רבבות הפגינו במוסקווה נגד האיסור על אמריקאים לאמץ ברוסיה

האיסור שנכנס לתוקף ב-1 בינואר העמיק את המשבר ביחסי רוסיה-ארה"ב ומעניק אנרגיה מחודשת ליריבי ממשל פוטין, הטוענים שהוא מסכן חיי ילדים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

עשרות אלפי אזרחים הפגינו אתמול (א') במוסקווה במחאה על האיסור על אמריקאים לאמץ ילדים רוסים. המפגינים, שהתעטפו במעילים וחבשו כובעים חמים על ראשיהם כדי להתגונן מפני הקור העז, צעקו "רוסיה בלי פוטין!". חלקם כינו את הנשיא ולדימיר פוטין "רוצח ילדים".

המשטרה העריכה כי מספר המפגינים היה כ‑9,500, אך עדי ראיה אמרו שבהפגנה השתתפו לפחות 40,000, לצד אלפי שוטרים. מסוק משטרתי ריחף בשמים. רבים מהמפגינים החזיקו בידיהם תמונות של חברי פרלמנט שתמכו באיסור האימוץ, עליהן נכתבה המילה "בושה!" - או שלטים שעליהם נכתב "נגד החוק המנוול!".

האיסור שנכנס לתוקף ב‑1 בינואר העמיק את הקרירות ביחסי ארה"ב-רוסיה, והוא מוסיף לכעס השורר בקרב יריבי ממשלתו העורכים הפגנות רחוב יותר משנה. החוק הועבר במהירות בפרלמנט, הנשלט על ידי מפלגתו של פוטין, בתגובה לחוק אמריקאי השולל אשרות כניסה מרוסים המואשמים בפגיעה בזכויות האדם והמקפיא את נכסיהם בארה"ב.

חברי הפרלמנט שאישרו את האיסור טוענים שהוא מוצדק, בשל מותם של 19 ילדים רוסים שאומצו על ידי הורים אמריקאים בעשר השנים האחרונות, ובשל מה שנראה בעיניהם כיחס סלחני כלפי ההורים האלה מצד בתי המשפט והמשטרה בארה"ב. המפגינים האשימו את פוטין שהוא משתמש ביתומים ככלי משחק, ואומרים שהילדים האלה שיסבלו. אחדים מהם אף קראו לפזר את הדומא (הפרלמנט). "ללא אימוץ, לילדים כאלה אין שום סיכוי", אמר דמיטרי בלקוב, אחד ממארגני ההפגנה. "החוק הזה מתייחס לילדים האלה גרוע יותר מהיחס שבעלי חיים מקבלים במדינות אחרות".

"לאמריקאים זה לא גורם בעיות רבות. הם יכולים ללכת לאמץ ילדים במקומות אחרים בעולם. אבל לילדים שלנו כאן לא נותרה תקווה. המדינה שלנו תמיד מתנקמת בחלשים וגורמת להם להיות עוד יותר אומללים", אמרה מריה וולודקו, שעובדת אצל מו"ל לצרכי מוזיקה.

החוק נקרא על שם דימה יאקובלוב, ילד שמת אחרי שאביו המאמץ האמריקאי השאיר אותו נעול במכונית לוהטת סגורה. כשפוטין חתם על החוק ב‑28 בדצמבר, הוא הוציא גם צו שמטרתו לשפר את תנאי חייהם של ילדים יתומים. דוברו, דמיטרי פסקוב, אמר שהקרמלין מבין את חששות המפגינים לרווחתם של יתומים, אך המדינה נוקטת צעדים לשיפור תנאיהם. ההפגנה נערכה ברשות השלטונות ומשתתפיה חתמו על עצומה, הקוראת לבטל את החוק. עם זאת אמרו רבים מהם שאין להם תקווה שזה יקרה.

מפגינים אתמול במוסקווה נגד פוטין ובעד אימוץ ילדים על ידי אמריקאיםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ