לוגו רויטרס
רויטרס

נער בן 12 מקליפורניה הורשע אתמול (שני) ברצח מדרגה שנייה, על הרג אביו הנאו-נאצי. פירוש פסק הדין הוא שג'וזף הול, שהיה בן 10 כשירה באביו, עשוי לרצות מאסר בבית כלא לנוער עד שימלאו לו 23 שנים. ב-15 בפברואר יתקיים לנער שימוע שיוחלט בו היכן ירצה את עונש המאסר.

אביו של הנער, ג'פרי הול, בן 32 במותו, היה מנהל סניף ריברסייד של התנועה הנאציונל-סוציאליסטית האמריקאית, התנועה הנאו-נאצית הגדולה בארה"ב.

בית המשפט ציין כי התחשב בכך שנער חווה התעללות והזנחה ממושכות. "התנועה הנאצית לימדה אותו דברים שקטין לא צריך לדעת", קבעה השופטת ג'ין ליאונרד. עם זאת קבעה כי בעת הירי - ב-1 במאי 2011, כשג'וזף הול נכנס לחדר המגורים בביתו, ניגש לאביו שישן על הספה, כיוון אקדח לראשו והרגו - ידע הנער להבחין בין רע לטוב והבין היטב את השלכות מעשהו.

השופטת, שדנה בתיק ללא נוכחות מושבעים, אמרה כי הקטין החליט החלטה מודעת לירות באביו. בעת הקראת פסק הדין ג'וזף הול לא הגיב. בהיותו קטין, תכלית המשפט לא היתה לקבוע אם הוא אשם או חף מפשע, אלא אם ידע להבחין בין טוב לרע.

ההגנה טענה כי הנער סובל מבעיות נוירולוגיות ונפשיות, שהוחמרו מהחשיפה לתפיסות הנאו-נאציות של אביו וההתעללות הפיזית שעבר בבית. "הוא חונך לאלימות, ולכן עלינו לשאול את עצמנו אם ניתן לקבוע, בהתחשב בכל הגורמים הללו, שהילד אכן ידע שמעשו פסול?", אמר עורך דינו מתיו הארדי. הוא הגדיר את החלטת בית המשפט "טרגדיה". לדבריו, ייתכן שהנער יישלח עתה לבית סוהר לנוער ויחיה עם עבריינים צעירים "מהסוג הגרוע ביותר".

"אני לא חושב שג'וזף מפלצת, אבל אם אנחנו מייצרים מפלצת, לנו כחברה יש אחריות למעשים", אמר הארדי, והוסיף כי הוא שוקל לערער על פסק הדין.

לדברי התובע, מייקל סוצ'ו, גם אם הסיפור עצוב והוא עצמו מעורב בו רגשית, מעשהו של ג'וזף הול אינו קשור לנאציזם, אלא לכעס שלו על כך שנענש והוכה בידי אביו במסיבה ביום שקדם לרצח, ולחששותיו שהאב יעזוב את המשפחה. לדבריו, אף שיש בלבו חמלה על ג'וזף, אין לו ספק שהילד הוא רוצח. "אם אדם מבוגר יותר היה מואשם במעשה, אף אחד לא היה מטיל ספק בכך שזה רצח", אמר סוצ'ו בשלבים מוקדמים יותר של המשפט. "המעשה תוכנן מראש ונעשה בכוונה תחילה ובקור רוח. זה רצח לכל דבר". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ