מועצת הביטחון הביעה תמיכה במבצע הצרפתי במאלי

שר ההגנה הצרפתי הודה כי הצבא נתקל בקשיים. המורדים כבשו את העיר דיאבלי הנמצאת במרחק של 400 קילומטרים מהבירה במקו

גרדיאן, רויטרס וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן, רויטרס וניו יורק טיימס

מועצת הביטחון של האו"ם גיבתה פה אחד את המתקפה הצרפתית במאלי נגד המורדים האיסלאמים. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון אמר כי הוא מקווה שהמעורבות הצבאית תסייע להשיב את הסדר החוקתי במאלי על כנו".

אתמול (שני)התכנסה בניו יורק מועצת הביטחון של האו"ם לדיון חירום ולאחריה אמר השגריר הצרפתי באו"ם כי כל 14 החברות במועצת הביטחון הביעו תמיכה והבנה למבצע הצבאי. הוא הוסיף כי צרפת מעוניינת בפריסה "מהירה ככל האפשר" של אלפי חיילים ממדינות מערב אפריקה, הצפויים להצטרף לצבא מאלי ולכוחות הצרפתים בניסיונם לעצור את התקדמות המורדים. במקביל הודיע נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, על תגבור הכוחות הצרפתים הפרוסים במאלי. 

המורדים האיסלאמים במאלי הצליחו לרשום אתמול (שני) הישג נגד צבא צרפת, כשכבשו עיר בשטח שבשליטת הממשלה הרשמית, למרות המבצע הצבאי נגדם שהחל בסוף השבוע שעבר. מקורות ביטחוניים בצרפת אישרו כי העיר דיאלבי, המרוחקת 400 קילומטרים מבירת מאלי, במקו, נכבשה בידי המורדים האיסלאמים.

מטוס קרב צרפתי נערך לתקיפה נוספת במאליצילום: אי-פי

שר ההגנה של צרפת, ז'אן-איוו לה דריאן, אמר כי המבצע הצבאי מתקדם היטב. לדבריו, בזכות ההתקפות, נסוגו המורדים מכמה אזורים במזרח המדינה. עם זאת, הודה כי כוחות הצבא נתקלים בקשיי לחימה נגד מעוזי המורדים במרכז המדינה. שגרירות צרפת בבמקו פרסמה צו הדורש מכל אזרחי צרפת המתגוררים בעיר סגו להתפנות מהאזור. סגו, כמו דיאלבי, מרוחקת 400 קילומטרים מהבירה. "צרפת פתחה את שערי הגיהינום ומסכנת את אזרחיה", אמר עומר אמהה, דובר אחד מארגוני המורדים. "היא נפלה למלכודת ותספוג מפלה יותר חמורה מזו שספגה ארצות הברית בעיראק ואפגניסטאן", הוסיף.

ארגוני סיוע מדווחים כי תושבים מקומיים רבים נמלטים מהאזורים שבהם מתרחשת הלחימה. לפי הערכות האו"ם, 30 אלף איש כבר עזבו את אזורי הקרבות בימים האחרונים, נוסף על 200 אלף שעזבו את ביתם בגלל פעילות המורדים בצפון המדינה.

אמש נמשכו הפצצות המטוסים של חיל האוויר הצרפתי על מעוזי המורדים האיסלאמים. המטוסים הצרפתיים תקפו מחנות אימונים, מחסני תחמושת ותחנות דלק של המורדים. לפי משרד ההגנה של צרפת, מלבד המורדים האיסלאמים שנהרגו בהתקפות, נהרגו גם 11 אזרחים ובהם שלושה ילדים.

תושבים בעיר גאו שבמזרח המדינה טענו כי מטוסים של צבא צרפת תקפו את שדה התעופה המקומי ובניינים שעליהם השתלטו המורדים כמו תחנת המשטרה המקומית. "איננו רואים את המטוסים אבל שומעים אותם טסים מעלינו", אמר אחד התושבים. "אנחנו שמחים מאוד על אף שאנחנו מפחדים", אמר והוסיף כי "בקרוב נשוחרר".

ההתקפה של הכוחות הצרפתיים החלה ביום שישי האחרון, לאחר שהמורדים האיסלאמים כבשו את העיר קונה, המרוחקת כ-600 קילומטרים מהבירה. נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר אתמול כי המבצע יימשך ככל שיידרש. "הטרוריסטים צריכים לדעת כי צרפת תמיד תתייצב נגדם כדי להגן על זכויות האדם של תושבי מאלי, הרוצים לחיות חיי חירות ודמוקרטיה".

המבצע הצבאי הצרפתי במאלי הביא לשינוי באופן שבו נתפש נשיא צרפת בעיני הציבור בארצו. עד התקופה האחרונה נתפש הולנד כנשיא לא החלטי ואפילו הססן, וסקרי דעת קהל הצביעו על ירידה חדה באהדה הציבורית כלפיו. ואולם, לפי פרנסואה אייזבורג, חוקר במכון למחקר אסטרטגי בפאריס, המעורבות הצבאית במאלי הוכיחה כי הולנד מסוגל "לקבל החלטות בנושאי מלחמה ושלום".

שר ההגנה של ארה"ב, לאון פאנטה, הודיע כי ארצות הברית מסייעת לצרפת ומספקת לה מידע מודיעיני. עם זאת, בארצות הברית טרם החליטו אם לשלוח כוחות למאלי. האמריקאים רואים את המעורבות שלהם באזור אפריקה בארבע השנים האחרונות ככישלון חרוץ, כיוון שרבים בצבא שהכשירו ערקו והצטרפו לכוחות המורדים האיסלאמים. האמריקאים, עוד לפני הצרפתים, ראו בהתחזקות האיסלאם באזור איום הן על אפריקה והן על המאבק בטרור בעולם כולו. ואולם, בממשל בוושינגטון הוחלט כי בניגוד לעיראק ולאפגנסיטאן, צבא ארצות הברית לא ישלח כוחות למאלי ולכן הפעולה שם נעשתה באמצעות סוכנים. ואולם, מאמצים אלו, שלפי ניו יורק טיימס עלו כ-600 מיליון דולרים, לא הביאו להישגים.

בריטניה, גרמניה וקנדה הודיעו על תמיכה במבצע הצבאי של צרפת. הצבא הגרמני מסייע לוגיסטית לכוחות הצרפתים, אך לא יהיה מעורב בלחימה בפועל. שרי החוץ של האיחוד האירופי יקיימו פגישה מיוחדת כדי לדון במתרחש במאלי. לפי הערכות, הפגישה תתקיים ביום חמישי הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ