כבר אין כסף בעסקי שודדי הים

בעקבות ירידה חדה בהצלחות מקרי השוד, הודיע "הפה הגדול" - מנהיג כנופיית שודדי־ים סומלית - על פרישה מהחיים הפיראטיים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

שודד ים סומלי ידוע לשמצה, המכונה "הפה הגדול", הודיע בשבוע שעבר על תוכניתו לפרוש מעיסוקו, לאחר קריירה של שמונה שנים שבה הוא ושודדי הים שלו התנכלו לספינות באוקיינוס ההודי וגבו כופר נפש בסך מיליוני דולרים. מוחמד עבדי חסן, "הפה הגדול" (Big Mouth), הוזכר בשנה שעברה בדו"ח של האו"ם כמנהיגה המשפיע והידוע לשמצה של רשת פיראטים סומלית. החלטתו לפרוש מעבודתו היא הוכחה נוספת שהפעילות הבינלאומית, הכוללת סיורי ציים של מדינות אירופיות ואחרות, מצליחה סוף סוף לבלום את מכת הפיראטים ליד חופי מזרח אפריקה.

"החלטתי לפרוש, והחל מהיום לא אהיה מעורב בפעילות של הכנופיה הזאת", אמר מנהיג הפיראטים במסיבת עיתונאים שכינס ביום חמישי שעבר באזור אדאדו שבצפון סומליה. לדבריו, הוא הצליח לשכנע גם רבים מעמיתיו לפרוש "מהעסקים".

לחסן היה תפקיד מרכזי בתחיית תופעת הפיראטיות באוקיאנוס ההודי בשנות האלפיים. יחד עם צוותו, הוא ביצע שניים ממקרי השוד הימי הנועזים ביותר בשנים האחרונות. ב-2008, הוא חטף את הספינה הסעודית "סיריוס סטאר", שעל סיפונה היה נפט בשווי 100 מיליון דולר. הוא דרש 25 מיליון דולר עבור הספינה, ובסופו של דבר קיבל 3 מיליון דולר תמורת שחרורה. מאוחר יותר באותה שנה הוא חטף את הספינה האוקראינית "אם וי פאיינה", שהיתה עמוסה כלי נשק, רימונים ולפחות 30 טנקים. לאחר 100 ימים בהם החזיק בספינה, הוא קיבל עבור השבתה 3 מיליון דולר.

החלטתו של חסן התקבלה בשבוע שבו הודיע קוג'י סקימיזו היפני, יו"ר ארגון השיט הבינלאומי, כי ב‑2012 חלה ירידה חדה בהצלחת הפיראטים ליד חופי סומליה ובאוקיינוס ההודי. הם הצליחו ללכוד רק 13 ספינות, לעומת 49 ב‑2010 ו‑28 ב‑2011, שנה שבה היה מספר שיא של התקפות פיראטים.

חסן וספינה טאיוונית שנחטפה, בספטמבר האחרון. ביצע את מקרי השוד הימי הנועזים ביותר בשנים האחרונות צילום: אי-פי

כוח המשימה הימי של האיחוד האירופי באזור הודיע באפריל אשתקד, כי הגורמים לירידה זו היו אמצעי ביטחון שננקטו בספינות הסוחר ונוכחותם של ציים זרים. טימו לנגה, דובר הכוח, אמר לאחרונה כי המאמצים נגד הפיראטים גברו בעקבות החלטה אירופית לאפשר לציים להשמיד את הציוד והאספקה של הפיראטים על החופים, בעוד שבעבר פעילותם הוגבלה לים הפתוח בלבד.

במקרה של "הפה הגדול", ייתכן שהתמריץ הנוסף שתרם להחלטתו היה קבלת דרכון דיפלומטי מממשלת המעבר של סומליה. בדו"ח של האו"ם מהשנה שעברה נכתב כי חסן השתמש בו לביקור אצל אשתו ומשפחתו בחו"ל.

הניצחון הגדול ביותר על הפיראטים היה בחודש שעבר, כשכוח משטרתי ימי ממחוז פונטלנד הפורש פלש למעוז של הפיראטים ושחרר את הספינה "אייסברג" ואת 22 אנשי הצוות שלה. ספינת המשא ואנשיה, ששטו תחת דגל פנמה, הוחזקו בידי הפיראטים כמעט שלוש שנים.

סקימוזו הזהיר בשבוע שעבר כי בעיית הפיראטים עדיין קיימת, וכי 12 ספינות ו‑159 אנשי צוות עדיין מוחזקים בידיהם. קיים גם חשש שהפיראטים יתחזקו שוב כאשר יצומצמו חלק מהכוחות הימיים.

עם זאת, במקביל לירידה בפעילות הפיראטים ליד חופי סומליה, התפרסמו באחרונה אזהרות שלפיהן גוברת פעילותם ליד חופי מערב אפריקה. 32 התקפות בוצעו במפרץ גיניאה במחצית הראשונה של 2012, לעומת 25 התקפות באותה תקופה ב‑2011.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ