ראהול גנדי - הפנים החדשות והצעירות של הודו

הזעם הציבורי על התנהלות השלטון בפרשת האונס הקבוצתי בניו דלהי, דוחף את מפלגת הקונגרס ההודית לתובנה שאם ברצונה לשרוד - עליה להתחדש

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

ראהול גנדי, צאצא למשפחת גנדי המפוארת של הפוליטיקה ההודית, התמנה בסוף השבוע לסגן נשיא מפלגת הקונגרס שבשלטון וצפוי להיות מועמדה לראשות הממשלה בבחירות שיתקיימו בשנה הבאה. גנדי, בן 42, המשמש כחבר פרלמנט בתשע השנים האחרונות, יכהן בינתיים כסגנה של אמו, סוניה גנדי, נשיאת מפלגת הקונגרס ההודית. בנאום ההכתרה שלו אמש (שבת) בעיר ג'ייפור, אמר גנדי כי הוא יפעל לרפורמות במדינה והסביר כי רכש ניסיון רב לאורך שנות עבודתו במנגנוני מפלגת הקונגרס. 

בשנה הבאה צפוי ראש ממשלת הודו, מנמוהן סינג, לסיים את כהונתו ולפרוש אחרי עשר שנים בתפקיד. לאורך שנות כהונתו נתפס סינג, בן ה-80, בעיני רבים כמי ששומר את כסא ראש הממשלה לגנדי הבן יוכשר לתפקיד. ואולם, לאורך שנים רבות לא הפגין גנדי סימנים לכך שהוא מתכונן לקחת את מושכות השלטון. כך לדוגמה, הוא מעולם לא התמנה לתפקיד שר והקפיד להישאר מאחורי הקלעים של הפוליטיקה ההודית.

תומכיו של גנדי הבן טוענים כי לאורך השנים האחרונות בנה מחדש את הדרגים הזוטרים במפלגת הקונגרס והנהיג את הקמפיינים שניהלה במדינות המחוז ביהאר ואוטאר פרדש, שמטעמה כיהן כחבר פרלמנט מאז 2004. חשוב להדגיש בהקשר זה כי מפלגת הקונגרס נחלה מפלות בשתי המדינות בבחירות שהתקיימו בשנה שעברה. 

קידומו של גנדי לחזית מפלגת הקונגרס מעניין מיוחד לאור גל ההפגנות שפרץ בהודו אחרי האונס הקבוצתי המזעזע שאירע בניו דלהי בחודש שעבר. המפגינים, שתבעו שינוי חברתי מקיף ביחס לנשים ואת החמרת הענישה כלפי עברייני מין, זועמים על ההנהגה הוותיקה של מפלגת הקונגרס ורואים בה מנותקת מהדור הצעיר. כשני שלישים מתוך 1.2 מיליארד אזרחי הודו הם בני 35 או פחות. במקביל, תהליך האורבניזציה הולך וצובר תאוצה בהודו וחלקים הולכים וגדלים באוכלוסיה נוטשים את הכפרים ומאמצים תרבות עירונית.

הן סינג והן סוניה גנדי זכו לקיתונות של ביקורת, בעיקר ברשתות החברתיות, על התנהלותם האישית ועל התנהלות הרשויות בפרשת האונס. "עלינו להכיר בכך שהודו משתנה. הודו צעירה יותר, שאפתנית יותר ומורכבת מדור שזכה לחינוך טוב יותר", אמרה סוניה גנדי בכנס שקיימה מפלגת הקונגרס בטרם הוכרז על מינויו של ראהול. "איננו יכולים להרשות לצעירים שלנו ולמעמד הביניים לחוש מנוכרים מהתהליך הפוליטי".

סוניה גנדי ובנה ראהול בכנס מפלגת הקונגרס בג'ייפור, אתמולצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ