ממשלת ונצואלה פרסמה חתימה מזויפת של צ'אבס

עיתון בקרקאס פרסם מסמך שבו חותם לכאורה נשיא ונצואלה החולה על העברת הסמכויות לסגנו. האופוזיציה דורשת לספק מיד הוכחה שצ'אבס מתפקד

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו רויטרס
רויטרס

מנהיג האופוזיציה בוונצואלה, אנריקה קפרילס, קרא הלילה (חמישי) לממשלה לספק הוכחה לכך שהנשיא החולה, הוגו צ'אבס, עודנו בחיים. צ'אבס, שנותח בחודש שעבר בקובה להוצאת גידול סרטני נוסף מגופו, לא נראה יותר מחמישה שבועות ואת ונצואלה מנהל דה פאקטו סגנו, ניקולאס מדורו.

אתמול הופיעה באחד העיתונים הממשלתיים חתימתו של צ'אבס על מסמך המעניק סמכויות שלטוניות למדורו, אולם במסמך נחתם בטעות (מכוונת או שלא) בקראקס ולא בהוואנה, מקום שאשפוזו של צ'אבס. "אם הנשיא יכול לחתום על צווים, אני קורא לו להראות את פניו ולדבר אל העם", אמר קפרילס בטקס השבעתו מחדש למושל מחוז מירנדה. "על צ'אבס להסביר לנו מה קורה בממשלה כי מה שקורה עכשיו בוונצואלה הוא אי סדר שלטוני".

הפגנה בקראקס נגד העברת הסמכויות למדורו, השבועצילום: אי-אף-פי

גורמים רשמיים בקראקס אמרו כי בימים האחרונים חל שיפור קל במצבו של צ'אבס, אולם מצבו עדיין מוגדר קשה. עם זאת, רבים בוונצואלה כי הממשל אינו מגלה את מצבו האמיתי של הנשיא וכי צ'אבס גוסס ובכל מקרה לא יוכל לחזור לתפקידו אחרי 14 שנות שלטון. החתימה המזויפת רק הגבירה את התהיות והשאלות במדינה ביחס למצבו של הנשיא.

נאמניו של צ'אבס טוענים כי הוא ממשיך לנהל את ענייני המדינה ומעביר הוראות מקובה למדורו. ואולם, אי הופעתו של צ'אבס לטקס השבעתו מחדש לפני כשבוע הניעה את האופוזיציה לדרוש את מינויו של נשיא זמני ולקבוע מועד לבחירות חדשות. לטענתה, על פי החוקה, אי הופעתו של צ'אבס להשבעה מגדירה אותו מבחינה חוקתית כמי שאינו יכול לבצע את תפקידו.

אנריקה קפרילסצילום: רויטרס

ממשלת ונצואלה טוענת מצדה כי אין כל בעיה חוקתית וכי צ'אבס יוכל להישבע אמונים לאחר החלמתו. כמה ממדינות אמריקה הלטינית, רובן מדינות סוציאליטיות, קיבלו את עמדת הממשל בקראקס. ברזיל קראה לוונצואלה לקיים בחירות חדשות אם צ'אבס אינו יכול להמשיך בתפקידו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ