הכנסייה במרכז משפט שחיתות שיקבע את מעמדה בפולין

נפתח משפט לחברי הוועדה שעסקה בהשבת רכוש הכנסייה שהוחרם בידי הקומוניסטים, בחשד כי הממסד הקתולי קיבל מיליוני דולרים שלא כחוק

רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה

רמאויות, אי-דיוקים ורשלנות בעבודת הוועדה שעסקה בהחזרת הרכוש הכנסייתי שהוחרם על ידי השלטון הקומוניסטי בפולין עומדים במרכז משפט שנפתח בשבוע שעבר בבית המשפט המחוזי בקראקוב. כבר בשלב זה ברור כי הודות לחוסר היושרה של חברי הוועדה, זכה הממסד הקתולי בפיצויים שעולים במיליוני דולרים על ערך הרכוש שהוחרם במציאות.

עם הפלת המשטר הקומוניסטי בשנת 1989, הקימה הממשלה החופשית ועדה שהורכבה מנציגי הממשל והכנסייה הקתולית, שמטרתה היתה לפצות את הכנסייה מהר ככל הניתן על הרכוש שאבד לה. לא נקבעה כל דרך ערעור על החלטות הוועדה. הכנסייה הגישה לוועדה לא פחות מ-3,063 תביעות פיצויים. על מרבית הקרקע המוחרמת הוקמו בינתיים בנייני מגורים ומפעלים תעשייתיים, ולכן עבודת הוועדה התרכזה בעיקר בקביעת גובה הפיצוי הכספי.

עם פתיחת המשפט בשבוע שעבר בקראקוב נודע כי חברי הוועדה לא רשמו פרוטוקולים מסודרים של הדיונים ושום גוף מוסמך לא בדק את הערכות המומחים, שעמדו לרוב לצד הכנסייה. 57 תיקי דיונים שהסתיימו בתשלום פיצוי נעלמו ואיש אינו יודע היכן לחפש אותם.

מאמינים קתולים במיסה בוורשה, ספטמברצילום: רויטרס

כבר ביומו הראשון של הדיון המשפטי הוכח למשל שמומחה מקצועי העריך בשישה מיליון זלוטי (כ-1.5 מיליון דולר) שתי חלקות קרקע שקיבל כפיצוי מנזר האלברטינות במחוז קראקוב, בעוד שערכן האמיתי היה גבוה פי שישה. הנזירות מיהרו למכור את האדמה למיליארדר מקומי ב-34 מיליון זלוטי. עורכי דין מעריכים כי למומחה שקיבל שוחד צפוי מאסר של עד שנתיים.

המקרה הוא רק אחד מיני רבים שבית המשפט צפוי לדון בהם. כתב האישום של התביעה הכללית גורס כי הוועדה לא בדקה את קביעות המעריכים המקצועיים, למרות שמשרד הפנים העמיד לרשותה את האמצעים הכספיים הדרושים לכך. עוד נטען כי לא נקבעו תנאים לבחירת חברי הוועדה ולעתים נעשה הדבר על סמך הכרויות ואינטרסים אישיים.

על ספסל הנאשמים יושבים, בין היתר, הכלכלן הכנסייתי הראשי של מחוז קָטוֹביצֶה, שישה חברי ועדה אזרחיים ובהם ראש הלשכה המדינית של משרד הפנים לשעבר, וכן קצין שרותי הביטחון הקומוניסטיים שנשכר על ידי הכנסייה כדי לייצג את האינטרסים שלה. עברו של האיש לא הפריע לכמרים כיוון שהוכיח את יכולתו הרבה בהשגת פיצויים מוגדלים.

לפסק הדין שיינתן בקראקוב יהיו השלכות מרחיקות לכת לא רק לדימויה של הכנסייה בעיני הציבור, אלא גם למצבה של קופת המדינה. גופים ממלכתיים וגופי השלטון המקומי כבר הצהירו שבמקרה של פסק דין שירשיע את חברי הוועדה בשחיתות, הם יפתחו במהלך שמטרתו להחזיר להם מיליוני דולרים שנלקחו בניגוד לחוק.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ