אובמה הציג את תוכניתו לצמצום הנשק החם: "האומה חייבת להגן על ילדיה"

נשיא ארה"ב מציע איסור על מכירת רובי סער, החמרה של בדיקות הרקע המבוצעות לרוכשי נשק והגבלה על גודל המחסניות שניתן יהיה לרכוש

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב ברק אובמה מציג היום (רביעי) שורה של צעדים במסגרת הניסיון להגביר את הפיקוח על הנשק במדינה. "האומה חייבת להגן על ילדיה מאלימות בנשק חם. קולותיהם צריכים לחייב אותנו להשתנות".

אובמה מציע לחייב בדיקות הרקע לכל רוכשי כלי הנשק נשק, הגבלה של מכירות רובי סער כמו זה שבו השתמש אדם לאנזה בטבח בקונטיקט ואיסור מכירת מחסניות המכילות יותר מ-10 כדורים. עלות התוכנית מוערכת בכחצי מיליארד דולר.

אובמה קרא לפעולה מהירה בנושא והבטיח שהבית הלבן ישים את כל כובד משקלו מאחוריו. "אנחנו לא יכולים לדחות זאת יותר", אמר וקרא לקונגרס לאשר את הצעדים. הנשיא הוסיף כי כל יום שבו ארה"ב מתמהמהת, מספר האנשים שנהרגים מכלי נשק ממשיך לצמוח. השינוי "לא יקרה אלא אם העם האמריקאי ידרוש זאת", הוסיף.

הצעדים שהציג אובמה גוררים ביקורת מצד קבוצות הנאבקות במכירת נשק בארה"ב. אחת הטענות היא שהצעדים המוצעים לא היו מונעים מעשי טבח כמו זה שארע בבית הספר היסודי על שם סנדי הוק בניוטאון בחודש שעבר. הסיבה לכך היא שהרוצח, אדם לנזה, לא רכש בעצמו את הרובה ששימש אותו, כך שלבדיקות הרקע לא היתה כל השפעה.

כרזה נגד היוזמה של אובמה מחוץ לתערוכת נשק ביוטה, בשבוע שעברצילום: בלומברג

לאחר הטבח בקונטיקט נשא הנשיא נאום תקיף ודיבר על הצורך לפעול כדי לשנות את המציאות בכל הנוגע לכלי הנשק בארה"ב. "האם אנחנו יכולים לומר כאומה שאנחנו עומדים במחויבות שלנו כלפי ילדינו? הרהרתי בזה מאז הרצח, והתשובה היא לא. זו הפעם הרביעית, במהלך כהונתי, שאנחנו מחבקים משפחות של קורבנות וניצולים של טבח המוני. כמעט בכל יום יש דיווחים על קורבנות צעירים ברחבי אמריקה שכל אשמתם היא שהיו במקום הלא נכון. אנחנו לא יכולים לסבול את זה יותר, זה חייב להסתיים. אנחנו צריכים להשתנות", אמר אובמה.

קבוצות התומכות בפיקוח מחמיר על נשק דחקו בסגן הנשיא ג'ו ביידן, שגיבש את ההצעות שיועלו היום, להתייחס בצעדיו לא רק למעשי הטבח שזוכים לחשיפה תקשורתית, אלא למקרי הירי השגרתיים. "בכל יום נרצחים 32 בני אדם באמצעות נשק חם", נכתב בהצעה שהוגשה לליברמן, "וכל אחד מהם הוא טרגדיה לקהילה".

אירועי הירי של התקופה האחרונה בארה"ב, שכללו ירי לעבר גבריאל גיפורדס, חברת קונגרס מאריזונה, רצח של צופים בהקרנת באטמן וכמובן רצח התלמידים בבית הספר היסודי בקונטיקט הביאו את וושינגטון לבחינה המשמעותית ביותר של הנושא הנשק מזה שנים רבות. "הנשיא הבהיר כי בכוונתו לנקוט בגישה כוללת לטיפול בבעיה", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני. לדבריו, ההצעה של אובמה נועדה לטפל בנגע של מקרי הירי במדינה.

ואולם, ממשל אובמה מבין שהמציאות הפוליטית תקשה על נקיטת צעדים דרסטיים בכל הנוגע לפיקוח מחמיר. העברת חקיקה בנושא בבית הנבחרים, שנשלט על ידי הרפובליקאים, היא משימה קשה מאוד, כך שהבית הלבן צריך לבחון לא רק את יעילות ההצעות שלו, אלא גם את האפשרות להפוך אותן לחוקים ותקנות.

לדברי ד"ר גארן ווינטמות, מנהל התוכנית למניעת אלימות באוניברסיטת קליפורניה, אזרחי ארה"ב מחזיקים ברשותם בין 250-300 מיליון רובים ואקדחים. "כלי הנשק האלו לא הולכים להיעלם בקרוב".

צעדים מחמירים יותר, דוגמת אלו שנקטה אוסטרליה בתגובה למעשה טבח ב-1996 הם כמעט בגדר הבלתי אפשרי בפוליטיקה האמריקאית. לשם השוואה, לאחר הטבח באוסטרליה נאסרה החזקה של נשקים חצי אוטומטיים ונאספו 7000,000 כלי נשק. קודם הצעד המדובר אירעו 13 מעשי טבח במדינה, ומאז לא ארע אף אירוע ירי המוני.

למרות הביקורת, בדיקות רקע מחמירות הוא אחד הצעדים שמקודמים על ידי התומכים בפיקוח מחמיר על נשק. המטרה היא להרחיב את בדיקות הרקע לכלל רוכשי הנשק, כיום, כל מוכרי הנשק בעלי הרישיון הפדראלי מחויבים לבדוק במאגר הלאומי את עברו הפלילי של הרוכש, אולם התקנה אינה מחייבת מכירת נשקים בתצוגות נשק וכאלו הנמכרים על ידי עסקים קטנים. כ-40% מכלי הנשק נמכרים כיום ללא בדיקת רקע.

כאמור, הרחבת בדיקות הרקע לא היתה משפיעה על מעשי הטבח כמו אלו שבוצעו בקונטיקט, ואולם, על פי תומכי ההחמרה, הצעד יקשה על רכישת נשק על ידי פושעים ואנשים בעלי הפרעות נפשיות.

המציאות הפוליטית בוושינגטון גורמת לכך שכל תקנות הנשק הן בקנה מידה מוגבל. לדברי דיוויד המינווי, מנהל מרכז מחקר הפציעות של הארוורד. גם במקרה של התקנות שיעברו בקונגרס יהיה קשה לדעת מה תהיה מידת ההצלחה. "כדי שתהיה לכך השפעה משמעותית, עלינו לבצע שינויים רבים, אולם הללו צריכים להיות לא רק שינויי חקיקה, אלא גם שינויים בנורמות החברתיות שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ