אי-פי
רויטרס

אנשי המיליציות מילאו חמישה ג'יפים בבני ערובה והתחילו לנוע, כשמסוקי הקרב של ממשלת אלג'יריה פתחו באש עליהם והותירו ארבעה מהג'יפים כאודים עשנים. הג'יפ החמישי התנגש, ובן הערובה האירי שהיה בתוכו הצליח להיחלץ ולזחול אל מקום מבטחים כשחגורת נפץ עדיין קשורה לצווארו. אחרי ארבעה ימים, משבר בני הערובה בשדה הגז עין אמינס באלג'יריה נגמר בפשיטת הכוחות המיוחדים האלג'יראים על המבנה שבו התבצרו אחרוני פעילי הטרור עם בני הערובה.

הסוף המדמם הותיר לפחות 23 הרוגים מבין בני הערובה ו-29 הרוגים מבין החוטפים. ואולם, עשרות עובדים עדיין לא נמצאו, כך שקיים חשש כי כמות ההרוגים גדולה יותר. המצור בעין אמינס ריתק את העולם לאחר שאיסלאמיים קיצוניים שמקושרים לאל-קעאדה פרצו לשדה הגז שהכיל מאות עובדים מכל רחבי העולם. מאז הם החזיקו בהם כבני ערובה, כאשר הם מוקפים בצבא אלג'יריה ומסוקי הקרב שלו במשך ארבעה ימים מתוחים שכללו עימותי ירי וסיפורים על מעשי בריחה.

תגובתה של אלג'יריה היתה אופיינית למדינה שבמשך שנים רבות מתמודדת עם מעשי טרור באמצעים צבאיים ולא במשא ומתן - שיטת עבודה שגררה ביקורת נזעמת במדינות רבות שהיו מודאגות באשר לאזרחים שלהן שהיו בני ערובה בשדה הגז. ביום רביעי וביום שבת מסוקים אליג'ראים ירו לעבר המתחם שבו הוחזקו שבויים רבים מבלי לשקול אופן פעולה אחר. סוכנות הידיעות הממשלתית של אלג'יריה פרסמה כי במתקפה האחרונה נהרגו שבעה בני ערובה ועוד 11 מבין החוטפים. לפי הסוכנות, הצבא תקף כדי למנוע מהחוטפים, שפתחו באש, לחסל את כל בני הערובה.

נציגים מטעם "סונטרח", חברת הנפט הרשמית של אלג'יריה, שמנהלת את שדה הגז ביחד עם BP הבריטית וסטאטאויל הנורווגית, טוענים כי כל בית הזיקוק היה ממוקש וכי הליך הפינוי שלו החל. כמו כן הם ציינו גם כי כוונת הקיצונים האיסלאמיים הייתה לפוצץ את כל שדה הגז, מהגדולים במדינה שעשירה בגז ובנפט.

התקיפה תוכננה במשך חודשיים, סיפר אחד מחברי כתיבאת מולאטמין לסוכנות ידיעות ממאוריטניה, הנוהגת לפרסם הודעות הקשורות לאל-קאעדה. בכוח התוקפים היו לוחמים מאלג'יריה, מאלי, מצרים, ניז'ר, מאוריטניה וקנדה, סיפר.
לדבריו, אנשי המיליציה החליטו לעשות את הפעולה באלג'יריה מפני שהם ציפו שהמדינה תתמוך במאמץ הבינלאומי לשרש את הקיצונים האיסלאמים במאלי השכנה.
במקום לחצות את המדבריות השמורות למדי של אלג'יריה, באו התוקפים מדרום לוב, שבה השלטון המרכזי חלש והמבריחים שולטים באזור מאז ומעולם, כך מסר דאהו אולד קבליא, שר הפנים של אלג'יריה.

בבוקר יום רביעי שעבר, הכוח חצה את הגבול במרחק 100 ק"מ מהמתקן להפקת גז ותקף שני אוטובוסים שהסיעו עובדים לנמל התעופה. הליווי הצבאי של האוטובוסים הבריח את התוקפים ביריות, שחלפו מעל ראשיהם של העובדים. בהתקפה זו נהרגו אזרח בריטי ואזרח אלג'ירי, כנראה אחד המאבטחים. התוקפים פנו אז אל מתקן הגז וחדרו אליו בקטע שבין מגורי העובדים לבית הזיקוק, ושם הם תפסו בני ערובה.

כמה מבני הערובה, שהגיעו מותשים לאלג'יר ביום שישי לאחר שהוטסו לשם, סיפרו שהיריות החלו בסביבות 5 בבוקר ושהטרוריסטים, שהסתערו על המגורים, כמעט מיד החלו בהפרדת הזרים. כל המרואיינים סירבו למסור את שם משפחתיהם מחשש שיבולע להם או לבני משפחותיהם.

מוחמד, אח בן 37, סיפר שלפחות חמישה בני אדם נורו למוות, וגופותיהם עדיין מוטלות מול המרפאה כשיצא משם בחמישי בלילה. שבאן, שעבד בחדר האוכל, אמר שברח דרך החלון והסתתר, כששמע את הטרוריסטים מדברים ביניהם במבטאים לוביים, מצריים ותוניסאים. בשלב מסוים, הם תפסו אזרח בריטי, כך סיפר. "הם איימו עליו עד שקרא באנגלית לחבריו לצאת החוצה. "צאו החוצה. הם לא יהרגו אתכם. הם מחפשים אמריקאים". כעבור כמה דקות, הם פוצצו אותו, אמר שבאן.

שדה גז אין אמנסצילום: GoogleEarth

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ