רגע לפני השבעתו, ברק אובמה יוצא למלחמה ברפובליקאים

נשיא ארה"ב נקט קו לוחמני כלפי ראשי המפלגה הרפובליקאית בקונגרס כשהודיע שלא ינהל עמם משא ומתן על העלאת תקרת החוב הלאומי

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נקט אתמול קו לוחמני וטון מאיים כלפי ראשי המפלגה הרפובליקאית בקונגרס כשהודיע במסיבת עיתונאים בבית הלבן שלא ינהל עמם משא ומתן על העלאת תקרת החוב הלאומי - גם במחיר משבר כלכלי קשה באמריקה ובעולם כולו.

אובמה נקט קו קשוח ולשון חריפה המשקפים היטב את העוינות הפוליטית השוררת בוושינגטון, פחות משבוע לפני טקס השבעתו לכהונה שנייה. הוא תיאר את הרפובליקאים כמי "שמחזיקים אקדח לרקתם של האמריקאים" בדרישתם לקיצוצים נרחבים בתשלומי רווחה ובתקציבים פדרליים אחרים בתמורה להסכמת הקונגרס להעלאת תקרת החוב. אובמה רמז שהרפובליקאים מחזיקים בהעלאת תקרת החוב כבת ערובה, אך ציין כי "הם לא יזכו בכופר על כך שלא יהרסו את הכלכלה".

אובמה אמר שיסכים להתדיין עם הרפובליקאים על קיצוצים בתקציב, אך העלאת תקרת החוב נועדה לאפשר תשלומים על חובות שכבר אושרו בעבר על ידי הקונגרס. "זה כמו שמישהו יוצא לארוחת ערב, אוכל ככל יכולתו ואז יוצא בלי לתת את הצ'ק", אמר אובמה (שבוודאי לא התכוון לרמוז למנהיג מזרח תיכוני מסוים שכך היה נוהג, לכאורה). "אמריקה איננה אומה של פרזיטים (deadbeat nation)", הוסיף.

דברי אובמה באים על רקע הצורך הדחוף באישור הקונגרס להעלאת תקרת החוב הלאומי מעבר ל-16.4 טריליון דולרים, שמוצתה בסוף דצמבר האחרון. בדבריו אתמול, אובמה פסל למעשה הצעות שונות שהועלו בשבועות האחרונים ל"עקיפה נשיאותית" של הקונגרס שנועדה ליצור מקורות מימון פדרליים באמצעות צעדים מנהליים. בין היתר, התקשורת השתעשעה בימים האחרונים ברעיון שאובמה ינצל את סמכותו החוקתית ויורה על הטבעת מטבע בשווי טריליון דולר, שכנגדו יוכל למשוך הלוואות פדרליות.

אובמה הבהיר שהקונגרס הוא שחייב להעלות את תקרת החוב ולעשות זאת ללא תנאים מוקדמים. הוא אמר שאין לו כוונה לחזור על אירועי אוגוסט 2011, שעה שהדיונים הקודמים על תקרת החוב הובילו להורדת דירוג האשראי של ארצות הברית ולהסכם של אין ברירה שגרם למעשה ל"מצוק הפיסקלי" שממנו נחלצה אמריקה אך לפני שבועיים.
דבריו הבלתי מתפשרים של אובמה משקפים את הביטחון העצמי שצבר בעקבות ניצחונו בבחירות האחרונות - אולם גם את תסכולו מכך שראשי הרפובליקאים מסרבים למעשה להכיר ב"מנדט" שקיבל וטוענים ל"מנדט מקביל" משלהם בבית הנבחרים, שבו יש להם רוב. אובמה, המגלה לאחרונה סימנים שעורו אולי איננו עבה כפי שסברו תחילה, רואה ביחסם הקשוח של הרפובליקאים כלפיו המשך למסע הדה-לגיטימציה שנוהל נגדו בכל שנות כהונתו הראשונה. כשנשאל אתמול על הטענות שהוא "מתבודד", אובמה השיב שמקצת מחברי הקונגרס מסרבים להזמנה להגיע לבית הלבן: "לא משתלם להם פוליטית להיות בחברתי".

האשליה שבחירתו המחודשת תביא להקטנת החיכוך והקיטוב שאפיינו את כהונתו הראשונה התנפצה לפני כמה שבועות כשיושב ראש בית הנבחרים, ג'ון ביינר, נטש לפתע את הדיונים בבית הלבן על "עסקת חבילה כוללת" שהיתה אמורה למנוע את "המצוק הפיסקלי", וניסה לצבור רווחים פוליטיים במהלך עצמאי בבית הנבחרים, שבסופו של דבר כשל. לאחר מכן שאב אובמה עידוד מהצלחתו לדחוק את המפלגה הרפובליקאית לפינה ולפצלה בהצבעה שנערכה על ההסכם שבכל זאת הושג על ידי סגנו ג'ו ביידן, והתרשם מחולשתם הנמשכת של הרפובליקאים בעקבות הפסדם בבחירות ועקב קיצוניותם של חברי מסיבת התה, הנותנים בה את הטון.

גישתו הלעומתית של אובמה משתקפת גם, כמובן, בהחלטתו למנות את הסנטור לשעבר צ'אק הייגל לתפקיד שר ההגנה, למרות ההתנגדות הרפובליקאית והביקורת הקשה מצד גורמים יהודיים בימין. ואם יש דאגה גוברת בירושלים מהמגמה החדשה של הנשיא ללכת על הסף ולהסתכן במשברים כלכליים ופוליטיים כדי להשיג את מבוקשו – אז מכאן, לפחות, היא נראית די מוצדקת.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ