משפט חוזר לנשיא המודח |

מצרים נגד מובארק - סיבוב שני

אף צד במצרים אינו יודע אם כדאי לשמוח על פתיחת התיק מחדש - שיכול לחשוף את האמת על הרג המפגינים, אך גם להפחית את עונשו של מובארק

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

תומכיו של הנשיא המודח חוסני מובארק לא ידעו אתמול אם עליהם לשמוח או להתאפק. מצד אחד בית המשפט לערעורים קיבל את דרישת עורכי דינו לקיים משפט חוזר, ומובארק עשוי לזכות בו בעונש מופחת. אך מצד שני, אין לדעת מה יפסוק בית המשפט במשפט החוזר. נראה אמנם כי עונש חמור ממאסר עולם לא יוטל על הנשיא המודח במשפט החוזר. הנשיא מורסי שדרש במסע הבחירות שלו להטיל על מובארק עונש מוות, לא ירצה להיות זה שמוציא לפועל עונש כזה ובכך להכתים את שמה של מצרים דווקא בהנהגת האחים המוסלמים. אבל במשפט חוזר עלולה דווקא להתברר באופן מובהק יותר אשמתו של מובארק, שעד כה טען שלא ידע על טבח מאות אזרחים בעת דיכוי ההפגנות. טענת סילוף הצדק לא תעמוד לו עוד במשפט כזה.

המשפט הקודם, שהסתיים ביוני שעבר, הציף את מצרים בגל מחאה וזעם. זאת, לא רק משום שההמונים דרשו פסק דין מוות ויצאו עם חצי תאוותם בידם, אלא כי אותו בית משפט זיכה באופן מלא שישה מעוזריו הבכירים של שר הפנים, חלקם בדרגת גנרל, ולא התייחס לחלקם של הצבא והמשטרה במעשי ההרג. כל ניסיון להעמיד לדין את הגנרל חוסין אל-טנטאוי, שר ההגנה לשעבר, ואת מפקד המשטרה נתקל בחומה בצורה של המועצה הצבאית העליונה. עכשיו נוצרה הזדמנות לא רק להעמידם לדין אלא גם לחשוף פרטים רבים נוספים שהציבור לא נחשף אליהם במשפט הקודם.

גם שר הפנים לשעבר, חביב אל-עאדלי, יזכה במשפט חוזר בעיקר על רקע הטענה שבית המשפט לעניינים פליליים, שדן אותו למאסר עולם, לא הניח לעורכי דינו להשמיע את מלוא טענותיהם. עאדלי, שזכה לתואר האיש המפחיד ביותר במצרים, בתקופת מובארק, עשוי גם הוא לחשוף במשפט החוזר עוד פרטים, אולי גם על חלקו של מובארק.

ארגון זכויות הפרט בשם היוזמה המצרית לזכויות אישיות פרסם אתמול דו״ח מפורט בן 48 עמודים שנושא את הכותרת ״משפטו הראשון של מובארק, הזדמנות שהוחמצה לעשיית צדק״. בדו"ח הוא קובע כי בית המשפט התעלם מעדויותיהם של כ-1,300 עדים ומיהר לחרוץ דין מבלי לדון לעומק בפרטי האישום. בעיקר, נטען בדו"ח, זהו אותו בית משפט שמונה בזמנו של מובארק וראה לנגד עיניו חובה להגן על הנשיא המודח. כמו כן טוען הדו״ח כי בית המשפט הסתפק בבדיקת העדויות והמעשים שהתרחשו בשבעת ימי ההפגנות הראשונים בלבד והתייחס רק לקורבנות שנהרגו בכיכרות הראשיות ולא ברחובות או בערים הקטנות.

עורכת הדין הודא נסראללה, שפעילה בארגון, אמרה אתמול לעיתון המצרי אל-ווטן כי ״פסק הדין הקודם היה זעזוע עמוק משום שהוא פטר את המנגנון הביטחוני מכל אחריות להרג המפגינים. הוא הרשיע את הנשיא ואת שר הפנים בלבד משום שהם כשלו ולא התערבו במניעת הטבח ולא הרחיב את הרשעתו כלפי אלה שבצעו בפועל את הירי וההרג״.

לטענת ארגוני זכויות אדם, בית המשפט התעלם מסרטי וידאו שצולמו בהפגנות, לא בדק את רישומי מלאי הנשק והתחמושת בתחנות המשטרה ולא ערך בדיקות בליסטיות. ״החלטת בית המשפט לפיה לא הוצגו ראיות למעורבותם של אנשי משטרה וכוחות ביטחון אחרים ולכן הוא זיכה אותם, היא הוכחה חותכת לכך שהמשפט הקודם היה פוליטי״, קובעים הארגונים.

מאז המשפט, החליף מורסי את התובע הכללי ובכך נענה בכך לזעם הציבורי שעלה על גדותיו בעקבות פסק הדין. עם זאת, מורסי לא הצליח למנף זאת לפופולאריות פוליטית. סמוך להחלטתו להחליף את התובע הכללי, הוא פרסם גם את החלטותיו הנשיאותיות שהעניקו לו מעמד עליון לזה של בית המשפט החוקתי. בכך מורסי שיחק לידיהם של מתנגדיו, ואלו ארגנו את ההפגנות הגדולות נגדו בחודש נובמבר. בעקבותיהן נאלץ מורסי לחזור בו מן ההחלטות ולהחיש את אישור החוקה במשאל עם. החלטתו להדיח את התובע הכללי נשכחה בתוך המהומות ועכשיו נפלה לידיו הזדמנות חדשה להשתמש במשפט החוזר כדגל פוליטי אותו יניף כדי להוכיח שהוא אינו מוותר למי שפגע במהפכה.

זהו דגל חשוב במיוחד עבור מורסי, על רקע התחייבותו במסע הבחירות לנשיאות להשיג משפט חוזר למובארק ועוזריו. בית המשפט קבע אז כי הוא מרשיע את מובארק רק על בסיס אחריותו הנשיאותית על אף שלא מצא ראיות לכך שהוא הורה להרוג או ידע על ההרג. מורסי, שהציג עצמו כ״נציג המהפכה וערכיה״, שאף לכך שבית המשפט יטיל על בכירי המדינה אחריות ישירה ופעילה. לצורך זה הוא הקים ועדת חקירה נשיאותית שתבדוק את מידת הקרבה של מובארק לאירועים, וזו גילתה בחודש שעבר כי מובארק צפה באירועים במוניטור מיוחד שהיה בלשכתו וקיבל דיווחים ישירים מן השטח על המתרחש.

מורסי, שנתון ללחץ ציבורי לטהר את המנגנון הממשלתי משרידי משטרו של מובארק, מתכוון לעשות שימוש פוליטי במשפט החוזר של מובארק, בתקופה שבה מצרים מתכוננת לבחירות החוזרות לפרלמנט שמתוכננות להתקיים בחודש אפריל. אולם גם הוא, כמו תומכי מובארק, לא יכול להיות בטוח בכך שהמשפט החוזר לא יפעל דווקא כבומרנג - בית המשפט עשוי להפחית את עונשו של מובארק ובכך לחולל מחדש תגובה ציבורית רועשת שעלולה להיות אלימה. החלטה כזאת, אם תתקבל, עלולה להיות מהלומה קשה למורסי ולאחים המוסלמים, אשר בחצי השנה האחרונה איבדו מן הפופולאריות שלהם, הן בשל התנהלותו של מורסי והן משום שלא הצליחו להציג תוכניות כלכליות ריאליות לשיקומה של המדינה.

כל זאת כאשר בסוף השבוע הבא תציין מצרים את יום השנה השני למהפכה. הפעם צפויות תנועות המחאה לגייס המוני אזרחים להפגנות המוניות בכיכר תחריר בסיסמה ״המהפכה שנגנבה״. התנועות הליברליות והחילוניות מעוניינות להשתמש בהפגנות והתכנסויות אלה כדי להפגין את כוחן ביריית פתיחה רועשת למסע הבחירות. הן שואפות לקעקע את ניצחונם של האחים המוסלמים והתנועות הסלפיות בבחירות הקודמות ולפגוע בכך בלגיטימיות הציבורית של מורסי. משפט מובארק, שעשוי להסתיים עד הבחירות, ישמש לפיכך דלק לשני המחנות.

בינתיים ממשיך מובארק לשהות במעצר, כי על אף שההחלטה על משפט חוזר היתה עשויה לשחררו ממעצר עד למשפט החוזר, צצה פרשיה חדשה נגדו ונגד בני משפחתו על קבלת מתנות בשווי מיליוני לירות מצריות מן העיתון הממשלתי ״אל-אהראם״ כאשר כיהן כנשיא. הענקת מתנות יקרות לנשיא היתה נוהג מקובל בעיתון, שצבר הפסדים של מיליארדי לירות מצריות - שאותם מימנה הממשלה.

על פי הדיווחים בעיתונות המצרית, שנשענת על הדלפות מן התביעה, מובארק קיבל מתנות בשווי שישה מיליון לירות מצריות (כמיליון דולר), אשתו סוזאן זכתה למתנות בסדר גודל של 5.75 מיליון לי״מ ואילו גמאל ועלאא מובארק קיבלו כל אחד יותר משני מיליון לי״מ. גם נשותיהם קיבלו מתנות בסכום נמוך יותר. כספי אל-אהראם הם רכוש ציבורי והענקת מתנות כאלה הן מעילה בכספי ציבור, על פי החוק המצרי. עורך דינו של מובארק, פריד אל-דיב, הגיש אתמול הצעה מטעם משפחת מובארק שעל פיה היא מוכנה להשיב את סכום המתנות בסך עשרים מיליון לי״מ.

משפטי השחיתות של מקורבי מובארק ייפתחו מחדש

בית המשפט לערעורים במצרים קיבל אתמול את ערעורם של הנשיא לשעבר חוסני מובארק ושר הפנים לשעבר חביב אל-עאדלי, וקבע כי לשניים יתקיים משפט חוזר. מובארק ואל-עאדלי נשפטו ביוני אשתקד למאסר עולם, אחרי שהורשעו במעורבות בדיכוי האלים של ההפגנות בכיכר תחריר, עם פרוץ ההתקוממות העממית. זמן קצר אחר כך, זוכה מובארק מסעיפי אישום אחרים שעסקו בשחיתות.

בנוסף קבע בית המשפט כי ייערכו משפטים חוזרים גם לעלא וגמאל מובארק, בניו של חוסני מובארק, ולאיש העסקים חוסיין סאלם, שזוכו מהאשמות שונות של גניבת כספי ציבור. סאלם הוא איש העסקים שהיה מעורב בפרויקט צינור הגז הטבעי מסיני לישראל. בנוסף התקבל ערעור התביעה המצרית על זיכוים של שישה מעוזריו של שר הפנים אל-עאדלי, שהואשמו אף הם במעורבות בדיכוי האלים בכיכר תחריר.

במקביל נודע כי התביעה המצרית הורתה למשטרה לעצור מחדש את חוסני מובארק ל-15 יום לצורכי חקירה. זאת בחשד שקיבל מתנות בשווי שישה מיליון לירות מצריות מגוף התקשורת "אל-אהראם" בשנים 2011-2006, תוך ניצול מעמדו כנשיא. על פי דיווח בעיתון "אל-אהראם", מובארק נחקר בימים האחרונים בעניין במשך כשלוש שעות בבית החולים הצבאי שבו הוא מאושפז בקהיר, בנוכחות סניגורו פאריד א-דיב. פרקליט אחר בצוות ההגנה של מובארק אמר כי אין בכוונת הסניגוריה לחשוף ראיות חדשות לקראת המשפט החוזר. אל-אהראם הוסיף ודיווח כי מובארק בן ה-84 ענה על כל השאלות שהופנו לו והכחיש את המיוחס לו.

בתחילת החודש פורסם דו"ח של ועדה שחקרה כ-900 מקרי מוות שאירעו בקהיר עם פרוץ ההתקוממות. בדו"ח המסכם קבעה הוועדה כי בשעה שמצרים געשה, ישב מובארק בארמונו ועקב מקרוב אחר פעולות הדיכוי, שכללו שימוש באלות, בגז מדמיע ובנשק חם. אחד העדים המרכזיים היה שר הפנים אל-עאדלי עצמו, שסיפר כי מובארק הורה לכוחותיו לנקוט אתכל האמצעים כדי לעצור את ההפגנות. "מובארק ידע כל פרט על המתרחש", כתבו חברי הוועדה. הממצאים, שהוגשו לנשיא מוחמד מורסי, לא פורסמו בכלי התקשורת.

ג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ