ריח חריף של גז גרם לבהלה בצפון צרפת

מנורמנדי ועד פריז, רבים דיווחו על בחילות ועיניים צורבות. שירותי החירום התקשו לעמוד בעומס הפניות וביקשו מהציבור להפסיק להתקשר

הארץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הארץ

ענן של גז מסתורי כיסה הבוקר את צפון צרפת, מנורמנדי ועד פריז. רבים התלוננו על ריח חריף שהתפשט באזור רחב הידיים במהלך הלילה שבין שני לשלישי, שגרם להם לבחילות כאבי ראש ואף לתחושת צריבה בעיניים. "הריח בלתי נסבל", סיפרו תושבים לעיתון לה מונד.

מרכזיות שירותי החירום קרסו תחת העומס, וביקשו מהציבור להפסיק להתקשר. "מיליוני אנשים מנסים להשיג אותנו!", גער אחד המרכזנים של שירותי הכבאות בעיתונאי לה פיגרו שטלפן במהלך הלילה כדי להשיג מידע.

אחרי כמה שעות של בהלה אותר מקור הריח: דליפה ממפעל כימיקלים בעיר רואן, כ-140 ק"מ מצפון-מערב לבירה הצרפתית. בבוקר הודיעה חברת לובריזול, שממפעליה התפשט ענן הגז, כי התקלה שגרמה לדליפת גז מסוג מתאנתיול תוקנה, וכי אין סכנה לבריאות הציבור. משרד הפנים הצרפתי הודיע אף הוא הריח אינו מסוכן, וכי בשל ריחו החריף גז המתאנתיול משמש ל"בישום" גזים אחרים, רעילים, כדי לסייע באיתור דליפות. "ענן הגז יתפזר באופן טבעי במהלך היום", נמסר. עוד נאמר כי התגובות הבריאותיות עליהן דיווחו תושבי האזור עשויות להגיע ממקור פסיכולוגי.

פריז, השבועצילום: רויטרס

למרות ניסיונות ההרגעה, ברשתות החברתיות הגולשים ממשיכים לדווח על תחושות לא נעימות. סוכנות הידיעות הצרפתית אף איתרה את הגדרת הגז של המוסד הלאומי למחקר וביטחון (INRS), בה מסווג המתאנתיול כרעיל לשאיפה ומסוכן לסביבה. הגז יכול להביא לבחילה, הקאות, שלשול ואף אובדן הכרה ובעיות נשימתיות במקרים חמורים. בריכוז נמוך, הגז גורם לצריבה בעיניים ולשיעול, נכתב בהגדרה. 

תקרית דומה התרחשה בישראל בחודש מאי. תושבים רבים באזור תל אביב, גוש דן והשרון התלוננו אז על ריח כימי חריף באוויר. חלק מהמתלוננים טענו שמדובר בריח חזק של כלור. בתחילה הודיע פיקוד העורף לרשויות המקומיות באזור כי המקור לריח החריף הוא קידוח גז באזור ניצנים, אך הרשויות הבהירו זמן קצר לאחר מכן כי הקידוח אינו המקור לריח.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ