מסמכים סודיים חושפים חוקים שפסלה מלכת בריטניה

המסמכים, שנחשפו בצו בית משפט, חושפים את יכולתם של מלכה בריטניה ובנה צ'ארלס לפסול בחשאי חוקים שעשויים להשפיע על מעמד בית המלוכה

רוברט בות, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוברט בות, גרדיאן

מידת יכולתם של מלכת בריטניה, אליזבת השנייה, ובנה הנסיך צ'ארלס, לפסול בחשאי חוקים חדשים, נחשפה לאחר שהממשלה הפסידה במאבק משפטי לשמור על חיסיון מידע זה. מסמכים שהכינו עורכי דין מטעם משרדי ממשלה מראים כי בסך הכל נשלחו יותר מ-39 הצעות חוק לראשי בית המלוכה לאישור או לפסילה. מהמסמכים אף עולה כי בית המלוכה השתמש בסמכותו, שלא ידועה לרבים, כדי לטרפד הצעות חוק בעניין החלטות הקשורות ליציאה למלחמה.

המסמכים הפנימיים פורסמו רק בעקבות צו בית משפט, ומהם עולה כי שרים ועובדים בשירות הציבורי מחוייבים להתייעץ עם המלכה והנסיך צ'ארלס בתחומים רבים, בהם השכלה גבוהה, תעודות זהות ורווחת הילד. במקרה אחד משנת 1999, פסלה המלכה הצעת חוק פרטית הנוגעת לפעילות הצבאית בעיראק, שמטרתה היתה להעביר את הסמכות לאשר התקפות צבאיות נגד משטרו של סדאם חוסיין מידי בית המלוכה אל הפרלמנט.

היא אף התבקשה לאשר חוק הנוגע להסכמי נישואים אזרחיים משנת 2004, מפני שהוא כלל הצהרה על תקפות ההסכם האזרחי, שהיתה עשויה לכבול אותה. באחד המסמכים מזהיר יועץ של הפרלמנט עובדים בשירות הציבורי שאם בית המלוכה לא יאשר את הצעות החוק קיים סיכון "שיהיה צורך להסיר סעיפים מרכזיים בהצעות אלה".

צילום: אי–פי

הנסיך צ'ארלס התבקש לאשר 20 סעיפים בהצעות חוק שונות, וסמכות הווטו שלו תוארה בידי משפטנים המתמתחים בשאלות חוקתיות כגורם מרתיע שיכול להסביר מדוע שרים מקדישים תשומת לב רבה לעמדת בית המלוכה. לדברי אנדרו ג'ורג', חבר פרלמנט מהמפלגה הליברל-דמוקרטית, "פרסום המסמכים מוכיח כי למלכה אין רק תפקיד סמלי". לדבריו, "המסמכים מוכיחים כי בית המלוכה משתתף באופן פעיל בתהליך הדמוקרטי ואנחנו צריכים שתהיה שקיפות גדולה יותר בפרלמנט כדי שנוכל להעריך בצורה מלאה אם סמכויות אלו ראויות".

דוברת ארמון בקינגהאם אמרה כי זה זמן רב ישנה מוסכמה, לפיה המלכה מתבקשת על ידי הפרלמנט לתת את הסכמתה להצעות חוק מסוימות שהפרלמנט מחליט כי הן עשויות להשפיע על האינטרסים של בית המלוכה. בית המלוכה מקפיד להסכים להצעות החוק, אלא אם כן הוא מקבל המלצה מהשרים לנהוג אחרת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ