שנתיים להדחת בן עלי: אלימות ואבטלה בתוניסיה

במדינה שבישרה את האביב הערבי, פועלות כ-300 כנופיות חמושות בחסות המשטר כנגד האופוזיציה. חשש מהסלמה נוסח לוב, אלג'יריה ומאלי

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

שנתיים לאחר המהפכה שהפילה נשיא רודן ובישרה את האביב הערבי, נאלצת תוניסיה להתמודד עם בעיות אבטלה ואלימות גואה במערכת הפוליטית ובחברה. בעוד במשך חודשים רבים חששו מעליית גורמים איסלאמיים קיצוניים שיגבירו את האלימות, גורמים אופוזיציוניים טוענים כי דווקא כנופיות חמושות המקושרות לשלטון הן המסוכנות ביותר.

תוניסיה עדיין לא חווה עימותים יומיומיים כפי שהם באים לידי ביטוי במצרים השסועה פוליטית ואין בה חיסולים וחטיפות כפי שמתרחשים בלוב. למרות זאת, התגברות האלימות מהווה מעין הלם בעבור 10 מיליון תושבי המדינה שעד לא מזמן היתה רגועה ואופיינה בעיקר במעמד בינוני חזק. אך לשקט ולשגשוג היחסיים היה מחיר - שלטון דיקטטורי ששרר במשך כחמישה עשורים.

מהפכת ה-14 בינואר 2011 הציפה אינספור מתחים מעל פני השטח. בימים אלה, חילוקי דעות פוליטיים או דרישות שונות של מגזרים מסוימים (עבודה, זכויות וכו') כמעט תמיד באים לידי ביטוי באמצעים אלימים. בשבוע שעבר תושבי העיר הקטנה בן גורדאן, הגובלת בלוב, נלחמו עם כוחות המשטרה במשך שלושה ימים בהם הציתו מכוניות במחאה על סגירת מעבר הגבול. לטענתם, זה פגע במקור הפרנסה שלהם.

עצרת לציון שנתיים להפיכה בתונסיהצילום: אי–פי

האלימות מועצמת על ידי נסיקתן של קבוצות רדיקליות, מרביתן דתיות, שמנסות "לכפות את האמונות הפוליטיות והאידיאולוגיות שלהן על כלל החברה", טוען סלאח א דין יורחי, פרשן המתמחה בתנועה האיסלאמית בתוניסיה.

בעוד הממשלה מורכבת ממפלגה איסלאמית מתונה ושתי מפלגות חילוניות, נדמה כי דווקא קבוצות רדיקליות רבות, כ-300 במספר, מטילות חיתתן ברחבי המדינה ובעידוד המשטר. ה"ליגה להגנת המהפכה", ארגון שנולד מתוך פלוגות האבטחה בערים בימי המהפכה הכאוטיים, מורכב כיום מכנופיות חמושות שזורעות פחד ואלימות.

בדצמבר הן תקפו באלות ואבנים צעדה של ארגון העובדים הכללי והן גם נקטו בפעולות אלימות כלפי מפלגת אופוזיציה חדשה. "הם איום לשלום הציבור ומהווים סכנה למעבר לדמוקרטיזציה בתוניסיה", אומר סמיר טייב, חבר במועצה המחוקקת מטעם האופוזיציה. מנגד, מנהיג הליגה מוחמד מאליח טוען כי "אנחנו המצפון של העם ותפקידנו לשמור על ערכי המהפכה ולהילחם בשחיתות, ובכך לסייע לממשלה שלא כל הזמן מסוגלת לאכוף את הערכים הללו".

התגברות האלימות והמתחים הפנימיים בתוניסיה לא יכולים לבוא בתקופה גרועה יותר, בהתחשב בחוסר השקט באלג'יריה, מצרים, לוב ומאלי. כשמסביב מתחזק האיסלאם הקיצוני קיים חשש כי המצב בתוניסיה עוד יכול להיות הרבה יותר גרוע, וזאת למרות שבמשך שנים היה שקט במדינה שגם בישרה את האביב הערבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ