הנשק של אובמה

במאבק על אישור יוזמותיו לפיקוח על הנשק, לנשיא נותר לסמוך בעיקר על הציבור. הרפובליקאים לא מוותרים, אך בינתיים "אובמה החדש" נשאר איתן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

אחד מגופי הלובי החזקים ביותר בארה"ב פתח אתמול (רביעי) במתקפת גרילה מלוכלכת למדי נגד יוזמותיו החדשות של הנשיא ברק אובמה, אבל לא, לא מדובר באייפא"ק.  אגודת בעלי הרובים (NRA), שכוחה משתווה ואולי אף עולה על זה של הלובי הפרו-ישראלי, החליטה להנחית מכה מקדימה ליוזמה להגברת הפיקוח על כלי הנשק שאובמה הציג אתמול בבית הלבן על ידי הפצת סרטון לקידום תוכניתה החלופית להצבת שוטרים חמושים בבתי ספר.

אובמה מכונה בסרטון הקצר "צבוע ואליטיסט". מדוע? משום שהוא דואג להציב שוטרים חמושים כדי לאבטח את בית הספר בו לומדות בנותיו, אך מונע זאת מילדיהם של אמריקאים מן המניין.

צפו בסרטון נגד אובמה

הניסיון לערב את ילדי הנשיא הוא "מכוער, פחדני ומעורר שאט-נפש" אמר דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, והפעם, רפובליקאים רבים הסכימו עמו. הצירוף של שנאתם התהומית של ראשי הלובי האולטרה-שמרני לאובמה - שבאה לידי ביטוי בעשרות מיליוני הדולרים שהשקיעו אך לפני כמה חודשים בניסיון למנוע את בחירתו - יחד עם תחושתם שהנשיא מנסה לנצל את האבל הלאומי שנוצר אחרי הטבח בילדי ניוטאון בחודש שעבר כדי לנהל נגדם מלחמת חורמה העבירה אותם, כך נראה, על דעתם. על אף הערצתם לכלי נשק באשר הם, מאז הטבח ראשי ה-NRA יורים לעצמם ברגליים בצרורות ומרחיקים ממאבקם חלקים ניכרים בדעת הקהל האמריקאית.

זה חשוב, כי במאבק נגד השוק הפרוע של כלי ירי באמריקה לאובמה אין על מי לסמוך מלבד הציבור. רבים מבין חברי הקונגרס ממפלגתו, בעיקר כאלה העומדים לפני בחירה מחודשת ב-2014,  אינם נלהבים מיוזמותיו. לכן הוא מפעיל צווים מנהליים על פי סמכותו ולכן הוא מגיש לקונגרס הצעות הנגזרות מהתמיכה בהן בסקרי דעת הקהל: על פי מכון פיו, רוב הציבור תומך בחידוש האיסור על מכירת רובי סער ומחסניות עם יותר מ-10 כדורים, ורוב עוד יותר גדול מצדד בקיום בדיקת רקע לכל מי שרוכש כלי נשק, באיסור מכירת נשק לחולי נפש ובהחמרת העונשים למי שמוכר כלי נשק לפושעים, כפי שאובמה מציע.

כדי להגביר את ההזדהות הציבורית עם הקמפיין נגד כלי הנשק – שאותו סרב לנהל בעת כהונתו הראשונה – הבית הלבן גם דאג לשלב את השקתו אתמול באירוע מרגש שסחט דמעות כמתוכנן. דברי הניחומים הנוגעים ללב של סגן הנשיא ג'ו ביידן להורי הילדים שנרצחו בניוטאון בצירוף התלמידים בעלי הצעות הייעול שהוצבו כלהקת מעודדות ליד הפודיום בו הציג אובמה את תכניותיו נועדו ליצור גל אוהד של רגשנות ציבורית. את זו, ביקש אובמה מהציבור האמריקאי, אנא הפנו כלפי חברי הקונגרס שלכם "כדי שיעשו את הדבר הנכון".

זהו "אובמה החדש" שהחל להפגין את שריריו בשבועות האחרונים, אחרי בחירתו המחודשת ולקראת נאומו ההכתרה שלו ביום שני הקרוב בוושינגטון. הוא יוזם, הוא החלטי, הוא בז ליריביו במפלגה הרפובליקאית ובהנהגת בית הנבחרים והוא מנהל פלירט מתמשך עם הציבור, מעין קמפיין תמיד, שנועדו לגייס את דעת הקהל לצדו ולגייסה לריכוך כיסי ההתנגדות שבהם הוא נתקל.

לעת עתה, הנוסחה משתלמת. אחוזי שביעות הרצון מאובמה וממדיניותו נמצאים בקו עלייה, בעוד אחוזי התמיכה במפלגה הרפובליקאית המפולגת ובעמדותיה הנוקשות נמצאים בסימן ירידה. את זה מבינים גם ראשי הלובי התומך ברובים, ולכן הפניקה שאחזה בהם ושיבשה את שיקול דעתם. אחרים בוושינגטון, כולל בכירי אייפא"ק, רואים את המראות, שומעים את הקולות, מסיקים את המסקנות ובוודאי מעבירים את רשמיהם, גם לירושלים.


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ