החל המשפט המזורז לנאשמים באונס בהודו

השופט סירב לבקשת ההגנה להפוך את המשפט לפומבי, ואמר כי הוא יתנהל בדלתיים סגורות בשל רגישותו. אם יורשעו, ייתכן שייגזר עליהם עונש מוות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

ההליכים המשפטיים של חמישה מהנאשמים באונס הקבוצתי בהודו החלו אתמול בבית משפט להליכים מהירים בניו דלהי. הם נאשמים באונס ורצח הצעירה באוטובוס בבירה בחודש שעבר, ואם יורשעו, ייתכן שייגזר עליהם עונש מוות. חשוד שישי, קטין, ויישפט בנפרד בבית משפט לבני נוער.

חמשת הנאשמים באו לשימועים בבית המשפט אתמול כשפניהם מכוסות בצעיפים והם מוקפים בשוטרים. על פי אחד הפרקליטים, השופט הודיע כי הצהרות הפתיחה של המשפט יינתנו ביום חמישי, והסכים לנהל את המשפט בכל יום במשך השבוע, כדי לזרז את ההליך.

השופט סירב לבקשת ההגנה להפוך את המשפט לפומבי, ואמר כי הוא יתנהל בדלתיים סגורות בשל רגישותו. עדיין לא הוחלט אם לקבל את בקשתם של חלק מהסנגורים, שדרשו להעביר את המשפט מחוץ לבירה בשל חשש שתשומת הלב התקשורתית תפגע בהליכים המשפטיים. "אנחנו בטוחים שלא נקבל צדק בדלהי", אמר אחד מפרקליטי הנאשמים.

עורכי הדין גם מאשימים כי המשטרה עינתה את הנאשמים, ואילצה אותם להודות באונס. בי-בי-סי מדווח כי שניים מבין החמישה יטענו שהם לא אשמים, ולא ברור כיצד ינהגו האחרים. התובעים במשפט אמרו בעבר כי יש ברשותם ראיות משפטיות מקיפות נגד החשודים. בנוסף לכך, אחד הפרקליטים מבקש לאפשר בדיקת עצמות מיוחדת לאחד הנאשמים, כדי לוודא שהוא אינו קטין.

במקביל, אמה של הקורבן יצאה נגד האשמות לפיהן בתה היתה אחראית למותה. היא אמרה לבי-בי-סי כי פוליטיקאים שביטאו עמדות כאלו הם "סקסיסטיים ולא אחראיים", ומעודדים פשעים כאלה.

בהודו ישנם 1,200 בתי משפט להליכים מהירים. חמישה בתי משפט מהירים אמורים להיות מוקמים בניו דלהי, כדי לטפל בתיקים הקשורים לאלימות נגד נשים. רנג'נה קומרי, פעילה לזכויות נשים, אומרת כי זהו צעד חשוב לטיפול ב-95,000 תיקי האונס שממתינים למשפט במדינה. "אנחנו צריכים מערכת בה נשים יכולות לזכות מהר בצדק. אחרת, בתהליך הרגיל, זה יכול לקחת 10 או 12 או 14 שנים עד שתיקים מטופלים בבית המשפט. זה שווה ערך למניעת צדק מהקורבן", אמרה.

אחרים, לעומת זאת, מודאגים כי המסלול המהיר ייפגע בהליכי בית המשפט, יוביל לשימועים מהירים, ולא ייתן מספיק זמן לעדויות וחקירה נגדית. ורינדה גרובר, עורכת דין בכירה בבית המשפט העליון של דלהי ופעילה לזכויות נשים, אומרת כי השיטה המשפטית צריכה לעבור רפורמה, לא להשתנות לחלוטין. "אנו לא רוצים שהתיקים הללו של פשעים נגד נשים יתנהלו ב'גטו' של בית משפט יחיד", אמרה. "אנחנו צריכים שהתיקים האלו יטופלו באופן רציני בכל בתי המשפט. הגימיקים האלה של משפט מהיר לא עובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ