אובמה הושבע: "אחדות, שיוויון לנשים והומואים ומאבק בשינויי האקלים"

נאום ההשבעה של אובמה היה כלכלי בעיקרו והתרכז בבעיות הפנים של ארה"ב: עשור המלחמה מסתיים, ההחלמה הכלכלית החלה

ניו יורק טיימס והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הושבע הערב (שני) לכהונה שנייה בבית הלבן בטקס חגיגי בחזית המערבית של גבעת הקפיטול. נשיאי ארה"ב מושבעים לפי המסורת ב-20 בינואר, אולם מאחר שהתאריך נפל על יום ראשון, טקס ההשבעה הפומבי והאירועים החגיגיים נערכו היום.

"עשור המלחמה מסתיים, ההחלמה הכלכלית החלה", הצהיר אובמה. הנאום היה כלכלי בעיקרו שהתרכז בבעיות הפנים של ארה"ב, שיקום הכלכלה, ביטוח בריאות, זכויות נשים והומואים ושוויון הזדמנויות לכולם. "כשהזמנים משתנים, עלינו להשתנות בהתאם", אמר הנשיא והדגיש כי חוק ביטוח הבריאות שהעביר בקדנציה הראשונה שלו יבטיח את עתידה של ארה"ב ושל כל אזרחיה. "אנחנו מבינים שהמדינה שלנו לא תוכל להצליח כאשר מעטים מתחזקים ורוב האנשים בקושי שורדים".

הנשיא הוסיף והודה כי אופייה המפולג של הפוליטיקה האמריקאית של היום מנע התמודדות עם הבעיות של ארה"ב. "כעת עלינו לקבל את ההחלטות, ולא נוכל להרשות לעצמנו להתעכב. עלינו לפעול, בידיעה שעבודתנו תהיה בלתי מושלמת. עלינו לבחור בין דאגה למה שבנו אבותינו, לבין השקעה בדור העתיד. אנחנו לא מאמינים שהחירות שמורה לבני המזל והאושר שמור למעטי מעטים. עלינו לזכור שאסון יכול לקרות לכולנו, כולנו יכולים לאבד את מקום עבודתנו, לחלות במחלה קשה, לאבד את ביתנו בסופה. המדינה שלנו תשגשג רק כאשר כולנו נזכה לשוויון הזדמנויות", אמר.

"מסענו לא יושלם עד אשר נשותינו, אמותינו ובנותינו ישתכרו שכר השווה למאמציהן. מסענו לא יושלם עד אשר אחינו ואחיותינו בני הקהילה הגאה יזכו ליחס שווה לכל אחד אחר בפני החוק – כי אם באמת נוצרנו שווים, אז בוודאי שהאהבה שאנו חולקים זה עם זה גם היא שווה".

אובמה התחייב גם להתמודד עם "האיום של השינוי האקלימי" וכי ארה"ב תוביל את השימוש במקורות אנרגיה חלופיים. "אמריקה תישאר העוגן של העולם, בכל פינה בגלובוס, נמשיך במאמצינו להרחיב את הטיפול בבעיות ומשברים בעולם, משום שלאף מדינה אין עניין גדול יותר בשלום עולמי, מאשר למדינה החזקה ביותר בעולם", אמר.  

הטקס התחיל בתהלוכה של השיירה הנשיאות ברחובות וושינגטון שהובילה את הנשיא, רעייתו מישל ושתי בנותיהם לגבעת הקפיטול. בין האורחים שחיכו לנשיא על במת ההשבעה הם הנשיא לשעבר ביל קלינטון ושרת החוץ לשעבר הילרי קלינטון, נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר ורעייתו. 

7 מתוך 7 |
אובמה והקלינטונים
1 מתוך 7 |
השבעת אובמה
2 מתוך 7 |
ביונסה שרה את ההמנון

יושב ראש הוועדה המיוחדת להשבעה, הסנטור היהודי צ'אק שומר, נשא את נאום הפתיחה של הטקס, אחריו נאמה פעילת זכויות האדם מרלי אוורז-וויליאמס. השופטת העליונה הראשונה ממוצא היספני, סוניה סוטומאיור, השביעה את סגן הנשיא ג'ו ביידן, ואחריו הושבע הנשיא. לפי ההערכות, כ-750 אלף בני אדם הגיעו לבירה לצפות בטקס ההשבעה. זה מספר אופייני לטקסי ההשבעה, אך קטן בהרבה מ-1.8 מיליון המבקרים שגדשו את העיר לפני ארבע שנים, ויצרו פקק תנועה של הולכי רגל שמנע מרבים מלהגיע למקומות הישיבה שלהם.

אתמול הושבע ברק אובמה בטקס קטן ופרטי שנערך בחדר הכחול בבית הלבן. אובמה הושבע לתפקיד על ידי נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברט, בטקס מצומצם עם משפחתו. את השבועה הנשיאותית אמר אובמה כשהוא מניח את ידו על ספר תנ"ך שהיה שייך למשפחתה של רעייתו מישל אובמה. קודם לכן הושבע סגן הנשיא ג'ו ביידן במגוריו הרשמיים.

עשרות אלפי מבקרים, רובם אך לא כולם דמוקרטים מאושרים, זרמו בסוף השבוע האחרון אל וושינגטון המקושטת. ברברה ולורן אינג נסעו לוושינגטון במיניוואן שלהם מאוהיו הכפרית וגררו עמם קרוואן מלא קישוטי שולחן מזכוכית. גברת אינג, מתנדבת מטעם החברה המייצגת את מדינת הולדתה, אילינוי, עבדה במשך חודשים על קישוטי השולחן לנשף ההשבעה של אילינוי, אחד מאין ספור הנשפים הבלתי רשמיים שיציינו את השבעתו השנייה של אובמה.

בלובי של מלון וילארד ההיסטורי - שבו הגיעו מחירי לינה בימי ההשבעה ל-22,800 דולר תמורת ארבעה לילות בסוויטות "הסגלגלות", ומינימום של 27 אלף דולר כולל ארוחות – חולפות נשים במעילי פרווה ופנינים. הברמן מערבב קוקטל "בלו הוואיאן" לכבוד מקום הולדתו של אובמה. במטבח, השף הקונדיטור בילה את סוף השבוע באפיית עוגיות מקרון מעודנות בצבעי הדגל האמריקאי: אדום, לבן, כחול.

בסוף השבוע טיילו מבקרים עם מפות ליד הבית הלבן, והרוכלים מכרו מזכרות של טקס ההשבעה. הוקמו יציעים לצפייה במצעד וקושטו בדגלונים פטריוטים, על שדרות פנסילבניה נתלו דגלים ובמרכז הכנסים בוושינגטון עסקו פועלים בהקמת הבמות והתאורה לקראת שני נשפי ההשבעה של אובמה.

עשרות אלפי בעלי כרטיסים יצטופפו במרכז הכנסים העצום בוושינגטון בשני בלילה לשמוע את סמוקי רובינסון, סטיבי וונדר, אלישה קיז ואת הצוות של "גלי", וכולם מקווים לזכות במבט חטוף של אובמה ואישתו מישל על רחבת הריקודים.

"אין כל ספק שהפעם החגיגות מאופקות יותר מאשר בפעם הקודמת, אבל מבחינות רבות הן אפילו מתוקות יותר לדמוקרטים", אומרת הילרי רוזן, תומכת בולטת של אובמה. "האנשים נרגשים בגלל הנשיא, יש מספר שיא של נשים בסנאט. הומוסקסואלים מאושרים וגם אזרחים ממוצא היספאני. כל אלה עמודי התווך של הבחירה באובמה. בעיני כל אחד יש לה משמעות שונה, אבל כולם שותפים להתרגשות העצומה".

לדעת דונה הרדי מאוקלנד, שבסוף השבוע טיילה מול הבית הלבן ועל ראשה כובע חדש עם השם "אובמה" מתנוסס עליו, ההשבעה השנייה חשובה והיסטורית יותר מהראשונה. "אפרו-אמריקאי שנבחר פעמיים ברציפות?" היא שואלת. "אני לא חושבת שנראה דבר כזה שוב".

בעיני הציבור טקס ההשבעה הוא חגיגה של המדינה כולה ולאו דווקא של הדמוקרטים. כך רואה זאת גברת אינג, המתנדבת מאוהיו. היא הצביעה לרומני, אבל זו הפעם החמישית שהיא מכינה את הקישוטים לנשף של אילינוי. "כל השבעה שונה", היא אומרת. "האנרגיה שונה, האנשים שונים. לדעתי, כל אחד צריך להיות חלק מזה לפחות פעם אחת בחייו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ