חמי שלו
חמי שלו

נשיא ארה"ב ברק אובמה פתח אתמול (שני) את כהונתו השנייה עם הצהרת כוונות אידיאולוגית שקשה לטעות בה. בנאומו, בטקס ההשבעה שנערך על מדרגות גבעת הקפיטול בוושינגטון, אובמה הציב בפני האמריקאים מצע ליברלי מובהק שתוכנית עבודה פרוגרמטית בצדה; בזמנים אחרים היו מכנים זאת "המניפסט הפרוגרסיבי".

אובמה, חייכן ורגוע, נאם בפני קהל צופים של כשלושת רבעי מיליון, כשליש מהמספר שבאו לשמוע אותו לפני ארבע שנים. האירוע חסר את ההתרגשות ואת תחושת ההיסטוריה שליוותה את השבעתו הראשונה, אך הפלא, כפי שציין אתמול בעל הטור אי ג'יי דיון בעיתון "וושינגטון פוסט", הוא שהשבעתו של נשיא שחור מתקבלת היום כמעט כמעשה שבשגרה.

הבדל נוסף, אליו התייחס גם אובמה, הוא שלפני ארבע שנים ניצבה ארה"ב על פי תהום כלכלית, כתוצאה ממשבר האשראי שהותיר אחריו ג'ורג' בוש, ומסובכת עד הצוואר בשתי מלחמות במזרח התיכון. "עשור של מלחמה מגיע לסיומו", הזכיר אובמה למי ששכח, "והתאוששת כלכלית החלה".

ובשורה שכמו נלקחה מסיסמת "חייה את היום", שאותה שינן המורה הנערץ רובין וויליאמס בסרט "ללכת שבי אחריו", אובמה אמר לאמריקאים "נועדנו לרגע הזה, ואנו ננצל אותו, כל עוד נדע לנצלו יחדיו".

אובמה קרא לשיתוף פעולה מצד כל הגורמים שטובת האומה בפניהם, ועיגן את דבריו בספרי הקודש האמריקאים: החוקה והצהרת העצמאות. ובכל זאת, המסר שלו הורכב מעיקרי אמונותיו של האגף הליברלי בפוליטיקה האמריקאית וממלות הקוד המרכזיות המשמשות אותו: מאמץ קולקטיבי, מדינת רווחה, פיקוח ממשלתי, חלוקה צודקת, שינוי אקלים, שוויון המינים והחד-מיניים. שמאלנים וליברלים חגגו והתענגו על דברי הנשיא, אך אמריקאים שמרנים, ימניים ודתיים יכלו למצוא בהם אך מעט דברי נחמה, אם בכלל.

בתחום מדיניות החוץ, אובמה בחר להבליט את הצורך במשא ומתן וב"יצירת דו-שיח", תוך שהוא מדגיש את מחויבותה של אמריקה לדמוקרטיה ולסיוע לחלשים, גם בניכר. בטעות ניסוחית, אולי פרוידיאנית, שבוודאי תשמש את מבקריו בעתיד, אובמה נזקק לביטוי "שלום בזמננו", סמל הפייסנות התבוסתנית שהוכנס לספרי היסטוריה על ידי ראש ממשלת בריטניה דאז נוויל צ'מברליין, כשחזר מברלין עם הסכם מינכן.

הנשיא אובמה ורעייתו מישל בטקס השבעתו לכהונה שנייה בגבעת הקפיטול, אתמול צילום: רויטרס

כיאה לנאום הנישא על ידי נשיאה השחור הראשון של ארצות הברית, ביום המוקדש גם לזכרו של מנהיג מאבקם מרטין לותר קינג, אובמה העמיד את ערך השוויון במרכז דבריו והזכיר שלושה מראי מקום שאולי אינם מוכרים לרוב הישראלים אך הם בבחינת אבני דרך היסטוריים במאבקי מיעוטים להכרה ושוויון: סנקה פולז (ניו יורק), שם נערכה ב-1848 הוועידה הראשונה שתבעה שוויון זכויות לנשים; סלמה, (אלבמה) ממנה יצאו המצעדים בראשותו של קינג שתבעו את זכות ההצבעה לשחורים; וסטונוול, על שמו של הפאב הניו יורקי שסביבו פרצו מהומות של הומואים בשנת 1969 שהובילו לביטול האפליה נגדם בתחומים רבים.

המניפסט האידיאולוגי בנאומו של אובמה עוטר בטקס השבעה שהרכבו האנושי שיקף אף הוא את "קואליציית הקשת" שהביאה אותו לשלטון, בדגש על המיעוט ההיספני החשוב, החל מהשופטת העליונה סוניה סוטומאיור שהשביעה את סגן הנשיא ג'ו ביידן, דרך המשורר ההומו ממוצא קובני, ריצ'רד בלנקו שהקריא שיר (ארוך למדי) ועד לכומר לואיס ליאון שדיבר בספרדית ממש. הזמרת קלי קלרקסון ייצגה את האגף הצעיר שהצביע עבור אובמה, והזמרת ביונסה את הנשים השחורות שהתגייסו לטובת אובמה בבחירות. בטקס, שדומה יותר לאירוע הכתרה של מלך מאשר להשבעת נשיא שנבחר בבחירות דמוקרטיות, נשמרו כל הכללים והמנהגים שהאמריקאים כה אוהבים, כולל ההמנונים הפטריוטיים השונים והאלמנטים הצבאיים, עתירי המסורת וההיסטוריה. בארוחת הצהריים שנערכה לאחר טקס ההשבעה שררה אווירת פיוס דו-מפלגתית בין הנשיא לראשי הקונגרס, הד לתקופות אחרות, מקוטבות פחות, בהיסטוריה.

ובכל זאת, יום האתמול הבהיר לכל שבכהונתו השנייה, אולי אף יותר מאשר בראשונה, אובמה לא רק ייצג את אמריקה החדשה, הליברלית והצבעונית, אלא שהוא מתייצב בראשה, ערוך למלחמותיה. הוא איננו מתכוון להיצמד לסטטוס קוו, כך הבהיר, אלא לפלס דרך חדשה, אולי שנויה במחלוקת, בצלמו ובדמותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ