדהמה שהיכתה בכל מי שצפה באותו מכשיר מדידה אתמול (שבת) בשעה 20:00, כשכל בייג'ינג נראתה כמו חדר מעשנים בנמל תעופה. מכשיר המדידה קרא 755, הנתון הגבוה ביותר שנמדד אי פעם על גג השגרירות האמריקאית מאז החלה לעקוב ב-2008 אחר הערפיח הגבוה שנח על בייג'ינג. בהודעה שפרסמה השגרירות בעמוד הטוויטר שלה נאמר כי רמת הרעילות באוויר "נמצאת מעל ומעבר למדד" והדגישה כי המכשיר פועל כראוי.

מדד הזיהום המעודכן בבייג'ינג

ערכי הסוכנות הפדרלית להגנת הסביבה קובעים כי זיהום ברמה של 301 ומעלה מהווים "סכנה" וכי במצב שכזה על התושבים להימנע מכל פעילות מחוץ לבית. ארגון הבריאות הבינלאומי (WHO) קובע כי משמעותם של ערכים הגבוהים מ-500 היא שצפיפות החומרים הרעילים ביחידת אוויר גבוהה פי 20 מבאוויר נקי לנשימה. "זה ללא ספק נתון היסטורי עבור בייג'ינג", אומר הבלוגר הסיני ז'או ז'ינג, "סגרתי את הדלתות והחלונות והפעלתי את מטהרי האוויר במלוא העוצמה". בלוגרים סינים אחרים תיארו את המצב בבייג'ינג "פוסט אפוקליפטי", "מעורר אימה" ו-"לא ייאמן".

רמת הזיהום בבייג'ינג רשמה עלייה יוצאת דופן בימים האחרונים ויחד עמה הביקוש של האזרחים למסכות ולמטהרי אוויר. הסיבה להתגברות הפתאומית אינה ברורה, אך נמצאת במגמת עלייה בשנים האחרונות, בעיקר לנוכח העלייה בהיקף השימוש במכוניות במטרופולין שבו מתגוררים כ-20 מיליון תושבים. לעומ זאת, סוכנות הידיעות הרשמית שינחואה מציגה נתונים אחרים: לדבריה איכות האוויר בבייג'ינג נמצאת במגמת שיפור זה 14 שנים ברציפות ומדי שנה יורדת ב-4 אחוזים בממוצע.

9 מתוך 9 |
9
1 מתוך 9 |
1
2 מתוך 9 |
2

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ