ברית הנישואים שמפלגת את צרפת

350 אלף איש הפגינו בפאריס נגד חוק שיאפשר לחד-מיניים להתחתן ולאמץ ילדים. הוויכוח חושף את המתחים במדינה החילונית שנותרה קתולית במהותה

סטיבן ארלנגר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיבן ארלנגר, ניו יורק טיימס

ההפגנה ההמונית שנערכה ביום ראשון במרכז פאריס היתה לרגע השיא של הדיון הציבורי שניטש בצרפת בחודשים האחרונים סביב שאלת הנישואים החד- מיניים. כ-340 אלף בני אדם צעדו משש נקודות בעיר אל עבר מגדל אייפל והחזיקו שלטים שעליהם נכתב "אנחנו לא רוצים את החוק שלך, פרנסואה" ו"אל תיגעו בקוד האזרחי".

את ההפגנה הובילה, במפתיע, קומיקאית כריזמטית ומוחצנת ששם הבמה שלה הוא פריז'יד בארז'ו, פרפרזה על שמה של השחקנית הנודעת. בארז'ו, שנולדה לפני 50 שנה בשם וירזיני מרל, גילתה מחדש את שורשיה הדתיים וכתבה על כך את הספר "וידויים של קתולית טרנדית". בחודשים האחרונים הפכה לאחת הדמויות הקולניות והמשפיעות ביותר בדיון בשאלת נישואי הומואים, זכויות אימוץ והפריה במימון המדינה - דיון גלוי ומלא סתירות לא פחות ממעורבותה של בארז'ו עצמה בעניין.

למרות תמיכתה בזכויות הומואים, היא מתנגדת נחרצות לעיגון קשר נישואים של זוגות חד-מיניים בחוק, ובעיקר לסעיף הכלול בהצעת חוק חדשה המתיר לזוגות הומואים לאמץ ילדים ולהפוך כדין להוריהם. העצרת הגדולה שבארז'ו עמדה בראשה נקראה "הפגנה לכולם", פרפרזה על הבטחת הבחירות של הנשיא הסוציאליסט פרנסואה הולנד, "נישואים לכולם".

הבטחת הנשיא לעגן "נישואים לכולם" בחוק מעוררת תגובות רבות בצרפת, רפובליקה חילונית שנותרה קתולית במהותה, גם אם רק מעטים מאזרחיה נוהגים לפקוד בקביעות את הכנסייה. הולנד הבטיח להעביר את החוק בתוך שנה מבחירתו בחודש מאי האחרון, וטיוטת הצעת החוק צפויה לעלות לדיון בפרלמנט עד סוף החודש. סקרים מראים כי מרבית הצרפתים תומכים אמנם בנישואים חד-מיניים, אולם מסתייגים כשמדובר בזכויות אימוץ.

מפגינים נגד נישואים חד-מיניים בפאריס, ינואר 2013.צילום: רויטרס

נישואים של בני אותו המין מעוגנים היום בחוק בתריסר מדינות בעולם ובתשע מתוך 50 מדינות ארה"ב, אבל אסורים על פי חוק במדינות האחרות. עם זאת, סוגיית נישואי הומואים לא תפסה מקום משמעותי בסדר היום בבחירות לנשיאות ארה"ב, ובית המשפט העליון בארה"ב דן כיום בכמה תביעות על עצם חוקיותם.

מנהיגי דת בצרפת מובילים בחודשים האחרונים את ההתנגדות לחוק, ורבים מהם מביעים את דעתם בסוגיה תדיר וקוראים לממשלה להיזהר מפני הגדרה מחודשת של מוסד הנישואים וההורות. רבה הראשי של צרפת, ז'יל ברנהיים, התריע מפני השתעשעות ברעיון שמגדר הוא "תפקיד חברתי שאנחנו בוחרים לעצמנו" ולא "אלמנט של הטבע שעל האדם לקבל".

בברכת חג המולד ציטט האפיפיור בנדיקטוס ה‑16 את דברי הרב ברנהיים נגד נישואי הומואים ואמר שאין זה נכון שבני אדם "יחלקו על הרעיון שיש להם טבע שקבעה הזהות הגופנית שלהם, שהיא אלמנט מאפיין של המין האנושי. אנשים מתכחשים לטבע שלהם ומחליטים שהוא לא משהו שניתן להם בעבר אלא דבר שעליו הם מחליטים בעצמם".

התערבותם של מנהיגי דת נגד החוק, בהם גם מוסלמים, עוררה התקוממות בעיקר בקרב תומכיה של הממשלה הסוציאליסטית. השר הממונה על החינוך, וינסן פייון, אף הזהיר את בתי הספר הדתיים שלא לקיים דיון בנושא, בטענה שהדבר מאיים על החילוניות הצרפתית. גורמים דתיים האשימו אותו בתגובה בהתנכלות לקתוליות.

"כדי לברוא ילד צריך גבר ואשה", אומרת בארז'ו. "זה לגמרי מנוגד למציאות שזוג הומואים יהפכו להוריו החוקיים של ילד". היא בהחלט שבעת רצון מכך שלזוגות הומואים יש מעמד חוקי וזכויות חוקיות. "הבעיה אינה הומוסקסואליות אלא השיוך והזיקה האנושית", היא טוענת. "ילד צריך שיוך חוקי וגישה להוריו הביולוגיים".

הנשיא הולנד וממשלתו טוענים שנבחרו על בסיס מצע ברור של תמיכה בנישואי הומואים ולכן יעבירו את החוק, ושבית הנבחרים, ולא הרחוב, הוא שיחליט בעניין. אולם הולנד, הנחשב לפוליטיקאי ולטקטיקן זהיר, אמר שברצונו להפריד בין חוק "נישואים לכולם" לבין דרישת חברים אחדים במפלגתו הסוציאליסטית לעגן בחוק יוזמה שתאפשר לזוג לסבי המבקש להרות לקבל סיוע כספי מהמדינה. הולנד אמר שדעתו בסוגיה אינה נחרצת והמשמעות היא שהוא ככל הנראה לא יתמוך ברעיון.

הנשיא השמרני לשעבר, ואלרי ז'יסקר ד'אסטן, המחיש את האמביוולנטיות הצרפתית לגבי החוק כשאמר שהוא תומך בכך שלזוגות הומוסקסואלים יהיו זכויות זהות לאלה של זוגות הטרוסקסואלים, אבל מבקש לשמור את המונח "נישואים" להטרוסקסואלים. חלק הציעו את המונח החלופי "ברית אזרחית". אחרים אומרים כי חיזוק זכויות ההומואים בחוקים הקיימים יספיק.

בצרפת קיים מעמד חוקי לבני זוג החיים יחד המכונה "ברית אזרחית של סולידריות" (PACS). ב‑1999, כשמעמד זה עוגן בחוק, הוא נועד לזוגות הומואים, אולם עם השנים אומץ בעיקר בידי הטרוסקסואלים שהעדיפו לא להתחייב בברית נישואים מלאה. עתה יש הדוגלים בהרחבתו כך שהזכויות שהוא מקנה יהיו זהות לאלה שבברית נישואים.

בהפגנה ניתן היה לראות רבים ממנהיגי מפלגת האופוזיציה המרכז-ימנית UMP, על אף שחבריה היו מפולגים בשאלת ההשתתפות בעצרת. כמו בארז'ו, רבים מחברי המפלגה מצדדים במשאל עם בסוגיה, אבל הסיכוי לכך קטן ביותר. נשיא המפלגה, ז'אן פרנסואה קופה, אמר כי המצעד יהיה "מבחן" לנשיא, משום ש"ישנם מיליוני צרפתים שמודאגים מהרפורמה הזאת". מפלגת הימין הקיצונית "החזית הלאומית" מתנגדת לשינוי בחוק, אולם מנהיגתה מרין לה פן לא השתתפה במצעד בטענה כי העיסוק בנושא מסיח את דעת הפוליטיקאים מהבעיות האמיתיות של צרפת.

"נישואי הומואים הם סוגיה חשובה ואקטואלית והם קריטיים עבור הזהות של רבים", אומר הפרשן הפוליטי דומיניק מױאיזי. "יש כאלה שמעדיפים להיזהר וקוראים להימנע ממהלך מהיר מדי, מרחיק לכת מדי ורדיקלי מדי". לדברי מויאיזי, צרפת נותרה במהותה ארץ לטינית ורבים מסכימים עם עמדת הכנסייה, שלפיה אין למהר עם שינוי החוק ויש לבדוק אם הוא לא שובר טאבו עתיק יומין.

אשר לשאלת האימוץ, הוא אומר, יש הבדל בין חיים שעליהם אתה לוקח חסות וחיים שאתה בורא. "רבים סבורים שאין בעיה אם זוג הומואים מאמץ ילד נטוש, אבל כשזוג שכזה מביא ילד לעולם זה נראה להם קצת מרחיק לכת", הוא מוסיף.

מוסלמים רבים מתנגדים גם הם להצעת החוק. כאמל בשיק בן 38, העומד בראש ארגון מוסלמי המדגיש את הזהות הצרפתית, "בני צרפת", חושש שהחוק ייצור "עדתיות" שתגביר את הפילוג בצרפת ויוליד לחצים של קבוצות אינטרסנטיות שיערערו את אחדות הרפובליקה.

ניקולא גױגן, דובר ארגון הגג של ההומואים Inter-LGBT, משוכנע שהחוק יעבור, אולם אומר כי השאלה היא מה יהיה תוכנו. "אנחנו מוכנים לדון בתכנים", הוא אומר, וטוען שהוויכוח בשאלת ההפריה המלאכותית הוא מיושן. "הורות הומוסקסואלית כבר כאן", הוא אומר. חשיבות החוק המוצע היא בעיניו בכך שהוא "מכיר בכל המשפחות ומגן עליהן". בעוד שנתיים, הוא אומר, "עצם ניהול הפולמוס הזה ייראה לנו סוריאליסטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ