המבצע באלג'יריה: זה לא היה יכול להסתיים אחרת

מספר ההרוגים במבצע אינו ידוע אך החשש הוא שמדובר במאות. עשור לאחר סיום מלחמת האזרחים, מדיניות "לא למו"מ" ו"בלי לקחת שבויים" נשמרת

אנג'ליק כריספיס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנג'ליק כריספיס, גרדיאן

המבצע לחילוץ בני הערובה שהוחזקו במתקן הגז באלג'יריה כבר הסתיים, אך מניין ההרוגים הסופי טרם התברר. לאחר הפשיטה של צבא אלג'יריה, הצבא הגדול והחזק באזור, דומה כי התערבותו המיידית תואמת את קו הפעולה הקשוח שננקט במאבק נגד ההתקוממות, ערב מלחמת האזרחים האכזרית באלג'יריה שהסתיימה לפני כעשור.

השלטון במדינה נתון בידי כת צבאית ונותר ללא שינוי, למרות האביב הערבי שהדיח את המנהיגות ביתר מדינות צפון אפריקה. בשנות ה-90 התחיל במדינה מאבק פנימי שנמשך כעשר שנים והביא למותם של כ-200 אלף בני אדם. הגנרלים באלג'יריה נוטים להמשיך במסורת של לקיים משא ומתן ולא לקחת שבויים בפשיטות נגד מורדים.

נראה שתפיסת בני הערובה במתקן הגז פגעה בנקודה רגישה. זוהי פעולה חסרת תקדים, שפגעה בלב לבה של העוצמה הכלכלית האלג'ירית - שדות הגז - והיא עניין מסוכן למשטר. נוכח האפשרות שפעולות טרור רחבות היקף ישובו להתרחש בתחומה, דומה כי באלג'יריה מעוניינים להעביר מסר ברור לאזרחי המדינה: ניסיון לקחת בני ערובה בשבי ייתקלו בתגובה דרמטית לא פחות.

חיילים בצבא אג'יריהצילום: אי-אף-פי

שר התקשורת האלג'יראי, מוחמד סעיד בלאיד, אמר בזמן המצור על מתקני הגז כי "זאת התקפה של ארגון טרור רב-לאומי נגד העם האלג'ירי והמדינה. המטרה ברורה - לערער את היציבות של אלג'יריה". לדבריו, החוטפים ביקשו להרוס את הכלכלה הלאומית ואת המדינה. "לא יהיה משא ומתן ולא תהיה סחיטה. אלג'יריה לא תגלה רחמים במלחמה נגד הטרוריטסטים".

עדיין לא ברור אילו יחידות בצבא אלג'יריה התשתתפו בפשיטה הראשונה על שדה הנפט, בו החזיקו קבוצות איסלאמיות בבני ערובה אלג'יראים וזרים, אך החשש הוא שהפעולה הובילה להרג של מאות בני אדם. בצבא קיימות "יחידות נינג'ה" שהחלו לפעול בשנות ה-90 ומתמחות במלחמה בטרור. היחידות נלחמות לרוב במוסלמים הקיצוניים וקיבלו הכשרתן מהצבא הרוסי של העידן הסובייטי, אולם אין כל אישור לכך שהן אלו שהובילו את הפשיטה.  

"ידעתי שזה ייגמר במרחץ דמים", אמר שארל פלגריני, לשעבר ראש התא נגד טרור בארמון האליזה, לעיתון "לה פריזיאן". "הדרג הבכיר בצבא האלג'יראי קיבל את הכשרתו ברוסיה הסובייטית, הקצינים הללו לעולם אינם נושאים ונותנים עם טרוריסטים ותמיד מטפלים במצבים כגון אלה בסגנון הרוסי".

ב-2002, עוררה מוסקבה גל של ביקורת בעקבות מותם של 130 אזרחים יחד עם החוטפים, בזמן פעולה של הכוחות המיוחדים שמטרתה הייתה לשחרר את החטופים שהוחזקו בתוך תיאטרון. רבים מהם נחנקו למוות מהגז שבו השתמשו הכוחות. ב-2004, נהרגו 331 בני אדם, בהם 31 חוטפים, בפעולה שנועדה לשים קץ להתבצרות בבית ספר בבסלאן.

פלגריני הוסיף כי מוכתר בלמוכתר, איש המיליציות האיסלאמיות העומד לכאורה מאחורי הפשיטה על שדה הגז, היה אויב מושבע של המשטר, "הכול הצביע על כך שהחטיפות יסתיימו רק בפשיטה מסיבית". לדבריו, ב-1994, כשמטוס אייר פראנס נחטף לאלג'יריה בערב חג המולד, החוטפים ירו למוות בשלושה נוסעים בשעה שהמטוס עדיין היה על המסלול באלג'יר ונדרש "לחץ בינלאומי רב" כדי שאלג'יריה תאפשר למטוס לטוס למרסיי. שם הכוחות המיוחדים הצרפתיים ביצעו פעולת חילוץ, הרגו את החוטפים ושיחררו את הנוסעים ואנשי הצוות.

פיליפ לובז'ואה, אחד המחברים של ספר על הריגול הנגדי באלג'יריה, סיפר לרדיו אירופה 1 שהכוחות המיוחדים האלג'יראים מאומנים היטב. "יש שם בעלי 20 שנות ניסיון... הם קשוחים ויש להם מסורת של חיסולים. הם לא נושאים ונותנים עם טרוריסטים... זאת קבוצת התערבות בהלם".

שעה שיפן הביעה את הסתייגותה בנוגע לפעולה הצבאית המהירה וראש ממשלת בריטניה אמר שהיה מעדיף לדעת מראש על כוונתיה של צרפת, שר הפנים של צרפת, מנואל ואלס, סבור ש"יש לנהוג בזהירות לפני שמביעים ביקורת" על הפעולה של צבא אלג'יריה. לדבריו הצבא עסק לא מעט במאבק נגד הטרור ו"ראה עשרות אלפי הרוגים בשנים האפלות" של הסכסוך הפנימי באלג'יר של שנות ה-90.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ