אי אפשר לברוח מקים ג'ונג-און

בשנה האחרונה פחת ב-44% מספר אזרחי המדינה המצליחים להימלט מהדיכוי והעוני, בשל הפיקוח על הדרכים והגבולות

צ'ו סאנג-האן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צ'ו סאנג-האן, ניו יורק טיימס

הכומר קים סאונג-און מספר כי הוא יכול לקבוע עד כמה קשה להבריח תושבים אל מחוץ לגבולות צפון קוריאה לפי סכומי השוחד שדורשים החיילים הצפון קוריאנים המוצבים לאורך הגבול הסיני, בתמורה להעלמת עין. "הם גובים יותר כסף ובנוסף לכך דורשים דברים לעצמם ועבור הממונים עליהם", אומר קים, פעיל זכויות אדם מדרום קוריאה, המסייע לצפון קוריאנים לברוח מארצם ולהתיישב בשכנתם הדרומית.

פעילי זכויות אדם ופקידי ממשל בדרום קוריאה מדווחים כי מאז עלייתו לשלטון של המנהיג הצעיר קים ג'ונג-און מספר העריקים המגיעים מהצפון צנח משמעותית, משום שקשה הרבה יותר להבריח אותם דרך הגבול.

גם לפני כן היה מספר הפליטים נמוך, מאחר שרוב תושבי הצפון חיים בעוני ואינם יכולים לגייס את הסכומים הדרושים לבריחה. אולם בעקבות הידוק הפיקוח בגבול הסיני צנח מספר הפליטים שהגיעו לדרום ב-2012 ב-44% לעומת השנה הקודמת, והגיע ל-1,509 בלבד - המספר הנמוך ביותר זה שבע שנים.

למרות שמדובר במספר נמוך יחסית, זרם הפליטים המבקשים להימלט מחיים של עוני ודיכוי גורם מבוכה לממשלה בצפון. באחרונה נראה שגם הסינים התגייסו לסייע לממשלת צפון קוריאה, והחמירו את הפיקוח בגבול. "מבצעי לכידת עריקים נערכים במקביל על ידי כוחות הביטחון של סין וצפון קוריאה", אומר קים, שמפקח על רשת של פעילים ומבריחים מתוך הכנסייה שבראשה הוא עומד בעיר צ'אונן, כ-90 ק"מ מצפון לסיאול.

שוטרים סינים ליד הגבול עם צפון קוריאה, הנראית ברקע צילום: אי-פי

בשנות התשעים חלה עלייה במספר הנמלטים מצפון קוריאה בשל הרעב הקשה ששרר במדינה, וב-2009 הגיע מספר העריקים לדרום לשיא של 2,917. על פי הערכות, כיום מתגוררים בדרום 24 אלף פליטים מצפון קוריאה.

בשנות כהונתו האחרונות הקים אביו של קים ג'ונג-און, השליט המנוח קים ג'ונג-איל, נקודות ביקורת נוספות על הכבישים המובילים לגבול סין ומחסומים לאורך הגבול עצמו. היחידות המוצבות בגבול הוחלפו לעתים קרובות יותר, כדי למנוע תופעות של לקיחת שוחד.

קים ג'ונג און, שירש את השלטון מאביו לפני כשנה, החמיר את הפיקוח. הממשלה החלה לשבש את האותות ברשת הסלולרית הסינית, שבהם נעזרו הפעילים לתיאום פעולות ההברחה. במקביל נפרש ציוד שנועד לאתר אותות של תקשורת סלולרית.

"היכולת לתקשר משני עברי הגבול צומצמה משמעותית", אומר קים האה-טאה, ראש הרשת הבינלאומית של פעילי זכויות האדם בצפון קוריאה. ארגונו של קים מגייס כספים בכנסיות. עד לשנה שעברה סייע בממוצע בכל שנה לכ-180 עד 190 צפון קוריאנים להימלט לדרום. ואולם בשנה האחרונה, הוא אומר, הצליח להבריח רק כ-100 בני אדם.

"גם למי שמשלם שוחד לא מובטחת חציה מוצלחת של הגבול", אומר דו האה-יאון, ראש ארגון האזרחים למען זכויות הפליטים מצפון קוריאה, שמושבו בסיאול. "לא מזמן היינו עדים לכמה מקרים שבהם שוטרים מושחתים הסגירו עריקים לרשויות, וכלל לא הועמדו לדין בגין לקיחת שוחד מאותם פליטים".

"אי אפשר להשתמש בתחבורה הציבורית בסין, משום שלא ניתן לקנות כרטיס נסיעה ברכבת או באוטובוס מבלי להציג מסמכים מזהים, שאותם אין לצפון קוריאנים", מספר הכומר צ'און קי-וון, פעיל זכויות אדם ותיק שמנהל את מיסיון דוריהאנה בסיאול.

ואולם למרות החמרת הפיקוח, עדיין נותרו כמה פרצות שדרכן ניתן לחמוק. עבור חיילי צפון קוריאה, ההצבה לאורך הגבול נחשבת כהזדמנות פז לעשיית רווחים באמצעות גביית שוחד ממבריחי הגבול. משטרת צפון קוריאה מספקת לעתים הגנה לתושבים בעלי משפחות בדרום, תמורת נתח מהכספים שהם מקבלים מבני משפחתם.

תושבי הצפון מפתחים גם עניין גובר בחדשות ובבידור מחוץ למדינה. "אם בעבר תושבי הצפון היו נמלטים על מנת לשרוד, רבים עורקים בימים אלה בחיפוש אחר חיים טובים יותר", כתב לאחרונה קים סו-אם, מהמכון הקוריאני לאיחוד לאומי בסיאול.

בקבוצה בת 15 צפון קוריאנים שהוברחה בתחילת דצמבר בידי צוות הפעילים של המיסיון בצ'אונן, היתה גם צעירה בת 29, שערקה על מנת להגשים את שאיפתה להפוך לכוכבת טלוויזיה. "היא צפתה במספר עצום של אופרות סבון מדרום קוריאה ורקמה פנטזיות על החיים במדינה", אומר קים, ומצביע על אשה לבושה בהידור בתצלום של 15 העריקים. "כשהברחנו אותה מתוך המדינה, היא כבר היתה לבושה בבגדים תוצרת דרום קוריאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ