מתרחקת מאסד |

רוסיה שולחת מטוסים לביירות לפינוי אזרחיה שנמלטו מסוריה

משרד החוץ הרוסי דיווח כי בידיו תוכניות מגירה לפינוי עוד אלפי אזרחים מסוריה. וברקע: המורדים פגעו בקו חשמל מרכזי והחשיכו לחלוטין את דמשק

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

רוסיה שולחת שני מטוסים ללבנון על מנת לפנות אזרחים רוסים השוהים בסוריה - כך דיווח הערב (שני) הממשל במוסקווה. המהלך מלמד על כך שבקרמלין קיימים ספקות הולכים וגוברים ביחס ליכולתו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, להחזיק בכסאו לנוכח ההתקוממות העממית.

מהמשרד הרוסי למצבי חירום נמסר כי שני מטוסים רוסים צפויים לנחות בביירות מחר, ולהטיס למוסקווה יותר מ-100 אזרחים רוסים שעזבו את סוריה. משרד החוץ הרוסי מסר כי בידיו תוכניות מגירה לפינוי עוד אלפי רוסים השוהים בסוריה באמצעות מטוסים ובאמצעות ספינות.

יצויין כי שייטת של הצי הרוסי שוהה בימים אלה בים התיכון, לא רחוק מנמל טרטוס, ואמורה לקיים תמרון משותף בהמשך החודש. מדובר בתמרון הגדול ביותר זה שנים רבות שמבצע הצבא הרוסי סמוך לחופי סוריה. גורמי צבא אמרו כי התמרון ידמה נחיתת חיילים רוסים על החוף לצורך חילוץ אזרחים.

רוסיה היא בת בריתו המרכזית של הממשל הסורי והשתמשה בעבר בזכות הווטו שלה במועצת הביטחון כדי למנוע הטלת סנקציות בינלאומיות על דמשק. אלא שאחרי 22 חודשי לחימה, חל בשבועות האחרונים שינוי בעמדת הממשל הרוסי וזה החל להרחיק את עצמו יותר ויותר מאסד, תוך שהוא מאותת לו כי עליו לפרוש מתפקידו. מאז החלה ההתקוממות העממית בסוריה נהרגו ברחבי המדינה לפחות 60 אלף בני אדם ומניין הפליטים עולה על 569 אלף. 

מוקדם יותר היום מוקדם יותר היום האשים הממשל הסורי את האופוזיציה החמושה בפגיעה בקו חשמל מרכזי שגרם להפסקת הזרם במרבית השכונות מדמשק ובחלקים נרחבים בדרום המדינה. תושבים רבים ייאלצו לעשות את הלילה בחושך וללא אפשרות לחמם את בתיהם. המחסור הקשה בדלק ובגז רק מקשה עוד יותר על משימה זו.

במקביל, הודיע הגוף המרכזי באופוזיציה הסורית כי הוא דוחה את ההכרזה על מינויו של ראש ממשלה חלופי ואת ההכרזה על הקמתה של ממשלת מעבר, שתנהל את סוריה מיד לאחר נפילתו של אסד. מדובר בכישלון נוסף מצד הארגונים המתנגדים לממשל הסורי להתאחד מאחורי הנהגה משותפת אחרי כמעט שנתיים של מגעים ודיונים.

שר ההגנה הסורי, ג'אסם אל-פרג', אמר היום כי צבאו ימשיך במאבק למיגור המורדים בכל רחבי המדינה "עד להשגת ניצחון ולטרפוד המזימה שעמה מתמודד הממשל". במקביל, ממשיכים המורדים לדווח על מתקפות אוויריות והפגזות ארטילריה שמבצע הצבא הסורי בעיקר בצפון המדינה. ארגוני זכויות אדם דיווחו כי בעיירה טבקה נהרגו לפחות שמונה בני אדם מירי מסוק קרב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ