חמש עובדות שלא ידעתם על צבא צרפת

למרות קיצוצים וכלי לחימה לא מתקדמים, הצבא הצרפתי, שלא זכה במאה הקודמת להישגים מרשימים, מרבה לצאת למלחמות במדינות עניות באפריקה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים113
אנשיל פפר
אנשיל פפר

1. נרתע ממלחמות גדולות

האגדה מספרת שב-24 בפברואר 1991, כשהגנרל האמריקאי נורמן שוורצקופף נתן פקודה לכוחות הבינלאומיים הרבים להתקדם לעיראק עם תחילת השלב הקרקעי המכריע של מלחמת המפרץ, פרץ רס"ר בריטי זקן לקשר ואמר "ובפעם הראשונה זה חמישים שנה, הצבא הצרפתי נע קדימה".

ואכן, הצרפתים לא זכו להצלחות צבאיות רבות מדי במאה השנים האחרונות. צרפת איבדה שטחים עצומים ומאות אלפי חיילים מצבאה מרדו במפקדיהם במלחמת העולם הראשונה, שבה ניצחה רק בזכות בעלות בריתה. במלחמת העולם השנייה צרפת נכבשה לחלוטין על ידי הרייך השלישי וב-1954 אולצו כוחותיה לסגת בבושת פנים מווייטנאם. במלחמת אלג'יריה בשנים 1954-1962 הצליחו הצרפתים אמנם לדכא את המורדים, אולם בסופה החליט הנשיא דה גול על נסיגה.

לא פלא שלצרפתים לא נותר תיאבון רב למלחמות גדולות. ממשלתה ניסתה להתנגד תחילה למלחמה נגד עיראק בעקבות פלישת סדאם חוסיין לכוויית ב-1990; ממלחמת עיראק השנייה ב-2003 הצליחה כבר להשתמט, ולמלחמת אפגניסטאן שפרצה ב-2001 ונמשכת למעשה עד היום שיגרו הצרפתים רק כוח מצומצם.

2. מרבה לצאת למלחמות קטנות באפריקה

עם זאת, המהירות שבה נכנס צבא צרפת ללחימה במאלי לא צריכה להפתיע. צרפת מרבה במלחמות קטנות, בעיקר נגד מדינות אפריקאיות עניות או כוחות מורדים. הרפובליקה החמישית אמנם משתמטת ממלחמות גדולות אבל המשיכה להחזיק צבא גדול, עם יכולת גרעינית עצמאית וכוחות המצוידים בטנקים, מטוסים, מסוקים וספינות שכמעט כולן מתוצרת צרפתית ולוחמים המאומנים בפעילות ברחבי העולם.

6 מתוך 6 |
נושאת המטוסים שארל דה גול
1 מתוך 6 |
מסוק טייגר
2 מתוך 6 |
נושאת מסוקים מיסטראל

לצבא צרפת נוכחות קבועה בשורה של מושבות קטנות שעוד נותרו בידיה, בעיקר איים באוקיינוס השקט ובקריביים ובכמה מדינות שכלפיהן חשה צרפת מחויבות מסורתית, בעיקר באפריקה אבל גם באמריקה הלטינית ובמזרח התיכון (צבא צרפת הוא כיום אחד המרכיבים העיקריים בכוחות יוניפי"ל בדרום לבנון). לחיל האוויר הצרפתי עשרה בסיסים ברחבי העולם מחוץ לצרפת.

בעוד ששני הצבאות הגדולים האחרים בברית נאט"ו, ארה"ב ובריטניה, המשיכו לראות את עצמם כצבאות שמסוגלים להילחם מלחמות רחבות היקף, הצרפתים שימרו את הצבא הקולוניאליסטי האחרון בעולם. מרבית המלחמות שבהן צרפת השתתפה בעשורים האחרונים היו באפריקה, בדרך כלל במושבותיה לשעבר, שאליהן נכנסה "להשליט סדר", דוגמת צ'אד, ג'יבוטי, סהרה המערבית וחוף השנהב. לפני שנתיים מילאה צרפת תפקיד משמעותי בהתערבות הצבאית לצד המורדים, שהפילו את שלטונו של הרודן מועמר קדאפי.

3. הצטמצם לאחר סיום המלחמה הקרה

בשני העשורים האחרונים, בדומה למרבית מדינות אירופה לאחר נפילת הגוש הסובייטי, צמצמה צרפת באופן משמעותי את היקף יחידותיה, אולם שמרה על המבנה הבסיסי המאפשר פעילות גלובלית. אחת היחידות הוותיקות והידועות ביותר של הכוחות הצרפתים היא לגיון הזרים, שממשיך לגייס לוחמים מכל העולם ולהבטיח להם זהות חדשה וחסינות מפשעים שעשו לפני גיוסם.

הכוח הקרקעי הראשון שהוטס למאלי היה גדוד הפרשים הזר הראשון, יחידה שהוקמה ב-1921 על בסיס יחידת פרשים של צבא הצאר הרוסי שנאלצה לברוח בעקבות המהפכה הבולשביקית. כיום מדובר ביחידה ממוכנת המבוססת על נגמ"שים וטנקים קלים. הכלים המשוריינים של הגדוד תוכננו כך שניתן יהיה להטיסם במטוסי תובלה בגודל בינוני של חיל האוויר הצרפתי, וכך הגדוד על 900 חייליו הוטס מבסיסו בחבל פרובאנס ונערך במאלי ללחימה על כליו המשוריינים תוך יומיים.

ואולם, הקיצוצים ניכרים גם במבצע במאלי. מטוסי התובלה הצרפתים מיושנים ורבים מהם לא היו זמינים להטסת כוחות. הצרפתים נאלצו לבקש סיוע מבריטניה ששיגרה שני מטוסי C-17 מתוצרת אמריקאית שאותם רכש חיל האוויר המלכותי להטסת כוחותיו לאפגניסטאן. מטוסי המיראז' 2000 הוותיקים והרפאל החדיש פועלים מבסיס בצ'אד השכנה, אולם השימוש במטוסי קרב הממריאים מנושאת מטוסים לא התאפשר מכיוון שהנושאת היחידה שנמצאת כיום בשרות, השארל דה גול, בדיוק נכנסה לתקופת שיפוצים תקופתית במספנות, ונושאת המסוקים היחידה, המיסטראל, משתתפת בפעילות באוקיינוס ההודי.

4. מפעיל מל"טים תוצרת ישראל

השמרנות הצבאית של צרפת גם הובילה לכך שבניגוד לצבאות מערביים אחרים, צבא צרפת לא פיתח יכולות תצפית אוויריות משמעותיות באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים. לצרפתים יש שלושה מל"טים מתוצרת התעשייה האווירית הישראלית, פיתוח של ההרון (שובל) שנמצא גם בשירות חיל האוויר הישראלי. לפחות שניים מהמל"טים הוצבו ככל הנראה בצ'אד כדי לסייע לכוחות הצרפתיים, אבל לא די בהם לכסות את השטח העצום של צפון מאלי.

חיל האוויר הצרפתי נאלץ להמשיך להשתמש במטוסי תצפית מאוישים בעלי יכולות שהייה ומודיעין מוגבלות מעל אזור הקרבות. הצרפתים כנראה יזדקקו לסיוע מהאמריקאים, הצפויים לשגר חלק מצי המל"טים העצום שלהם לרחף מעל חולות מאלי.

5. חיל אוויר מיושן ומתחדש לאט

ההצטיידות האטית בכלי לחימה חדשים דוגמת מסוק הקרב "טייגר" המתקדם גרמה לכך שהמסוקים היחידים שהיו בשטח הלחימה בשבוע שעבר היו מסוקי "גאזל" קלים שכבר נמצאים בשרות 40 שנים. למסוקים יכולת שרידות נמוכה, כפי שהוכח שעה שאחד מאנשי צוות האוויר נפגע מירי מהקרקע ונהרג. בינתיים, ממשיכים תוכניות הרכש האחרות באטיות, כשהצבא ממתין לאספקה של מטוסי תובלה חדשים של איירבוס ולמל"טים עם יכולות מתקדמות יותר, גם הם מתוצרת ישראל.

ממשלתה הסוציאליסטית של הנשיא פרנסואה הולנד הפתיעה באוגוסט האחרון כשנודע שבמסגרת הקיצוצים הנרחבים שהנהיגה לצמצום הגירעון, דווקא תקציב הביטחון נשאר כמעט ללא פגע. כעת מתברר שהולנד לא מהסס לעשות שימוש בצבא הזה ושגם הסוציאליסט נוהג על פי הקודים הקולוניאליסטיים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ