הטובות בסעודיה לפרלמנט

מלך סעודיה הוציא השבוע צו הקובע כי 20% מחברי המועצה המייעצת הסעודית יהיו נשים. החלטה אמיצה זו אינה מנותקת מהשינויים שעברו על העולם המוסלמי בעקבות האביב הערבי, אולם הדרך לשינוי משמעותי עוד רחוקה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

״האם הגיבורים האלה שהשיגו את כל ההישגים המדעיים הללו הם יוצאי דופן? האם הם כמונו בני האדם? איך אוכל להיות כמותם? אבי נהג אז לענות לי: בעזרת ההשכלה יוכל כל אדם להשיג את שאיפותיו ולהנציח את שמו ברשומות ההיסטוריה״. הד״ר חיאת סלימאן סינדי לקחה את עצת אביה ברצינות תהומית. אחרי שסיימה את לימודיה התיכוניים בעיר מכה בסעודיה היא עברה לקינגס קולג׳ בבריטניה. היא סיימה את הלימודים בהצטיינות והמשיכה ללימודי דוקטורט במדעי החיים, שגם בו השיגה ציון מעולה על מחקר חדיש בתחום מכשירי מדידה אלקטרומגנטיים.

שמה הלך לפניה בעולם כולו בזכות המצאותיה: ב-2009 היא נבחרה בידי הארגון המדעי פופטק לאחת מ-15 הנשים שצפויות לשנות את העולם ובראיון לעיתון הסעודי ״להא״ (עיתון נשים ששייך לעיתון הבינלאומי אל-חיאת) היא סיפרה שאפילו הוזמנה כמה פעמים להצטרף לחוקרי מכון ויצמן בישראל, אבל היא סירבה ״משום שהבנתי את הסכנה שבנורמליזציה מדעית״.

לקורות חייה גדושי הפרסומים המדעיים יצטרף השבוע עוד תואר חסר תקדים בממלכה הסעודית. סינדי נבחרה על ידי המלך עבדאללה להיות אחת מ-30 הנשים שיהיו מעתה חברות במועצה המייעצת (מג׳לס אלשורא) הסעודית, גוף דמוי פרלמנט שאותו ממנה המלך, שהיה עד כה על טהרת הגברים. דמוי פרלמנט הוא מונח מחמיא למוסד שרחוק עד מאוד מהדגם המערבי, המצרי או התוניסאי של מוסד שאמור לייצג את ריבונות העם.

המוסד הזה שנוסד ב-1927 בידי המלך עבד אל-עזיז אינו רשאי לחוקק חוקים, להדיח שרים או לבקר את פעולות בית המלוכה. השפעתו העיקרית היא בהצעת חוקים ובבדיקת הדיווחים שמועברים אליו על ידי המיניסטריונים השונים, זאת לצד השפעה לא פורמלית שמטרתה להזין את המלך ויועציו הקרובים במידע על המתרחש במחוזות השונים במדינה שמיוצגים במועצה המייעצת.

אף על פי שמדובר במוסד סמלי, הצו המלכותי, שלפיו יהוו הנשים 20% מתוך 150 חברי המועצה, הוא החלטה היסטורית אמיצה שאיננה מנותקת מן המהפכות שעברו על חלק ממדינות ערב בשנתיים שחלפו. עיון ברשימת הנשים שמונו (אין בחירות למועצה וכל חבריה ממונים על ידי המלך) מעיד על כוונה נוספת של המלך: למעט נציגה אחת, כל הנשים נושאות בתואר דוקטור, אחת מהן, הד״ר סלווא אל-הזאע היתה רופאת העיניים האישית של המלך פהד. אחרות הן רופאות או מדעניות, ובכך הן מצטרפות לאקדמאיים הבכירים שמהווים את רוב חברי המועצה. זהו לפיכך גם מסר מלכותי חד וצלול מצד המלך, שלפיו חינוך גבוה ומדעי שלא לומר חילוני, הוא המסלול המועדף עליו.

נשים בשוק בריאד, בירת סעודיה. נשים לא רשאיות לנהוג או לצאת מביתן ללא מלווה גבר צילום: אי-אף-פי

כך גם הבינו את המסר כ-50 אנשי דת בכירים שצבאו באופן חריג על פתח ארמונו של המלך כדי לנסות לשכנעו לבטל את החלטתו לצרף נשים למועצה. יועצו הבכיר והקרוב של המלך, חאלד אל-תוויג׳רי, הרוח החיה מאחורי שורת הרפורמות שעליהן החליט המלך לאחרונה, הסביר לחכמי ההלכה הללו, בנימוס הראוי, שהחלטת המלך לא ניתנת לשינוי.

לכאורה נראה שמדובר במהפכה. בהודעות הסעודיות הרשמיות טרחו אף להצביע על כך שמספר הנשים במועצה המייעצת החדשה הוא גדול מזה שקיים בפרלמנטים ערביים אחרים. בבחריין יש רק ארבע נשים בפרלמנט, בכווית שלוש, במצרים רק עשר מתוך 508 מושבים ואפילו במדינת איחוד הנסיכויות המתקדמת יש שבע נשים מ-40 המושבים בפרלמנט.

ואולם, ההבדל הוא תהומי. בכל המדינות הללו הפרלמנט נבחר ולא ממונה וכך גם הנשים. יותר מכך, בצו המלכותי הסעודי כלולות כמה פסקאות שמערפלות את רוח המהפכה. כך למשל ״זכויותיהם וחובותיהם של חברי המועצה יקבעו בצו מלכותי. האשה שחברה במועצה מחויבת להקפיד על עקרונות האסלאם, עליה לעטות חיג׳אב, ייקבע מקום מיוחד למושבה של האשה וכן דלת כניסה ויציאה מיוחדת לנשים בפתח אולם המליאה. בנוסף, יובטחו לה כל השירותים מבלי שתזדקק לעזרת גברים. יהיו לנשים משרדים מיוחדים שבהם יועסקו עוזרותיה״. ההפרדה, אם כן, תהיה כמעט מוחלטת. הצו המלכותי זוכה אמנם לשבחים אולם מעבר לסמליות, החשובה לכשעצמה, ספק אם כניסתן של נשים למועצה תשנה את האפליה העמוקה נגד נשים.

נשים מהוות אמנם כ-60% מכלל הסטודנטים באוניברסיטאות בסעודיה, אולם קיימים מקצועות שאותם אסור להן ללמוד, בהם הנדסה וארכיטקטורה. לימודי רוקחות ומשפטים נפתחו בפניהם רק לאחרונה אבל עיסוק בעריכת דין עדיין אסור.

מרצים גברים אינם מלמדים בכיתות של נשים וחלק מן ההרצאות שבהן קיים מחסור במרצות מועברים בידי גברים באמצעות וידאו או שנשים נרשמות לאוניברסיטה הפתוחה, שבה לא קיים מגע ישיר בין גברים לנשים. חברות המועצה המייעצת נושאות אמנם בתארים נכבדים. הן מייצגות גם משפחות חשובות בממלכה, ורובן למדו בחו״ל כחלק ממשלחות לימודים שהמדינה מממנת.

אולם, בסעודיה שיעור הבערות בקרב נשים מגיע ל-78% לעומת 15% בקרב גברים. סעודיה מציגה לראווה את האישה הטייסת הסעודית, אך נשים לא רשאיות לנהוג או לצאת מביתן ללא מלווה גבר.

המלך עבדאללה הבטיח "שיום אחד נשים ינהגו, אבל הנושא דורש סבלנות. בבוא הזמן זה יהיה אפשרי. אני מאמין שסבלנות היא מידה טובה״. סבלנות היא אמנם מידה טובה אך ספק אם המלך הסעודי יספיק לראות בחייו נשים סעודיות נוהגות. עבדאללה, בן 88, חולה מאוד ומאז 2010 הוא עבר ארבעה ניתוחים. בהופעתו האחרונה בטלוויזיה לפני כעשרה ימים הוא נשמע מבולבל ולא ברור. דיפלומטים מערביים מספרים כי הוא אינו מתפקד כבר כמה שנים ובשבועות האחרונים החלו התייעצויות משפחתיות בשאלת הירושה. דבר מזה לא פורסם כמובן בתקשורת הסעודית שממשיכה לאחל למלך חיים ארוכים ובריאות טובה. לעומת זאת, באתרי האינטרנט הסעודיים הפרטיים דיווחו השבוע על הידרדרות במצבו הבריאותי של המלך.

נראה כי החלטת המלך לצרף נשים למועצה המייעצת, ורפורמות שעליהן החליט כמו שינוי הרכבה של מועצת גדולי חכמי ההלכה - הגוף הרשמי המוסמך בענייני דת ומינויים חדשים לכהונת מושל המחוז המזרחי בממלכה ולתפקיד מושל מחוז אל-מדינה הם חלק מכוונתו להשאיר אחריו מורשת פוליטית וחברתית חדשה.

נראה כי המלך מנסה להרגיע את התחומים מעוררי המחלוקת, כמו זכויות האשה, קיפוח המיעוט השיעי והעוני, שעלולים להתלקח מחדש עם מותו, ולגרוף את הממלכה אל האביב הערבי שממנו הצליחה לחמוק בעור שיניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ