בית משפט האירופי נגד בריטניה: איסור ענידת צלב אינו חוקתי

בית המשפט לזכויות אדם קבע כי עובדת בריטיש איירווייז הופלתה לרעה בעבודתה בגלל אמונתה הדתית, לאחר שנאסר עליה לענוד את הסמל הדתי

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

בית המשפט האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג קבע היום (שלישי) בפסיקה תקדימית בשאלת חופש הדת כי עובדת בריטיש איירווייז הופלתה לרעה בעבודתה בגלל אמונתה הדתית.

השופטים קבעו כי חברת התעופה הלאומית של בריטניה הפרה את סעיף 9 באמנה האירופית לזכויות אדם ופגעה בזכויותיה של נדיה אוויידה, שפנתה לבית המשפט האירופי לאחר שנאסר עליה בשנת 2006 לענוד שרשרת עם צלב. לאחר שסירבה לעשות זאת, היא התבקשה לעזוב את עבודתה.

בית המשפט דן גם בשלוש תלונות נוספות: אחות בשם שירלי צ'פלין, בת 57, מאקסטר שנדרשה אף היא להסיר שרשרת עם צלב; יועץ הנישואים, גארי מקפרליי, בן 51 מבריסטול, שפוטר לאחר שאמר שלא יעניק עצות וטיפול זוגי לזוגות חד-מיניים; והפקידה ליליאן לאדל, שהוענשה לאחר שסירבה לרשום ברית זוגיות של זוגות חד-מיניים. המתלוננים טענו כי מעסיקיהם הפרו את סעיפים 9 ו-14 באמנה האירופית לזכויות אדם, המגנים על "חופש המחשבה, המצפון והדת" ואוסרים אפליה על רקע דתי. ממשלת בריטניה טענה מנגד כי יש להגביל את זכויות העובדים הללו כדי להגן על זכויותיהם של אחרים. בית המשפט קיבל את תלונתה של אוויידה, אולם דחה את שלוש התלונות האחרות.

צילום: אי–פי

דיוויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, הביע תמיכה בשינוי החוק הנוגע לנשיאת סמלי דת: "אני תומך בזכותם של בני אדם להציג בגלוי סמלים דתיים בעבודה", הוא אמר והוסיף כי "זהו חלק בלתי נפרד מחופש הדת במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ