שבט באמזונס מצהיר: טוב למות בעד יער הגשם

חברת נפט מתכננת להתחיל לקדוח בג'ונגל היום, בגיבוי צבא אקוודור. 400 תושבי הכפר מודיעים: "אין ספק שזה יסתיים בצורה טראגית"

ג'ונתן ווטס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ונתן ווטס, גרדיאן

זהו אחד המאבקים החד-צדדיים ביותר בהיסטוריה של שימור יערות הגשם באמזונס. שבט מקומי של כ-400 איכרים מתכונן להיאבק בצבא אקוודור ובאחת מחברות הנפט הגדולות ביותר בדרום אמריקה.

שבט קיצ'ווה בסאני איסלה (האי סאני), שלפני שני דורות עדיין ירו חצים מקני נשיפה, מצהירים כי הם מוכנים להילחם עד מוות כדי להגן על שטחם המשתרע על פני 700 קמ"ר של יער גשם בתולי. , הודיעה להם שחיפושי הנפט יחלו היום (שלישי) וייערכו בחסות כוחות הביטחון.

השטח בו חיים בני הקיצ'ווה מתאפיין במגוון צורות החיים הגדול בעולם. מדענים אומרים שבדונם אחד באזור הזה של האמזונס מצוי מגוון צורות חיים גדול יותר מאשר בכל צפון אמריקה.

בני הקהילה פתחו במאבק משפטי בעזרת מרי מינץ', אשת עסקים בריטית הנשואה לשאמאן הכפר שהתמנתה לאחרונה לנהל בית הארחה אקולוגי מקומי. מינץ', ילידת לונדון, אמרה שחברי הקהילה החליטו כבר בשנה שעברה לדחות הצעה כספית שהגישה להם חברת הנפט, בגלל חששם מפני פגיעה ארוכת טווח שעלולה להיגרם ליער בשל הקידוחים.

צינור נפט ביערות הגשם באמזונס. מאבק חסר סיכויצילום: בלומברג

ואולם, לא מכבר נודע להם שראש הכפר חתם על חוזה המאשר את חיפושי הנפט, למרות שלדבריהם לא היה רשאי לעשות כך. הצעות קודמות להקמת בית ספר חדש, הקצאת מקומות באוניברסיטה לילדי הכפר וטיפול בריאותי טוב יותר הושמטו מהמסמך, המעניק פיצוי של 40 דולר בלבד ל-10 דונם, בהתאם להעתקי החוזה שהגיעו לידי "גרדיאן".

מזכיר הקהילה, קלידר גואלינגה, טען שיותר מ-80% מבני הכפר מתנגדים להסכם, אך היתר לוחצים לקיימו בניגוד לחוק המקומי. "האנשים חושבים שחברת הנפט מתנהגת בחוסר יושר ומתייחסת אליהם כמו לכלבים. זה לא מוכיח כבוד לאדמה ולכדור הארץ. אין שום עסקה. שום דבר לא הוסכם. האנשים לא רוצים את חברת הנפט והם מודאגים מאוד. החלטנו להילחם עד הסוף. כל בעל קרקע יגן על אדמתו. אנחנו נעזור אחד לשני ונעמוד כתף אל כתף כדי למנוע את מעבר אנשי חברת הנפט".

בני הכפר אומרים שהם נחושים בדעתם על אף חששותיהם שיובסו על ידי כוחות הביטחון המאומנים והחמושים. "אם יהיה מאבק פיזי, אין ספק שזה יסתיים בצורה טראגית", אמר פטריסיו ג'יפה, השאמאן וראש הקהילה הקודם. "אולי נמות כשנגן על יער הגשם. אנחנו מעדיפים התנגדות פאסיבית, אבל ייתכן שזה לא יהיה אפשרי. לא אנחנו התחלנו בעימות, אבל אנחנו ננסה לבלום אותם ומה שיקרה, יקרה. אנחנו כועסים כי גדלנו להיות לוחמים ולמדנו להתגונן, אבל הכוחות הנפשיים שלנו לא מספיקים בעולם המודרני הזה. יכולנו לנצח אילו הם כיבדו את החוקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ