נאום ההשבעה המלא של אובמה

"איננו מאמינים שהחירות שמורה לבני המזל והאושר שמור למעטי מעטים", אמר הנשיא, "המדינה שלנו תשגשג רק כאשר כולנו נזכה לשוויון הזדמנויות"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

סגן הנשיא ביידן, כבוד נשיא בית המשפט העליון, חברי הקונגרס האמריקאי, אורחים נכבדים ורעיי האזרחים.

בכל פעם שאנחנו נאספים להשביע נשיא, אנחנו עדים לעוצמתה של החוקה שלנו. אנחנו חוזרים ומאשרים את הבטחת הדמוקרטיה שלנו. אנחנו זוכרים כי מה שמאחד את האומה הזאת איננה צבע עורנו או עקרונות דתנו או מקורות שמותינו. מה שהופך אותנו ליוצאי דופן, מה שהופך אותנו לאמריקאים, הוא נאמנותנו לרעיון, שבוטא בהצהרה שנכתבה לפני יותר מ-200 שנה.

"אנו סבורים שאמיתות אלה ברורות מאליהן, שהרי כל בני האדם נבראו שווים, ובוראם העניק להם זכויות שאין ליטול מהם, ביניהן חיים, חירות והחתירה אחר האושר".

היום אנחנו ממשיכים במסע אינסופי זה כדי להקים גשר בין משמעותן של מילים אלה לבין מציאות תקופתנו. ההיסטוריה אומרת לנו כי האמיתות האלה אמנם ברורות מאליהן, אך מעולם לא יכלו להתבצע מעצמן. כי החירות היא אמנם מתת האל, אך אנשיו המצויים כאן, עלי אדמות, הם אלה שיגנו עליה. הפטריוטים של 1776 לא נלחמו כדי להחליף את רודנותו של מלך בזכויות יתר של מעטים או בשלטונו של אספסוף. הם העניקו לנו רפובליקה, ממשלה של העם, למען העם, שבידיה מפקיד כל דור את השמירה על עקרונותיהם של אלה שהקימו את המדינה.

וכך עשינו במשך יותר מ-200 שנים.

דם שניגר מהצלפת שוט ודם שנגרם ממכת חרב לימדו אותנו כי שום איחוד, המתבסס על עקרונות החירות והשוויון, לא יוכל לשרוד כשחציו מורכב מעבדים וחציו מאנשים חופשיים. בראנו את עצמנו מחדש ונשבענו לנוע קדימה ביחד.

יחד קבענו שכלכלה מודרנית דורשת רכבות וכבישים לנסיעות ולמסחר, בתי ספר ומכללות ללימוד העובדים. יחד גילינו כי שוק חופשי משגשג רק כשיש כללים המבטיחים תחרות ומשחק הוגן.

יחד הסקנו שמדינה גדולה חייבת לחשוש מפגיעותה, ולהגן על בני עמה מהסכנות ומהפורענויות הקשות ביותר של החיים.

לאורך כל הדרך לא נטשנו את ספקנותנו כלפי סמכות מרכזית, וגם לא התפתינו לבדיה האומרת שכל חוליי החברה ניתנים לריפוי על ידי הממשלה בלבד. אנחנו מעלים על נס את היוזמה וההעזה, אנחנו מתעקשים על עבודה קשה ואחריות אישית, אופיינו נותר יציב ואיתן.

עם זאת, תמיד ידענו כי כאשר ישתנו הזמנים, יהיה עלינו להשתנות איתם. שהנאמנות לעקרונות היסוד שלנו תדרוש תגובות חדשות לאתגרים חדשים, ששמירה על החירויות האישיות תדרוש בסופו של דבר פעולה משותפת. העם האמריקאי אינו יכול יותר לענות לבדו על דרישות העולם, כשם שחיילים אמריקאים לא יכלו להילחם בפאשיזם או בקומוניזם כשהם מאוגדים במיליציות ובידיהם מושקטים. אף אדם יחיד אינו יכול ללמד את כל המורים למתמטיקה ולמדע שיהיו נחוצים לנו כדי לצייד את ילדינו לעתיד, או לסלול את הכבישים ולהקים את הרשתות והמעבדות שייצרו מקומות עבודה חדשים ויביאו עסקים חדשים לחופינו. כעת, יותר מתמיד, אנחנו חייבים לפעול יחד, כאומה אחת, כעם אחד.

דור זה של אמריקאים התנסה במשברים שחישלו את נחישותנו והוכיחו את עמידותנו. עשור של מלחמות עומד להסתיים. הבראת הכלכלה החלה. האפשרויות העומדות בפני אמריקה הן בלתי מוגבלות, כי יש לנו כל התכונות הנדרשות על ידי עולם ללא גבולות: נעורים ודחף, שונות ופתיחות, יכולת אינסופית להסתכן וכישרון להתחדש. רעיי האמריקאים, נוצרנו למען הרגע הזה ואנחנו ננצל אותו, אך ננצל אותו כל עוד נהיה ביחד.

כי אנו, בני העם הזה, מבינים שארצנו לא תוכל להצליח כשמעטים, שמספרם פוחת והולך, מצליחים ומשגשגים והרוב המתעצם מצליח להתקיים בקושי. אנחנו מאמינים כי הצלחתה של אמריקה חייבת להישען על הכתפיים הרחבות של מעמד בינוני עולה. אנו יודעים כי אמריקה משגשגת כשכל אדם יכול למצוא עצמאות וגאווה בעבודתו, כששכרה של עבודה הוגנת משחרר משפחות מהעוני. אנחנו נאמנים לאמונתנו כשילדה קטנה, שנולדה בעוני קשה, יודעת שיש לה את אותו סיכוי להצליח שיש לכל אחד אחר משום שהיא אמריקאית, משום שהיא חופשיה, ומשום שהיא שווה לא רק בעיני אלוהים אלא גם בעינינו.

אנחנו מבינים כי תוכניות מיושנות אינן יכולות לענות על הצרכים של תקופתנו. אנחנו חייבים לרתום רעיונות וטכנולוגיות חדשים כדי ליצור מחדש את ממשלתנו, לשנות את פני מערכת המיסים, לבצע רפורמות בבתי הספר שלנו, להעצים אזרחים בעזרת הכישורים הנחוצים להם כדי לעבוד קשה יותר, ללמוד יותר ולהגיע רחוק יותר. אך בזמן שהאמצעים שלנו ישתנו, מטרתנו תישאר כשהיתה: אומה המתגמלת מאמצים ונחישות של כל אזרח אמריקאי. זה מה שהרגע הזה דורש. זה מה שיתן משמעות אמיתית לאמונתנו.

אנו, בני העם, עדיין מאמינים כי כל אזרח ראוי לביטחון ולכבוד בסיסיים. עלינו לקבל החלטות קשות כדי להוריד את עלויות הטיפול הרפואי וגודל הגירעון שלנו. אך אנחנו דוחים את הדעה שאמריקה חייבת לבחור בין דאגה לדור שבנה את המדינה הזו לבין השקעה בדור שיבנה את עתידה. כי אנחנו זוכרים את לקחי העבר, כששנות הדמדומים עברו בעוני, ולהורי ילדים נכים לא היה לאן לפנות. איננו מאמינים שבמדינה הזו החירות שמורה רק לבעלי המזל, ושרק מעטים ראויים לאושר.

אנחנו יודעים כי גם אם נחיה את חיינו באחריות, עלול כל אחד מאיתנו לעמוד בכל עת בפני אבדן מקום העבודה, או מחלה פתאומית, או בית שנהרס בסופה נוראה. המחויבות ההדדית שלנו, חברות הביטוח הרפואיות והביטוח הלאומי, אינם פוגעים ביוזמה שלנו. הם מחזקים אותנו. הם אינם הופכים אותנו לאומה של לוקחים. הם משחררים אותנו לקחת את הסיכונים שהביאו לגדולתה של המדינה הזאת.

אנו, בני העם, עדיין מאמינים כי מחוייבותנו כאמריקאים איננה רק לעצמנו אלא גם לכל הדורות הבאים. אנחנו נגיב לסכנת שינויי האקלים כי אנו יודעים שאם לא נעשה כך, נבגוד בילדינו ובדורות הבאים. יש בינינו כאלה שעדיין מתכחשים למשפטו המכריע של המדע, אך איש אינו יכול להתעלם מעוצמתן ההרסנית של דליקות ענק, בצורות קשות וסופות עזות מתמיד. הדרך למעבר מקורות אנרגיה ברי-קיימא תהיה ארוכה ולפעמים קשה.

אך אמריקה אינה יכולה להתנגד למעבר הזה. אנחנו חייבים להוביל אליו. אסור לנו להשאיר בידי מדינות אחרות את הטכנולוגיה שתביא ליצירת מקומות עבודה חדשים ותעשיות חדשות. אנחנו חייבים לתבוע לעצמנו את הבטחתה של טכנולוגיה זו. כך נוכל לשמור על חיוניות הכלכלה שלנו ועל אוצרותינו הלאומיים: ¬ היערות ונתיבי המים שלנו, השדות במישורים והפסגות עטויות השלגים. כך נשמור על הפלנטה שלנו, שניתנה לנו על ידי אלוהים. כך ניתן משמעות לאמונה שאבותינו הצהירו עליה בעבר.

אנו, בני העם, עדיין מאמינים כי ביטחון קבע ושלום בר-קיימא אינם דורשים מלחמה נצחית. החיילים והחיילות האמיצים שלנו, שחושלו על ידי להבות הקרב, אין דומה להם בכישורים ובאומץ. אזרחינו, שזיכרון אלה שאיבדנו נצרב בהם, מכירים היטב את המחיר ששולם למען החירות. הידיעה על הקורבן שהקריבו תסייע לנו לעמוד על המשמר לנצח מפני אלה השואפים לפגוע בנו. אך אנחנו גם יורשיהם של אלה שזכו בשלום ולא רק ניצחו במלחמה, שהפכו אויבים מושבעים לידידים נאמנים, ועלינו להמשיך בלקחים האלה גם כיום.

אנחנו נגן על בני עמנו ונעלה על נס את ערכינו בכוח הנשק ובשלטון החוק. אנו נפעל באומץ ליישב בדרכי שלום חילוקי דעות עם מדינות אחרות, לא משום שאנחנו תמימים ביחס לסכנות העומדות מולנו, אלא משום שמחויבות יכולה להסיר חשדות ופחדים לאורך ימים. אמריקה תישאר עוגן לבריתות חזקות בכל פינה בכדור הארץ, ואנחנו נחדש את המוסדות המגדילים את יכולתנו לנהל משברים בחו"ל, כי איש אינו שואף לעולם שבו שורר שלום כשם ששואפת לו המדינה החזקה ביותר בעולם.

אנחנו נתמוך בדמוקרטיה מאסיה ועד אפריקה, מהאמריקות ועד למזרח התיכון, כי האינטרסים שלנו והמצפון שלנו כופים עלינו לפעול למען אלה העורגים לחירות. ואנחנו חייבים להיות מקור של תקווה לעניים, לחולים, למנודים, לקורבנותיהם של דעות קדומות ולא רק מתוך נדיבות לב אלא משום ששלום בזמננו דורש קידום בלתי פוסק של העקרונות המתוארים על ידי אמונתנו המשותפת: סובלנות ושוויון הזדמנויות, כבוד אנושי וצדק.

אנו, בני העם, מצהירים היום כי האמת הנכוחה ביותר, שכולנו נוצרנו שווים, היא הכוכב שאורו עדיין מדריך אותנו כשם שהדריך את אבותינו בסנקה פולס, בסלמה ובסטונוול, כשם שהדריך את כל הגברים והנשים, אלה שזכו לתהילה ואלה ששמותיהם נותרו עלומים, שהותירו את טביעות רגליהם ברחבה הגדולה הזו כשבאו לשמוע מטיף האומר שאיננו יכולים לצעוד לבדנו, לשמוע את קינג האומר שחירותנו האישית כרוכה באופן שאינו ניתן להפרדה בחרותו של כל אדם עלי אדמות.

המשימה של דורנו היא כעת להמשיך בפועלם של החלוצים האלה. כי המסע שלנו לא יושלם כל עוד נשינו, אימותינו ובנותינו אינן יכולות להשתכר שכר הראוי למאמציהן. המסע שלנו לא יושלם כל עוד אחינו ואחיותינו ההומואים אינם זוכים ליחס שווה לזה שמקבל כל אחד בהתאם לחוק, כי אם אכן נוצרנו שווים, גם האהבה הקושרת אותנו זה לזה חייבת להיות שווה. המסע שלנו לא יושלם כל עוד יאלץ ולו אזרח אחד להמתין שעות כדי לנצל את זכותו להצביע. מסענו לא יושלם כל עוד לא נמצא דרך טובה יותר לקדם בברכה את המהגרים הבאים מלאי תקווה, שעדיין רואים את אמריקה כארץ ההזדמנויות. כל עוד סטודנטים ומהנדסים צעירים אינם מגויסים לכוח העבודה שלנו אלא מגורשים מארצנו.

מסענו לא יושלם כל עוד כל ילדינו - מרחובות דטרויט ועד להרי האפלצ'ים ולשבילי ניוטון - לא ידעו שאנחנו אוהבים ומוקירים אותם ותמיד נשמור עליהם מכל רע.

זוהי המשימה המוטלת על דורנו: להגשים את המילים האלה, הזכויות האלה והערכים האלה חיים, חירות וחתירה לאושר ¬לכל אמריקאי. נאמנות למגילות היסוד שלנו אינה דורשת מאתנו להסכים על כל פן בחיים. היא אינה אומרת שכולנו חייבים להגדיר את משמעותה של החירות באותה צורה בדיוק או ללכת באותה דרך בדיוק לאושר. הקידמה אינה כופה עלינו ליישב למען העתיד סכסוכים הקיימים מאות שנים על תפקיד הממשלה, אך היא דורשת מאתנו לפעול בתקופתנו.

כי זוהי עת ההכרעה ואין באפשרותנו לדחותה. איננו יכולים לטעות בין רודנות לבין עקרונות, להחליף מחזה ראווה בפוליטיקה או להתייחס לגידופים כאל ויכוח הגיוני. עלינו לפעול, בידיעה שעבודתנו לא תהיה מושלמת. עלינו לפעול, בידיעה כי ניצחונות שננצח היום יהיו רק חלקיים, כי אלה שיעמדו כאן בעוד ארבע שנים, בעוד ארבעים שנה ובעוד 400 שנה יהיו אלה שיצטרכו לקדם את הרוח הנצחית שהוענקה לנו באולם דל בפילדלפיה.

רעיי האמריקאים, השבועה שנשבעתי בפניכם היום, כמו זו שנאמרה על ידי אחרים ששירתו בקפיטול, היתה שבועה לאלוהים ולמדינה, לא למפלגה או לפלג כלשהו. ואנחנו חייבים למלא אחריה בנאמנות בתקופת שירותנו. אך המילים שאמרתי היום אינן שונות כל כך מהמילים שאומר כל חייל כשהוא נשבע אמונים בהתגייסותו לשירות, או מהגר שמגשים את חלומו. השבועה שלי איננה שונה במיוחד מהשבועה שאנחנו נשבעים לדגל, המתנופף מעל והממלא את לבנו בגאווה.

אלה מילותיהם של אזרחים, והן מייצגות את תקוותנו הגדולה ביותר.

לכם ולי, כאזרחים, יש את הכוח לקבוע את דרכה של המדינה הזו.

לכם ולי, כאזרחים, יש את המחויבות לעצב את ויכוחי תקופתנו לא רק בפתקי ההצבעה שלנו אלא בקולות שאנחנו נושאים למען הגנת הערכים העתיקים ונצחיים שלנו.

הבה נאמץ - כל אחד מאתנו - בחגיגיות, ביראת כבוד ובשמחה את זכות האבות הנצחית שלנו. במאמץ ובמטרה משותפים, במסירות ובלהט, הבה ניענה לקריאת ההיסטוריה ונישא לעבר עתיד לא בטוח את אור החירות היקר.

אני מודה לכם. אלוהים יברך אתכם ואת ארצות הברית של אמריקה לעולמי עד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ