מסמך סודי של משרד החוץ האמריקאי: אסד השתמש בנשק כימי לא קטלני

מגזין "פוריין פוליסי" חשף מברק של משרד החוץ האמריקאי, בו נכתב כי קיים סיכוי גבוה שאסד השתמש בגז עצבים מסוג "אייג'נט 15" במתקפה בחומס

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

צבא סוריה השתמש בנשק כימי לא קטלני במתקפה בעיר חומס בחודש שעבר, כך חשף הלילה (רביעי) אתר המגזין "פוריין פוליסי". על פי הדיווח, דיפלומטים אמריקאים בטורקיה ערכו חקירה מקיפה של טענות לפיהן נשיא סוריה בשאר אסד השתמש בגז עצבים המכונה agent 15. דוברת משרד החוץ ויקטוריה נולנד אישרה את קיום המסמך, אך אמרה כי הממשל האמריקאי הגיע למסקנה כי ממצאיו "אינם משקפים את המציאות".

החקירה התנהלה בשיתוף פעולה עם פעילים, רופאים ועריקים סורים, ובכירים אמריקאים מגדירים אותה כאחד המאמצים המקיפים ביותר שהממשל האמריקאי עשה על מנת לחקור טענות של גורמים בסוריה. התצהיר, שחתום על ידי הקונסול האמריקאי באיסטנבול, סקוט פרדריק קילנר, נשלח למשרד החוץ בוושינגטון בשבוע שעבר.

בכיר בממשל שקרא את התצהיר אומר כי עולה ממנו שקיימים סיכויים גבוהים לפיהם הממשל הסורי השתמש בגז עצבים משתק שאינו קטלני. "אנחנו לא יכולים לומר בוודאות של מאה אחוזים, אולם הגורמים הסורים הציגו טיעונים משכנעים לפיהם נעשה שימוש ב"אייג'נט 15" בחומס ב-23 בדצמבר", מסר.

בשנות התשעים האשים משרד החוץ הבריטי את סדאם חוסיין בהחזקת כמות גדולה של נשק כימי מסוג "אייג'נט 15".  ג'רג' רוברטסון, שר ההגנה של בריטניה, אמר בזמנו כי "ההשפעה המיידית של חשיפה לחומר כוללת חולשה, סחרחורת, בלבול וחוסר קורדינציה", והוסיף כי כמות גדולה מהגז עלולה להיות קטלנית.

המורדים בסוריה דיווחו לאחר המתקפה בחומס ב-23 בדצמבר כי הצבא השתמש בנשק כימי, אולם ציינו כי השפעתו היתה קטלנית והוא גרם למותם של שישה אנשים. עם זאת, כמה ימים לאחר מכן דווח כי גורמי מודיעין במערב שניתחו צילומים מאותו יום ונתונים מודיעיניים נוספים לא גילו הוכחות לשימוש בנשק שכזה.

סרטון שהפיצו המורדים לאחר המתקפה בחומס

  ממשל אובמה הגדיר בעבר שימוש בנשק בלוחמה בסוריה כ"קו אדום". בכיר אמריקאי אמר ל"פוריין פוליסי" כי "הדו"ח משקף את דאגותיהם של בכירים רבים בארה"ב שהמשטר הסורי מנסה להביא להסלמה כדי לראות מה תהיה התגובה, בעוד הוא הופך לנואש יותר". הבכיר הוסיף כי אם הממשל האמריקאי לא יגיב בחומרה לשימוש בנשק הכימי בחומס, אסד עשוי להחמיר את השימוש בנשק להשמדה המונית.

  עד כה, הממשל לא ערך שינוי משמעותי במדיניות שלו בתגובה למסמך, אולם מפגש של בכירים בנושא צפוי בהמשך השבוע. על פי הערכות הפנטגון, משימת ניטרול הנשק הכימי בסוריה תדרוש 75 אלף חיילים.

  ב-11 בינואר אמר רמטכ"ל ארה"ב מרטין דמפסי כי הממשלה האמריקאי והקהילה הבינלאומית לא יכולים לעצור את אסד משימוש בנשק כימי, אם יבחר בכך. "מניעת שימוש בנשק כימי היא כמעט בלתי אפשרית...  משום שצריך להיות לך מודיעין ברמה כל כך גבוהה, ומעקב מקיף, כדי לראות את זה לפני שזה קורה". אמר. "אני חושב שסוריה צריכה להבין עד כה ששימוש בנשק כימי הוא בלתי קביל, ולכך יש השפעה מרתיעה. אם הם יחליטו להשתמש בו, אני חושב שעלינו להגיב".

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ