כך קנה הוגו צ'אבס את מעמדו באמריקה הלטינית

ב-14 שנות כהונתו כנשיא ונצואלה, העביר צ'אבס 170 מיליארד דולר לכמה ממדינות האזור והפך אותן לתלויות בכסף ובנפט של קראקס

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה פפירבלט

ב-10 בינואר, בטקס אי-השבעתו של הנשיא הוגו צ'אבס לתקופת כהונה חדשה, ישבו על הבמה בקארקס, מנהיגי ניקרגואה ואורוגוואי, סגן נשיא קובה, ונציגים בכירים מבוליביה, אקוואדור ומדינות נוספות. הם באו להביע תמיכה בנשיא החולה, שהיה קרן השפע שלהם בשנים האחרונות, וכמובן לנסות ולהבטיח שזרם המזומנים מוונצואלה לא ייפסק חלילה. ב-14 שנות שלטונו רכש הוגו צ'אבס את לבם בסכום פנטסטי של 170 מיליארד דולר.

ה"סולידריות המהפכנית" הזאת, כך מכונה הקשר בז'רגון שלהם, יצרה תלות כמעט מוחלטת בין שתי כלכלות לפחות - של קובה ושל ניקרגואה, עם ה'פטרודולרים' של צ'אבס, והכרת תודה פוליטית אצל האחרות. היומון המוערך "הוי", הרואה אור באקוואדור, פרסם תחקיר ובו אוסף של נתונים מרשימים על סיוע החוץ של הנשיא צ'אבס לבני בריתו האידיאולוגיים באמריקה הלטינית, מענקים, השקעות והלוואות נוחות.

רק בשנה שעברה העבירה ממשלת ונצואלה 223 מיליון דולר להקמת תחנות כח לייצור חשמל בניקרגואה, ו-20 מיליון דולר להקמת בית חולים באורוגוואי. בוליביה קיבלה 500 מיליון דולר כמענקים וכערבויות להלוואות (בשנת 2005, על פי נתוני הבנק המרכזי של בוליביה, עמד החוב לוונצואלה רק על 5.2 מיליון דולר, כיום הוא מגיע בסך הכל ל-760 מיליון – זאת כאשר תקציב ההוצאות השנתי הכולל של הממשלה עומד על כ-10 מיליארד דולר). ואילו קובה זכתה למענק מיוחד של 1.6 מיליארד דולר תחת הכותרת "שיתוף פעולה לפיתוח חקלאי ומסחרי".

משמאל: נשיא בוליביה, נשיא אורוגוואי, הגברת הראשונה ונשיא ניקרגואה וסגן נשיא ונצואלה בטקס ההשבעה של צ'אבסצילום: אי–פי

בכלל, עיקר ההכנסה השנתית במטבע זר של האוצר הקובני – כ-6 מיליארד דולר - מגיע ממה שמכונה "הענקת שירותים מקצועיים", שהם למעשה כ-50 אלף רופאים, אחיות ומדריכים צבאיים העובדים בוונצואלה ואשר משכורתם משולמת ישירות לממשלת קובה. ההסכם הזה כולל גם סעיף סודי ביותר – המחיר המיוחד, המסובסד, אותו משלמים הקובנים תמורת הזרמת הנפט הקבועה אליהם מוונצואלה (כ-100 אלף חביות ביום).

מומחים בקובה העריכו באזני עורכי התחקיר, כי הפסקה של הסיוע מוונצואלה תגרום להתמוטטות הכלכלה בארצם, לרעב בקרב רבים, ולהפסקות חשמל ממושכות בערים.
ונצואלה גם יוצרת "עסקאות סיבוביות" בין בני בריתה, לדוגמא, נשיא בוליביה איוו מוראלס, זכה בשלוש תוכניות פיתוח בתחום הרפואה בכפרים, מאבק בבערות בקרב העניים ופיתוח השלטון המוניציפאלי תחת הסיסמה "בוליביה משתנה, איוו מקיים!" – את העבודה מבצעים מומחים מקובה, את הכסף, 214 מיליון דולר, העניק הוגו צ'אבס.

ב-2007, הצטרפה ניקרגואה, מדינה ענייה במרכז אמריקה, לברית "אלבה" (קבוצת המדינות המהפכניות סוציאליסטיות שהקימו הוגו צ'אבס ופידל קסטרו שנתיים קודם לכן), הנדוניה שקיבל הנשיא דניאל אורטגה מאז ועד היום עומדת על שני מיליארד דולר (סכום השווה לתקציב ההוצאות השנתי הממשלתי במדינה), בתוספת חוזה אספקת נפט בתנאים מיוחדים, וסודיים כמובן. ממשלת ונצואלה גם רוכשת בכסף טוב חלק גדול מהתוצרת החקלאית של ניקרגואה, קטניות, סוכר, אורז וחלב, אותם היא משווקת לאזרחיה במחירי מינימום ברשת המרכולים הממשלתית "מרקל". בשנה שעברה, כאשר אורטגה התמודד על תקופת כהונה נוספת כנשיא, הוא זכה למימון מיוחד של מיליוני דולרים לקמפיין שלו.

שדה גז בוונצואלהצילום: בלומברג

גם עם מונטבידאו מקיימת ונצואלה קשרים ענפים. אורוגוואי חשובה לוונצואלה לא רק מבחינה פוליטית, אלא גם בגלל ענף הבקר המצליח שלה, אשר מספק לה מוצרים שונים תמורת סכום שנתי של יותר מ-400 מיליון דולר. החיבור בין המדינות מתבסס גם על העובדה שכ-50% מצריכת הנפט של אורוגוואי, מגיעה מוונצואלה, בתנאים מועדפים כמובן.

אנריקה קפרילס רדונסקי, מנהיג האופוזיציה בוונצואלה, שהתמודד והפסיד בבחירות באוקטובר האחרון מול הוגו צ'אבס (אך זכה בתמיכת 6.5 מיליון מצביעים, 44% מהקולות), אמר לעיתון "הוי" כי המספרים האלה – 170 מיליארד דולר, או 12.2 מיליארד דולר בכל אחת משנות כהונת צ'אבס, נבדקו על ידו מול גורמים ממשלתיים, ואלה לא הכחישו אותם. "במקום לחלק את כל המתנות האלה, אפשר היה לפתור הרבה מאוד בעיות בוונצואלה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ