תגובה לתקיפה הצרפתית |

האיסלאמיסטים טוענים: בידינו 41 בני ערובה זרים באלג'יריה

לטענת החמושים, שקשורים למורדים במאלי, בין החטופים 7 אמריקאים; הצרפתים מנהלים קרבות קרקע במאלי, מנסים לכבוש עיר מפתח

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

חיילים צרפתיים החלו היום (רביעי) בקרבות קרקעיים עם המורדים בצפון מאלי,  לראשונה מאז החלה הלחימה לפני בת שישה ימים. גורמים בצבא צרפת ובמאלי מסרו לבי-בי-סי כי כוחות הצבא כבר החלו בקרבות רחוב עם המורדים בעיר דיאבלי, שנמצאת 400 קילמטרים צפונית מזרחית לבירה במקו. במקביל דווח כי חמושים התומכים במורדים השתלטו על שדה גז באלג'יריה ולקחו כמה אזרחים זרים כבני ערובה. ארגון שלקח אחראיות למתקפה טוען כי בידיהם 41 בני ערובה, בעוד שהממשלה האלג'ירית מאשרת שישנם יותר מ-20 חטופים.

בשנים האחרונות השתתפו הכוחות האוויריים הצרפתיים במספר מערכות באפריקה, בהן בצ'אד וברפובליקה המרכז אפריקאית. חיל האוויר הצרפתי מילא גם תפקיד מרכזי במבצע של כוחות נאט"ו נגד מועמר קדאפי בלוב ב-2011. למעשה, למלחמה שניטשה בלוב קשר הדוק לעימות במאלי, וסופו של משטר קדאפי שלח גלים על פני צפון אפריקה: הם כוללים דרישות לעצמאות, אינטרסים מערביים, הפיכות צבאיות והתחזקות של איסלאמיסטים קיצוניים.

מטוסי קרב צרפתיים מפציצים את העיר בהתמדה מאז תחילת המבצע בסוף השבוע האחרון, לאחר שזו נכבשה בידי לוחמי המיליציה האיסלאמית. הפעולה הקרקעית החלה בשעות הלילה, אמר מפקד הצבא הצרפתי הגנרל אדואר גילו לטלוויזיה הצרפתית.

חיילים צרפתים במאלי צילום: אי-פי

ממשלת גרמניה הודיעה היום כי היא תתרום למאמץ הצבאי הצרפתי שני מטוסי הובלה כדי לסייע בשינוע חיילים אפריקאים שיילחמו לצד החיילים הצרפתים. גם איטליה נרתמה למאמץ והציעה לבעלת בריתה עזרה לוגיסטית בלחימה. "חשוב מאוד למצוא פתרון זריז למשבר הזה ולמנוע מהטרוריסטים להצמיח שורשים באזור הזה", אמר שר החוץ האיטלקי גילו טרזי.אתמול גיבתה מועצת הביטחון של האו"ם את המתקפה הצרפתית במאלי נגד המורדים האיסלאמים. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון אמר כי הוא מקווה שהמעורבות הצבאית תסייע להשיב את הסדר החוקתי במאלי על כנו".

שר ההגנה של צרפת, ז'אן-איוו לה דריאן, אמר אתמול כי המבצע הצבאי מתקדם היטב. לדבריו, בזכות ההתקפות, נסוגו המורדים מכמה אזורים במזרח המדינה. עם זאת, הודה כי כוחות הצבא נתקלים בקשיים בלחימה נגד מעוזי המורדים במרכז המדינה. שגרירות צרפת בבמקו פרסמה צו הדורש מכל אזרחי צרפת המתגוררים בעיר סגו להתפנות מהאזור. סגו, כמו דיאבלי, מרוחקת 400 קילומטרים מהבירה. "צרפת פתחה את שערי הגיהינום ומסכנת את אזרחיה", אמר עומר אמהה, דובר אחד מארגוני המורדים. "היא נפלה למלכודת ותספוג מפלה יותר חמורה מזו שספגה ארצות הברית בעיראק ואפגניסטאן", הוסיף.

כוחות אלג'יריה מכתרים את החוטפים

החמושים תקפו הבוקר עובדים בשדה גז סמוך לגבול באלג'יריה עם לוב. לפי דיווח ראשוני, התוקפים חטפו שבעה אזרחים זרים והרגו שניים, האחד אזרח צרפתי והאחר בריטי. כלי תקשורת באפריקה מצטטים דובר של הארגון שלקח אחריות לתקיפה הטוען כי נחטפו 41 בני אדם מעשר מדינות שונות. אולם המידע לא אומת, ובדרך כלל מספר הזרים במקום לא עולה על 20 איש. ארגון אל-קאעדה פרסם הודעה לפיה בין החטופים שבעה אזרחים אמריקאים.

משרד החוץ האמריקאי אישר כי בין החטופים יש אזרחים אמריקאים. גם בריטניה פרסמה הודעה לפיה אזרחים בריטים באלגג'יריה "מעורבים באירוע טרור". משרד החוץ הנורווגי הודיע ש-13 מאזרחיו נחטפו בתקרית.

שדה הגז מנוהל על ידי חברת BP, חברת הנפט הנורווגית וחברה אלג'יראית ממשלתית. בין החטופים נמצאים 5 אזרחי יפן ואזרח אירלנד. ממשלת אלג'יריה הודיעה כי הצבא מכתר את החוטפים ומנהל משא ומתן לשחרורם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ