עדכונים שוטפים |

המערב מתגייס למאבק נגד המורדים במאלי; ארה"ב מספקת לצרפתים מידע מודיעיני

שר ההגנה הצרפתי אמר כי המבצע הצבאי מתקדם היטב, אבל הכוחות הצרפתיים נתקלים בקשיים מול המורדים החמושים היטב בצפון מערב המדינה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מזה שלושה ימים נערכת לחימה במזרח מאלי בין צבא צרפת לבין הכוחות האיסלאמים המורדים, שהשתלטו על חלקים נרחבים במדינה האפריקאית מאז ההפיכה שהתרחשה בה במארס האחרון. הצבא הצרפתי, שעד היום פעל בעיקר באמצעות חיל האוויר שמפציץ את הכוחות המורדים, צפוי לקבל תגבור בימים הקרובים ממדינות נוספות במערב אפריקה. בהתאם לדרישתו של הנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד, תדון היום מועצת הביטחון של האו"ם במצב שם.

21:35: שר ההגנה של ארה"ב, ליאון פאנטה, אמר כי ארה"ב מעניקה לצרפת סיוע מודיעיני במאבק נגד המורדים האיסלאמיים במאלי

21:25: אחרי בריטניה, גם גרמניה הודיעה על תמיכה במבצע הצבאי של צרפת. הצבא הגרמני יספק סיוע לוגיסטי לכוחות הצרפתיים, אך לא יהיה מעורב בלחימה בפועל.

20:07: שרי החוץ של האיחוד האירופי יקיימו פגישה מיוחדת כדי לדון במתרחש במאלי. לפי הערכות, תתקיים הפגישה ביום חמישי הקרוב

19:14: בכירים בממשל האמריקאי אומרים כי נשיא ארה"ב ברק אובמה מתכוון להודיע על שליחת סיוע צבאי לכוחות הצרפתיים במאלי

18:51: שגרירות צרפת בבמקו פרסמה צו, לפיו כל אזרחי צרפת המתגוררים בעיר סגו שבמאלי צריכים להתפנות מהאזור. סגו נמצאת במרחק של 400 קילומטרים מבירת מאלי, במקו. בנוסף, גאנה הודיעה כי תשלח 150 חיילים למאלי לעזרת הממשלה

16:49: התנועה הלאומית לשחרור אזוואד (MNLA) שהקימו הטוארג במאלי לאחר המלחמה בלוב הודיעה כי היא מוכנה לעזור לכוחות הצרפתיים במאבק נגד הכוחות האיסלאמיים המורדים. בחודש אפריל סייעו אנשי התנועה למורדים האיסאלמיים לכבוש שטחים בצפון המדינה

קרדיט: רויטרס

16:00: בארה"ב החליטו בינתיים שלא להתערב צבאית במאלי. , כאשר גורמים רבים בצבא אותו הכשירו ערקו והצטרפו לכוחות המורדים האיסלאמיים. האמריקאים, עוד לפני הצרפתים, ראו בהתחזקות האיסלאם באזור כאיום הן על אפריקה והן על המאבק בטרור בעולם כולו. ואולם, הוחלט כי בניגוד לעיראק ולאפגנסיטאן, הצבא האמריקאי לא ישלח כוחות למאלי ולכן הפעולה שם נעשתה באמצעות סוכנים. אך מאמצים אלו, שלפי ה"ניו יורק טיימס" עלו כ-600 מיליון דולר, כאמור לא צלחו.

14:05: למרות המתקפה הצרפתית, המורדים במאלי הצליחו לכבוש עיירה נוספת הנמצאת בטריטוריה שבשליטת הממשלה. שר ההגנה הצרפתי ז'אן-איב לה דריאן הודיע כי העיירה דיאלי, מרחק 400 ק"מ מהבירה במקו, נכבשה במתקפת נגד של המורדים שהחלה אתמול (ראשון). לדברי שר ההגנה, המבצע הצבאי מתקדם היטב, אולם הכוחות הצרפתיים "נתקלים בקשיים" מול המורדים החמושים היטב בצפון מערב המדינה.

מטוס קרב צרפתי נערך לתקיפה נוספת במאליצילום: אי-פי

13:05: נשיא צרפת פרנסואה הולנד בהודעה רשמית על מעורבות ארצו בלחימה: "מאלי נמצאת כעת תחת מתקפת גורמי טרור הבאים מצפון המדינה. הברוטאליות והפנאטיות של גורמים אלו ידועות כעת לעולם כולו. מה שמוטל כעת על הכף הוא עצם קיומה של ידידתנו מאלי, בטחון אוכלוסייתה ובטחון אזרחינו הנמצאים על אדמתה ומונים כ-6,000 איש. מסיבות אלו נעניתי בשם צרפת לבקשת העזרה של נשיא מאלי, שבה תמכו גם מדינות מערב אפריקה. בעקבות זאת הוטלו למערכה כוחות צרפתיים שהחלו לסייע החל משעות אחר הצהריים לכוחות מאלי במאבקם בגורמי הטרור".

הולנד הוסיף כי המבצע ייארך ככל שיידרש. "בכוונתי לדווח על התקדמותו לאזרחי צרפת באופן סדיר. אזרחי צרפת יקבלו עדכונים שוטפים גם מהשרים הנוגעים בדבר: שר החוץ, אשר אחראי על הקשר עם האו"ם – משום שהמבצע מתנהל במסגרת החוק הבינלאומי – וכן שר ההגנה. כבר ביום שני יתכנס הפרלמנט הצרפתי לדיון בנושא. הטרוריסטים צריכים לדעת כי צרפת תהיה תמיד נכונה להתייצב מולם, לא כדי להגן על האינטרסים הבסיסיים שלה, אלא כדי להגן על זכויות האדם של תושבי מאלי, הרוצים לחיות חיי חירות ודמוקרטיה".

12:16: המבצע הצבאי הצרפתי במאלי, יחד עם ניסיון החילוץ הכושל של בני ערובה צרפתים בסומליה, גרמו לשינוי באופן בו נשיא צרפת פרנסואה הולנד נתפש בעיני הציבור בארצו. עד התקופה האחרונה נתפש הולנד כנשיא לא החלטי, ואפילו הססן. אולם המבצע הצבאי, שיצא לדרך לאחר חצי יום הכנות בלבד, הראה שהולנד מסוגל "לקבל החלטות בנושאי מלחמה ושלום", מסביר פרנסואה איזבורג, חוקר במכון למחקר אסטרטגי בפאריס. .

11:19: המורדים המוסלמים הקיצוניים בסומליה הודיעו הבוקר כי חייל צרפתי נוסף שהיה שבוי בידיהם מת מפצעיו. החייל נפצע בניסיון חילוץ כושל של כוחות קומנדו צרפתיים שלשום, בו נהרג חייל צרפתי אחר.

11:05: מועצת הביטחון של האו"ם תדון היום (שני) בנושא הלחימה במאלי, זאת בעקבות בקשת צרפת, שתוקפת את מעוזי המורדים האיסלאמים במדינה האפריקאית מאז יום שישי.

מטוסי קרב צרפתיים המשיכו אתמול בהפצצות אחד ממעוזי המורדים בעיר גאו שבמזרח מאלי. במקביל, שלחה פאריס חיילים נוספים לבירה במקו, ואלו ממתינים לכוחות ממדינות מערב אפריקאיות נוספות שצפויים להגיע בימים הקרובים. "אם לא היינו מתערבים אז המורדים יכלו להתקדם עד במקו והתוצאות היו מזוויעות", אמר אתמול שר החוץ הצרפתי לורן פביוס.

לאחר שסייעו בסוף השבוע לכוחות צבא מאלי לכבוש מחדש את העיר קונה, המטוסים הצרפתיים התקדמו אתמול צפונה, עמוק יותר אל תוך השטח שנתפס על ידי המורדים באפריל, והפציצו את מעוזי המורדים בעיר הגדולה ביותר באזור המדברי.

תושבים בגאו דיווחו כי מטוסים ומסוקי קרב צרפתיים תקפו את נמל התעופה ואת עמדות המורדים. ענן עשן שחור אדיר היתמר מעל מחנה המורדים בצפון העיר. "המטוסים כל כך מהירים שאפשר רק לשמוע את הרעש שלהם בשמים", אמר אחד התושבים בטלפון. "אנחנו מאושרים, למרות שזה מפחיד. עוד מעט נהיה חופשיים".

שר ההגנה ז'אן-איוו לה דריאן אמר כי מטוסים צרפתיים תקפו והשמידו מחנות אימונים של המורדים ואתרים לוגיסטיים. לדבריו, ההתקפות האוויריות יימשכו בימים הבאים. "הנשיא נחוש בדעתו לחסל את הטרוריסטים האלה, המאיימים על הביטחון של מאלי, של ארצנו ושל אירופה", אמר לה דריאן בטלוויזיה הצרפתית. הוא הוסיף כי ביום שישי נהרג טייס צרפתי במתקפה אווירית נגד טרוריסטים בעיר מופטי הסמוכה לקונה.

יותר מ‑20 שנה היה למאלי שם של מעוז דמוקרטי, אך תדמית זו התפוררה בתוך שבועות ספורים, אחרי שהפיכה צבאית במארס אשתקד יצרה ריק שלטוני שאפשר לאיסלאמים להתקומם.

התערבותו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד במאלי זכתה בימים האחרונים לשבחים ממנהיגים באירופה, אפריקה וארה"ב, אך היא גם מעוררת חשש בקרב צרפתים רבים.

צרפת תגברה בימים האחרונים את אמצעי הביטחון בבנייני ציבור ובתחבורה הציבורית בשטחה, מחשש לנקמה. היא גם יעצה ל‑6,000 אזרחיה השוהים במאלי לצאת מהמדינה, לאחר שדובר הארגונים האיסלאמים הבטיח לנקום באזרחים צרפתים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ