איראן מציגה: הוצאות להורג בפארק

2 צעירים נתלו אתמול לעיני מאות צופים ומצלמות טלוויזיה בטהראן. מפקדי משטרה טוענים: כך מנסה השלטון להתמודד עם העלייה הדרמטית בפשיעה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

דממה מסתורית עמדה באוויר שעה שכ-300 בני אדם התאספו אתמול (ראשון) ממש לפני הזריחה בפארק בטהראן. הם המתינו להגעת שני צעירים שעמדו למות.

הקהל ניצב כתף אל כתף ודומם לפני שתי משאיות של המשטרה שניצבו עליהן מנופים בגובה ארבעה מטרים וחצי, שמהם השתלשלו חבלים שבקצוותיהם לולאות. מוציאים להורג, עטויים בבד שחור, בחנו את השלטים הרחוקים שבעזרתם יתלו את שני הצעירים, שהיו בשנות ה-20 המקודמות שלהם, והואשמו בדקירת אדם בחודש נובמבר וגניבת תיקו שהכיל סכום כסף בשווי של כ-80 שקלים.

מאחורי מחסום מאולתר שהורכב ממוטות פיגומים, הקהל החל להידחף כדי לתפוס תצפית טובה. "בואי נעבור לצד השני", לחש צופה אחד לאשתו, והצביע על נקודה בה הוצבו מצלמות הטלוויזיה הממלכתית של איראן. "אני חושב שנוכל לראות יותר טוב משם".

למרות שמאות עבריינים מורשעים נתלים מדי שנה באיראן, תלייה פומבית בפארק בטהראן היא מאורע נדיר. רוב ההוצאות להורגמתרחשות בין כתלי בתי הכלא, כך טוענים גורמים משפטיים במדינה וכן ארגוני זכויות אדם.

ההוצאה להורג בפארק הונארמאנדאן (גן האמנים), סמוך למקום בו ביצעו הצעירים את השוד, נעשתה כחלק מהקשחת מדיניות הרשויות במדינה, שטוענות כי הן מנסות לגרום לכך ששיעור מקרי הפשע לא ייצא מכלל שליטה על ידי הצבת דוגמה נוקשה.

מפקדי משטרה וגורמים אחרים מאשימים את הממשלה בניהול כושל של כלכלת המדינה, שלדבריהם הביא לעלייה אבטלה, באינפלציה וגם בפשיעה. הסנקציות הבינלאומיות על המדינה רק החריפו את הבעיות, שיצרו אף שיא חדש בפער בין עניים לעשירים באיראן.

בהיעדר נתונים רשמיים, גורמים במדינה מדווחים על עלייה במקרי פשע אלימים, שרובם נעשים בידי גברים צעירים המתקיפים את קורבנותיהם בסכין כדי להשיג את כספם וחפצים אחרים. כלי התקשורת המקומיים מסתפקים בדיווחים על כמות זעירה מהמקרים, אך סיפורי האימה של בני מעמד הביניים באיראן, שנשדדו, נחטפו, נאנסו או שביתם נפרץ – נשמעים למכביר בשיחות סלון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ