הצד האפל של מהפכות האביב הערבי בצפון אפריקה

המלחמה במאלי ותקרית השבויים באלג'יריה מוכיחים כי קדאפי צדק באזהרותיו: אל-קאעדה משתלט על האיזור והממשלות החדשות מפגינות חולשה

רוברט וורת, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוברט וורת, ניו יורק טיימס

כאשר החלו המורדים לסגור על הרודן הלובי מועמר קדאפי, הוא הזהיר שאם ייפול, ישתלטו התוהו ובוהו ומלחמת קודש, "הג'יהאד", על צפון אפריקה. "אנשי בן-לאדן ידרשו כופר באוויר ובקרקע", אמר לעיתונאים. "נחזור לתקופה של אדום הזקן, של הפיראטים, של העותמנים שהטילו כופר על ספינות".

בימים האחרונים נבואתו, שנשמעה אז מטורפת, מקבלת אישוש עגום. במאלי מוצבים כיום צנחנים צרפתים כדי לעצור לוחמי ג'יהאד, שכבר שולטים על אזור הגדול פי שניים מגרמניה. באלג'יריה, ארגון קיצוני איסלאמי השתלט על מתקן גז בינלאומי ולקח בני ערובה, בהם יותר מ-40 אמריקאים ואירופים.

המתקפה על מתקן הגז התרחשה רק ארבעה חודשים לאחר שהשגריר האמריקאי בלוב נהרג בידי לוחמי ג'יהאד. פשיטותיהם של הלוחמים תורמות לתחושה שצפון אפריקה, שבעבר היתה אזור לא פעיל של אל קאעדה, הפכה לעוד אזור מסוכן של חוסר יציבות. אי הסדר המדברי הנרחב הזה נובע מכמה סיבות, אבל הוא גם תזכורת פוקחת עיניים שהפלתם מעוררת האופוריה של הרודנים ששלטו על לוב, תוניסיה ומצרים גובה גם מחיר.

חיילים צרפתים במאלי, היוםצילום: אי–פי

"זה אחד הצדדים האפלים של ההתקוממויות בארצות ערב", סבור רוברט מלי, מנהל המזרח התיכון וצפון אפריקה מטעם International Crisis Group. "ייתכן שטבען השקט פגע מבחינה אידאולוגית באל קאעדה ובבעלי בריתה. אבל מבחינה לוגיסטית - הגבולות הפרוצים, הרחבת האזורים המנותקים מהשלטון, שפע הנשק וחוסר הארגון של המשטרה ושירותי הביטחון בכל המדינות הללו - כל אלה הם בבחינת ברכה לאנשי הג'יהאד".

הלוחמה במאלי לא תסתיים בזמן הקרוב. אנשי המיליציות האיסלאמיות משתקעים בין אנשי המקום ומתבצרים. המשבר עשוי לשמש מבחן לממשלות החדשות והפגיעות של לוב ושכנותיה, באזור שבו כל התערבות צבאית מערבית מעוררת זיכרונות מרים מהתקופה הקולוניאלית ומאחדת את הקיצונים האיסלאמים. כל זה קורה בשעה שהמעצמות נאבקות עם מלחמת האזרחים בסוריה, שבה עוד רודן מתריע מפני התוצאות שעלולות לחול על המדינה אם ייפול.

המאמצים לזהות ולהעניש את האחראים על התקיפה בבנגאזי שבלוב, שבה נהרג השגריר כריסטופר סטיוונס בספטמבר, תקועים בגלל הבלבול בין הפלגים השונים הפועלים בקרב קבוצות אתניות, שבטים ורשתות פשע, שחלקם חופפים זה את זה. ועדת החקירה העצמאית שחקרה את התקיפה בבנגאזי מצאה ליקויים בפעילויות סוכנויות הביון האמריקאיות. לדברי הוועדה, אלה כשלו ולא הבינו ש"המיליציות הרבות באזור נמצאות במצב תמידי של פירוק, התפצלות והקמה מחדש".

רכבי הצלה מחוץ לאתר החטיפה באלג'יריהצילום: אי–פי

אף על פי שיש רמזים לבריתות משני צדי הגבול בין חברי המיליציות, דומה כי הקשרים הללו ארעיים. מטרותיהם נבחרות לא אחת באופן מזדמן. ככל הנראה, הם פשוט נקרו לבנגאזי, כמו גם למתקן הגז באלג'יריה.

מבחינה מסוימת, הן הניסיון לתפוס בני ערובה באלג'יריה והן המאבק במאלי הם תוצאה של הפלתו של קדאפי. כמו עוד שליטים חזקים באזור, דאג קדאפי לפקח על הפלגים האתניים והשבטיים השונים בארצו. הוא פעל כעין מכסה שמנע מהאלמנטים הנפיצים מלהתפרץ החוצה. ברגע שהמכסה נעלם, נפרצו הגבולות שקבעו הממשלות החזקות וקבוצות שונות – מורדים ג'יהאדיסטים ופושעים – היו חופשיות יותר להתאחד ולפעול למען מטרה משותפת.

במאלי, לדוגמה, מצוי שבט הטוארג, השונה, אתנית, מהערבים שמרכיבים את המדינות שבצפון, ומאפריקאים היושבים בדרום מאלי ובידיהם השלטון. הם נלחמו למען קדאפי בלוב, ולאחר הפלתו פנו דרומה, התחברו למיליצות האיסלאמיות ויצרו כוח לוחם רב-עוצמה. הם הביאו עמם נשק כבד ונחישות להפיל את הממשלה במאלי, שהם נאבקים נגדה זה עשרות שנים כדי לקבל אוטונומיה גדולה יותר.

המלחמה בלוב ב-2011צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ