מיצי שובי הביתה

חתולת בית של בני זוג מפלורידה שאבדה בטיול משפחתי הצליחה למצוא את ביתה ממרחק של 300 קילומטרים אחרי שצעדה במשך חודשיים תמימים

פאם בלאק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פאם בלאק, ניו יורק טיימס

ג'ייקוב ובוני ריכטר כמעט הרימו ידיים. מאז איבדו את החתולה שלהם בפסטיבל קרוואנים 300 קילומטרים מביתם, עברו כבר חודשיים, וחרף כל מאמציהם - בהם תליית מודעות ופנייה לסוכנויות שונות - אף קצה חוט לא התגלה. אך אז, בערב חג המולד, התגלתה החתולה - צולעת, חלשה וסובלת מתת-תזונה - בחצר אחורית של בית הרחוק כקילומטר וחצי בלבד מביתם שבפלורידה. את 300 הקילומטרים פסעה בחודשיים שלמים, ציפורני רגליה האחוריות מעידות על המרחק הרב שגמעה.

בני הזוג התקשו להאמין למזלם הטוב, ואולם מי שעוד יותר התקשו להאמין הם אנשי המדע. "אתם בטוחים שזה אותו חתול?" שאל בפליאה ג'ון ברדשו, מנהל המכון לחקר הקשר בין בני אדם לחיות באוניברסיטת בריסטול. לדבריו, ברוב המקרים "החתולים האלה הם סתם חתולי רחוב תועים, והאנשים ממציאים לעצמם כל מיני הצדקות להאמין שזה אותו חתול".

אלא שלהולי לא רק פרווה מיוחדת למראה, בדוגמת מעוינים שחורים-חומים, היא גם נושאת צ'יפ שמסגיר את זהותה. "קשה מאוד להסביר סיפורים כאלו, למרות שאני מאמין להם", אומר מארק בקוף, אקולוג התנהגותי מאוניברסיטת קולורדו. "אולי זה נובע מחכמת רחוב של החתולים, אולי מיכולת לקרוא כל מיני סימנים של בעלי חיים, אולי זה הכישרון לזהות מכוניות ואולי כי הם ציידים טובים. אין לי שום נתון של ממש בעניין זה".

ואכן, כמעט ולא נעשתה עבודה מדעית על כושר הניווט של חתולים. בעלי חיים נודדים, כגון עופות, צבים וחרקים, נלמדים זה זמן רב, וידוע שהם נעזרים בשדות מגנטיים, סמני ריח ובשמש. סיפורים על כלבים השבים לביתם גם הם שכיחים יותר, ומדענים משערים כי ירשו את כישוריהם מהזאבים המנווטים בעזרת סמנים מגנטיים. עם זאת, לדברי ברדשו, כלבים גם נלקחים יותר מחתולים לטיולים משפחתיים, וגם זוכים יותר לתשומת לב מצד עוברי אורח, שמסייעים להם בדרכם.

מה שכן ידוע הוא שהחתולים מנווטים היטב באזורים המוכרים להם, זוכרים מיקום על פי המראה והריח, ומוצאים קיצורי דרך בקלות. "איש אינו מתכוון לערוך ניסוי ובו ייקחו קבוצת חתולים לכיוונים שונים ויראו מי מהם חוזר הביתה", אומר פיטר בורצ'לט, חוקר התנהגות בעלי חיים. הדבר הקרוב ביותר שנעשה הוא מחקר גרמני משנת 1954, בו הוכנסו החתולים למבוך עגול, ולו שערי יציאה מדי 15 מעלות. התברר אז כי החתולים בחרו לרוב ביציאה שהיתה בכיוון ביתם. עם זאת, התוצאות היו מהימנות יותר כשהבתים היו במרחק מקסימלי של 5 קילומטרים ממקום הניסוי.

מחקר חדש שנערך לאחרונה מטעם נשיונל ג'יאוגרפיק ואוניברסיטת ג'ורג'יה, בו הוצמדו מצלמות וידאו זעירות לקולר של 55 חתולי בית, גילה גם כי התנהגותם מורכבת למדי. כך למשל, כמה מהחתולים תועדו בוגדים לכאורה בבעליהם, ומבקרים בבתים אחרים כדי לקבל מזון וחיבה. למזלם של בני הזוג ריכטר, עם זאת, נראה כי הולי היתה נאמנה יותר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ